Dlhé roky sa opakovalo jedno číslo ako mantra. Konkrétne 10 000 krokov denne. Avšak nová rozsiahla štúdia ukazuje, že to vôbec nemusí byť nevyhnutnosť. Výrazné zdravotné benefity môžeme získať aj pri nižšom počte krokov, čo je skvelá správa najmä pre tých, ktorí majú problém túto hranicu dosiahnuť.
Snáď každý už počul, že denne by sme mali prejsť 10 000 krokov. Pre mnohých to bol cieľ, ku ktorému sa denne snažili priblížiť. Nový výskum však odhaľuje, že tento počet nie je podložený vedeckými dôkazmi.
Ako upozornila hlavná autorka štúdie Melody Dingová, desaťtisíc krokov sa stalo akýmsi marketingovým štandardom, nie medicínsky podloženým odporúčaním.
„Máme predstavu, že by sme mali urobiť 10 000 krokov denne,“ uviedla pre BBC. „Ale nie je to založené na dôkazoch,“ dodala.
Už 7 000 krokov denne výrazne znižuje riziká
Medzinárodný tím výskumníkov z Európy a Austrálie analyzoval dáta viac než 160-tisíc ľudí a výsledky publikoval v prestížnom časopise The Lancet Public Health.
Zistili, že už 7 000 krokov denne prináša výrazné zdravotné výhody:
- -47 % nižšia úmrtnosť zo všetkých príčin,
- -25 % riziko srdcovo-cievnych ochorení,
- -38 % riziko demencie,
- -22 % výskyt depresie,
- -14 % výskyt cukrovky typu 2,
- -6 % riziko rakoviny,
- -28 % počet pádov.
Zaujímavé je, že medzi 7 000 a 10 000 krokmi nebol zistený významný rozdiel v týchto ukazovateľoch.
Aj menej ako 7 000 krokov pomáha
Vedci zároveň poukazujú na to, že aj 4 000 krokov denne majú pozitívny dopad v porovnaní s nízkou aktivitou, píše Newsweek. Ľudia, ktorí denne prešli aspoň štyri tisícky krokov, mali až o 36 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia. To môže byť dobrá správa najmä pre seniorov či ľudí so sedavým životným štýlom.
Napriek týmto zisteniam vedci neodporúčajú úplne opustiť cieľ 10 000 krokov. Aktívni ľudia, ktorí zvládajú túto métu, by si ju podľa nich mali zachovať. Dôležité však je, že aj menej aktívni jedinci môžu výrazne zlepšiť svoje zdravie s menším úsilím.
Aj keď má štúdia isté limity (napr. nezohľadnila vek účastníkov), ide podľa vedcov o najkomplexnejšiu analýzu vzťahu medzi denným pohybom a zdravím.