Amnesty International Slovensko (AIS) vyjadrilo obavy ohľadom novej legislatívy, ktorú schválil parlament a ktorá upravuje opatrenia na zabezpečenie ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Riaditeľ AIS Rado Sloboda upozornil, že zákon, ktorý rozširuje definíciu mimoriadnej situácie, môže viesť k nútenej práci lekárov, čo je v rozpore s medzinárodným právom o ľudských právach. Píše o tom agentúra TASR.
Nový zákon umožňuje povinné zapojenie zdravotníkov počas “kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti”, čo vyvoláva otázky o obmedzovaní osobnej slobody. Podľa Slobodu takéto opatrenia musia byť primerané a adresné, reagujúce na naliehavú potrebu bez diskriminácie. AIS zároveň upozorňuje, že zákon nedostatočne definuje, čo presne znamená „kritická nedostupnosť“, čo otvára priestor pre nejednoznačný výklad.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško zdôraznil, že ochrana života a zdravia občanov má byť nadradená právam lekárov na pracovné spory. Vláda schválila doplnenie mimoriadneho stavu, ktoré zdravotníkom ukladá povinnosť poskytovať starostlivosť aj v krízových situáciách.
Situáciu ešte viac komplikuje fakt, že viac ako 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti. Žiadajú plnenie bodov memoranda z roku 2022, ktoré vláda doteraz neuskutočnila. Lekári sú ochotní výpovede stiahnuť, ak sa ich požiadavky začnú plniť. Výpovedná lehota im vyprší koncom decembra.
Reakcie na legislatívu
AIS tvrdí, že použitie mimoriadneho stavu na vynútenie práce zdravotníkov pod hrozbou sankcií je neprimerané a protizákonné. „Na Slovensku dlhodobo chýba adekvátna snaha o zlepšenie prístupu ľudí k primeranej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Sloboda.
Podľa odborárov je problematické, že nový zákon bol schválený bez dostatočnej diskusie a presných definícií. Ak sa situácia v zdravotníctve nezlepší, Slovensko môže čeliť vážnym problémom s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti.