Preteky o budúcnosť: Rusko investuje miliardy do umelej inteligencie

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP, Pexels/Tara Winstead
Reklama

Rusko oznámilo svoje plány stať sa kľúčovým hráčom v oblasti umelej inteligencie (AI) a vyrovnať sa tak Spojeným štátom, ktoré sú v tomto odvetví na čele. Na konferencii venovanej AI v Moskve prezident Vladimir Putin predstavil stratégiu, ktorá zahŕňa spoluprácu s krajinami BRICS a ďalšími štátmi, ktoré majú záujem zapojiť sa do spoločného vývoja tejto technológie.

Podľa Putina sa Rusko zameriava na to, aby zohrávalo rovnocennú úlohu v globálnom pretekoch o rozvoj umelej inteligencie. Zdôraznil, že ruskí odborníci už teraz pracujú na pokročilých AI riešeniach a vyzval vedcov z celého sveta, aby sa zapojili do tejto iniciatívy. Píše o tom agentúra TASR.

Ruská banka Sberbank potvrdila, že do novovytvorenej siete pre AI už vstúpili krajiny BRICS, ako Brazília, Čína, India a Južná Afrika, ale aj ďalšie štáty, vrátane Srbska a Indonézie. Táto sieť má podporovať spoločný výskum, vývoj technológií a predaj produktov založených na umelej inteligencii na ich domácich trhoch.

V súčasnosti dominujú vývoju umelej inteligencie Spojené štáty a Čína. Spolupráca Ruska s Čínou v tejto oblasti však môže priniesť zásadné zmeny v rozložení síl na globálnej technologickej scéne, keďže AI je považovaná za jednu z kľúčových technológií tohto storočia.

Rusko patrí medzi desať krajín, ktoré vyvíjajú vlastné generatívne modely umelej inteligencie. Plánuje do tejto oblasti veľké investície a očakáva, že do roku 2030 technológie AI významne prispejú k rastu HDP. Krajina má tiež ambíciu, aby do tohto obdobia 80 % zamestnancov ovládalo zručnosti spojené s využívaním umelej inteligencie, čo by znamenalo výrazné zlepšenie oproti súčasnému stavu.

Avšak vývoj AI v Rusku čelí výzvam spôsobeným západnými sankciami. Tieto opatrenia, zavedené v dôsledku vojny na Ukrajine, obmedzili prístup Moskvy k pokročilým technológiám a mikročipom, ktoré sú nevyhnutné pre ďalší pokrok v tejto oblasti.

Ruskov však pokračuje vo svojich plánoch využívať umelú inteligenciu na posilnenie ekonomiky, zníženie technologickej závislosti a získanie strategickej výhody v globálnych pretekoch.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia