Krajina s najväčším počtom pyramíd na svete: ZABUDNITE na populárny Egypt, prvenstvo drží TENTO štát

Pyramídy v Egypte a Sudáne. Ilustračné foto. Zdroj: reprofoto/X/@PropositoyVida, Pixabay/Bernhard_Staerck
Reklama

Zatiaľ čo trojuholníkové monumenty sa najviac spájajú s Egyptom, tejto krajine nepatrí prvenstvo v najväčšej zbierke pyramíd na svete.

Od Mezoameriky až po severnú Afriku boli pyramídy pravdepodobne „v móde“ starovekého sveta. Zatiaľ čo trojuholníkové monumenty sa najviac spájajú s Egyptom, tejto krajine nepatrí prvenstvo v najväčšej zbierke pyramíd na svete, píše IFL Science.

Sú menšie než egyptské

Odpoveďou na otázku, „ktorá krajina má najväčší počet pyramíd?“, je známa, no menej navštevovaná krajina, ktorej počet ďaleko prevyšuje Egypt. Tu ich staval Chufu alebo z gréčtiny zaužívané meno Cheops, ktorý bol druhým faraónom 4. dynastie starovekého Egypta.

Jeho dodnes populárnou stavbou je Chufuova (alebo Veľká) pyramída v Gize, ktorá aj po storočiach láka návštevníkov, dodáva britannica.com.

Na vrchole rebríčka je Sudán, kde sa nachádza niekde medzi 220 a 255 pyramídami. Africký národ, ktorý hraničí s Egyptom, tak ľahko zatieni súčet svojho suseda, ktorého počet pyramíd sa pohybuje niekde okolo 118.

Sudánske pyramídy sú zvyčajne menšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v Egypte. Postavili ich vládcovia starovekého kráľovstva Kush.

Kushiti, ktorí sa v ôsmom storočí pred naším letopočtom objavili ako významná mocnosť v oblasti Núbie – ktorá sa rozprestierala od egyptského Asuánu po Chartúm v Sudáne – dokonca vládli nad starovekým Egyptom počas 25. dynastie a vytvorili líniu kráľov známych ako Čierni faraóni.

Inšpiroval sa honosnými hrobkami

Prvým z nich bol Piye, ktorý úspešne napadol Egypt, aby naštartoval novú dynastiu približne v roku 770 pred Kristom a vládol z hlavného mesta Kushite Napata.

Piye sa inšpiroval honosnými hrobkami predchádzajúcich faraónov a požadoval, aby bol pochovaný podobným spôsobom, a stal sa tak prvým členom kráľovstva, ktorého si pripomína pyramída v sudánskej starovekej nekropole El-Kurru.

Potom, čo Kushiti stratili kontrolu nad Egyptom, sa stiahli späť do svojho kúta Núbie a nakoniec založili nové hlavné mesto v Meroë. Práve tu sa nachádza veľká väčšina núbijských pyramíd, pričom približne 200 špicatých monumentov bolo postavených v nekropole starovekého mesta od tretieho storočia pred Kristom. Medzi nimi sú hrobky 41 kushitských kráľovských členov.

Ako sa Meroë darilo, kráľovstvo Kush naďalej prosperovalo až do štvrtého storočia nášho letopočtu, keď bolo nakoniec opustené po konfliktoch s rímskou armádou a susedným kráľovstvom Aksum.

Zanechal ich v havarijnom stave

Trvalo až do 30. rokov 19. storočia, kým archeológovia znovu objavili históriu tejto kedysi veľkej civilizácie vďaka artefaktom, ktoré získal notoricky známy „vykrádač“ hrobiek Giuseppe Ferlini.

Bezohľadný Ferlini nepreukázal núbijským pyramídam veľkú úctu, keď ich vybielil, pretože spôsobil obrovské škody a mnohé zo starovekých stavieb zanechal v havarijnom stave. Zatiaľ čo niektoré z pyramíd v Meroë boli odvtedy obnovené, väčšina pamiatok sa naďalej rozpadá.

Tomuto postupnému procesu úpadku nepomohlo ani niekoľko nedávnych občianskych vojen v Sudáne, pričom pretrvávajúce konflikty od 50. rokov 20. storočia predstavovali hlavnú prekážku pre cestovný ruch a financovanie, ktoré to prináša pre archeológiu.

Egyptské pyramídy každoročne navštívia milióny zvedavcov. Je logické, že zaujímajú svoje právoplatné miesto medzi najcennejšími a najchránenejšími starovekými divmi sveta, avšak núbijské pyramídy sú prehliadané a zanedbávané.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac