PREČO sa v roku 2025 tak oplatí odchod do PREDČASNÉHO dôchodku?

Zdroj: Pixabay.com/neelam279, Alexandra_Koch
Reklama

Rok 2025 sa nesie v znamení masového záujmu o predčasný odchod do dôchodku. Mnohí zamestnanci, najmä tí vo vyššom veku, si stále častejšie kladú otázku: prečo pracovať dlhšie, keď sa to jednoducho neoplatí? Tento trend je čoraz výraznejší a dáta ukazujú, že ho nedokážu zastaviť ani nové pravidlá, ani upozornenia odborníkov na možné následky.

Z predčasného dôchodku sa stal nový štandard

Ako uviedli noviny.sk, odborníci z iniciatívy Dáta bez pátosu už niekoľko mesiacov upozorňujú na jav, ktorý sa z hľadiska verejných financií javí ako neudržateľný – výrazný nárast žiadostí o predčasný dôchodok. Len počas prvých dvoch mesiacov roka 2025 bolo takto priznaných viac ako 8 000 dôchodkov. V priemere to znamená až 4 000 nových predčasných penzistov mesačne, čo je oproti roku 2022 štvornásobný nárast.

Výpočty, ktoré lákajú tisíce ľudí

Hlavným lákadlom je jednoduchá matematika. Priemerný predčasný dôchodok dosahuje výšku približne 770 eur. K tomu sa pridáva aj 50-eurová mesačná suma z 13. dôchodku, a výsledkom je čistý príjem na úrovni 820 eur. Pre mnohých je to porovnateľné, ba niekedy aj výhodnejšie než zamestnanecký plat, pričom odpadá každodenné vstávanie a pracovné povinnosti.

Zmena zákona zabrzdila, ale nezastavila

Ministerstvo práce sa síce snažilo zvrátiť trend z roku 2023 sprísnením podmienok v máji 2024, keď zaviedlo jednotnú penalizáciu 0,5 % za každý mesiac pred bežným dôchodkovým vekom. Aj tak však zmenu ľudia neberú ako dostatočný dôvod zostať pracovať. Dôvod je jednoduchý. Aj po sprísnení sa predčasný dôchodok mnohým oplatí viac než zotrvanie v zamestnaní.

Záver roka ako rozhodujúce obdobie

Ministerstvo zároveň tvrdí, že štatistiky za začiatok roka 2025 skresľujú realitu. Podľa jeho stanoviska ide prevažne o žiadosti podané ešte koncom predchádzajúceho roka, keď si ľudia porovnávali možnosti v súvislosti s valorizáciou dôchodkov a nárokom na 13. dôchodok. Napriek tomu, že rezort tvrdí, že neočakáva masívny odchod, čísla hovoria jasne, Slováci si predčasné dôchodky jednoducho vyberajú.

Kritika od analytikov: Štát platí, seniori nepracujú

Analytici upozorňujú na neudržateľnosť systému, v ktorom štát štedro vypláca dôchodky, no zároveň prichádza o príjmy z daní a odvodov. Pracujúcich seniorov totiž ubúda a celkovo klesá aj počet zamestnancov. Naopak, dôchodcov pribúda dramatickým tempom, za posledný rok ich počet narástol o 40 000.

Prídu prísnejšie podmienky a odstránenie bonusov?

Dáta bez pátosu navrhujú oveľa tvrdšie kroky. Napríklad paušálne zníženie predčasného dôchodku o 10 %, dodatočné 1 % za každý mesiac predčasnosti a zrušenie nároku na 13. dôchodok. Takéto opatrenia by podľa nich mohli štátu ušetriť až pol miliardy eur ročne. Ďalších 500 miliónov by mohlo pribudnúť vďaka daniam a odvodom zo miezd pracujúcich seniorov.

Mladí zaplatia cenu

Analytici tiež upozorňujú, že aktuálna prax zadlžuje budúce generácie. V čase, keď ekonomika čelí výzvam, sa z verejných zdrojov rozdávajú štedré benefity, čo môže výrazne zhoršiť fiškálnu stabilitu krajiny. Odborníci tvrdia, že upozorňovali už v roku 2024 na riziká systému, no politici ich varovania ignorovali. Výsledok? V roku 2025 je štát o ďalších 500 miliónov eur chudobnejší a dôchodcov viac než kedykoľvek predtým.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis