Vianočné piesne neodmysliteľne patria k sviatočnej atmosfére, no málokto pozná ich históriu. Najznámejšou z nich je „Tichá noc,“ ktorá vznikla pred viac ako dvoma storočiami v malej rakúskej dedinke Oberndorf. Jej cesta od jednoduchej básne až po celosvetovo obľúbenú melódiu je fascinujúcim príbehom o sile hudby a tradície, infomruje TASR.
Pôvod vianočných piesní: Od kolied po „Tichú noc“
Tradícia vianočných piesní má korene už v dávnej minulosti. Ich predchodcami boli koledy, ktoré vznikli v Rímskej ríši a rozšírili sa aj medzi Slovanov. Spievali sa pri významných cirkevných sviatkoch a Vianoce neboli výnimkou. Vďaka univerzálnemu jazyku hudby prekročili mnohé koledy hranice krajín a dodnes zaznievajú vo viacerých jazykoch.
Jednou z nich je „Tichá noc“ (v nemčine Stille Nacht, v angličtine Silent Night), ktorá patrí k Vianociam už 206 rokov. Jej prvá verzia však vyzerala úplne inak, než ju poznáme dnes.
Zrod „Tichej noci“: Jednoduchý začiatok s veľkým dosahom
Príbeh tejto piesne sa začal v roku 1816, keď kňaz Joseph Mohr napísal báseň Stille Nacht, heilige Nacht. O dva roky neskôr, v roku 1818, ju organista Franz Xaver Gruber zhudobnil. Melódiu vytvoril v priebehu jediného dňa na fare v dedinke Oberndorf pri Salzburgu.
Pieseň prvýkrát zaznela na polnočnej omši 24. decembra 1818. Kvôli nefunkčnému kostolnému organu, ktorý poškodili myši, ju zahrali v jednoduchom sprievode gitary, v podaní dvoch sólistov, zboru a gitár. Napriek tomu, že prvé predstavenie verejnosť veľmi nezaujalo, pieseň čakala veľká budúcnosť.
Šírenie piesne: Od malého organu k svetovému uznaniu
V roku 1821 pri oprave kostolného organu v Oberndorfe objavil Carl Mauracher noty tejto piesne. Tie odovzdal miestnemu organistovi vo Fügene, ktorý pieseň zaradil do repertoára. Prostredníctvom speváckych rodín Rainerovcov a Strasserovcov sa „Tichá noc“ dostala do širšieho povedomia.
V roku 1838 bola pieseň zaradená do lipského spevníka a v roku 1843 sa stala súčasťou nemeckého hudobného fondu. Do Ameriky sa dostala v roku 1839 a odvtedy si podmanila celý svet.
Tichá noc dnes: Symbol Vianoc a kultúrne dedičstvo
Dnes sa „Tichá noc“ spieva vo viac ako 320 jazykoch. Z pôvodných šiestich veršov sa najčastejšie spievajú iba prvý, druhý a posledný verš. V roku 2011 ju organizácia UNESCO uznala ako nehmotné kultúrne dedičstvo Rakúska.
Kaplnka Stille-Nacht v Oberndorfe, kde pieseň prvýkrát zaznela, sa stala obľúbenou turistickou atrakciou. Každý rok ju navštívia tisíce ľudí, ktorí si prichádzajú uctiť pamiatku tejto jedinečnej skladby, ktorá dokázala spojiť svet počas najkrajších sviatkov v roku.