Uvažujete o tom, že by ste prestali fajčiť? Buď na dlhší čas, alebo v posledných dňoch v rámci lepšieho začiatku nového roka? Možno sú tu práve ďalšie, menej známe dôvody, ktoré by vám mohli pomôcť urobiť pevné rozhodnutie.
Ak si pri úvahách o odvykaní myslíte, že ste príliš „vyfajčení“ na to, aby vám odvykanie aj tak prospelo – nenechajte sa mýliť! Výsledky štúdie Torontskej univerzity ukazujú, že fajčiari, ktorí prestanú fajčiť pred 40. rokom života, môžu očakávať, že budú žiť takmer rovnako dlho ako tí, ktorí nikdy nefajčili, píše portál blesk.cz.
Tí, ktorí prestali fajčiť v akomkoľvek veku, sa približne 10 rokov po skončení fajčenia vrátia k takmer rovnakej miere prežitia ako nefajčiari, pričom približne polovica tohto prínosu sa prejaví počas prvých troch rokov.
Skoncovanie s cigaretami pomáha dokonca aj vtedy, ak už človek ochorel na rakovinu. Výskum uverejnený v časopise JAMA Oncology ukázal 22-26 % zníženie úmrtnosti na rakovinu u tých, ktorí prestali fajčiť do troch mesiacov od začiatku liečby závislosti od tabaku.
Najlepšie výsledky sa dosiahli u pacientov, ktorí začali liečbu závislosti od tabaku do šiestich mesiacov od diagnostikovania rakoviny a tri mesiace po nej už nefajčili. Ani po skončení fajčenia však nie je na mieste opatrnosť, pretože telo sa s dlhodobými účinkami škodlivých látok vyrovnáva postupne. Preto sa nielen súčasní, ale aj bývalí českí fajčiari učia unikátny skríningový program na včasné odhalenie rakoviny pľúc, pri ktorom sa dá bezbolestným nízkodávkovým CT vyšetrením odhaliť aj veľmi malý nádor, ktorý zvyčajne nemá žiadne príznaky.
To dáva oveľa vyššiu šancu na vyliečenie ako v prípade pokročilých štádií, ako je kašeľ alebo dýchavičnosť. Ak máte 55 rokov alebo viac a ste súčasný alebo bývalý fajčiar, opýtajte sa svojho praktického lekára alebo pľúcneho lekára na tento program.
Dopady, ktoré pravdepodobne nevnímate
Každý vie, ako fajčenie ovplyvňuje pľúca. Ale vedeli ste, ako vplýva na iné časti vášho tela, ktoré si možno ani nevšimnete? A ako sa ich zdravie zlepší, keď sa raz a navždy rozlúčite s tabakovým dymom?
Krv, cievy a srdce
Chemické látky v cigaretovom dyme sa dostávajú do krvi, kde zvyšujú riziko akútnej myeloidnej leukémie – smrteľnej rakoviny krvi, pri ktorej sa nezrelé biele krvinky nekontrolovateľne množia. Fajčenie zvyšuje krvný tlak, a tým aj riziko infarktu. Spôsobuje tiež zápaly ciev, krvné zrazeniny a poškodzuje schopnosť krvných buniek viazať kyslík, ktorý rozvádzajú do všetkých tkanív tela. Tá sa obnoví, keď prestanete dusiť svoje krvné bunky oxidom uhoľnatým z dymu.
Oči
Fajčenie poškodzuje jemné cievy v očiach, čím zvyšuje riziko makulárnej degenerácie a šedého zákalu. Dráždi oči a znižuje tvorbu sĺz, čo vedie k syndrómu suchého oka. Dym môže tiež poškodiť zrakový nerv a spôsobiť zápal. Po skončení fajčenia sa prekrvenie očí zlepší, a tým sa opísané riziká, suchosť a podráždenie znížia.
Uši
(Článok pokračuje na ďalšej strane)