Nové výskumy odhaľujú: Pomáhanie iným zlepšuje zdravie mozgu

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Matthias Zomer, MART PRODUCTION
Reklama

Skutky láskavosti, ktoré často spájame so sviatočným obdobím, nemusia byť len prejavom dobrosrdečnosti. Výskumy naznačujú, že pravidelné konanie dobra prospieva nielen nášmu psychickému, ale aj fyzickému zdraviu.

Či už ide o pomoc v potravinovej banke alebo zaniesenie polievky chorému susedovi, tieto malé gestá dokážu zlepšiť nielen náladu, ale aj celkovú pohodu. Sociálna a zdravotná psychologička Tara Gruenewald z Chapman University tvrdí, že dobročinné aktivity môžu mať merateľné zdravotné prínosy. Píše o tom NPR.

Jedným z najpôsobivejších dôkazov je projekt Baltimore Experience Corps, kde sa dospelí nad 60 rokov zapojili do doučovania detí zo znevýhodnených rodín. Po dvoch rokoch výskum ukázal, že títo dobrovoľníci mali lepšie výsledky v pamäti a výkonných funkciách mozgu, na rozdiel od kontrolnej skupiny. Navyše sa zistili pozitívne zmeny v objeme mozgových oblastí spojených s kognitívnymi procesmi.

Fyzická aktivita a dlhší život

Dobrovoľníctvo vedie k zvýšenej fyzickej aktivite, čo je kľúčové pre udržanie zdravia vo vyššom veku. Laura Kubzansky z Harvardu dodáva, že pravidelní dobrovoľníci majú nižšie riziko úmrtnosti, lepšiu rovnováhu a dlhšiu schopnosť chôdze. Okrem toho sa u nich znižujú úrovne bolesti, čo naznačuje, že láskavosť môže zmierňovať fyzické ťažkosti.

Mechanizmy, ktoré nás chránia

Aj keď presné biologické procesy zatiaľ nie sú úplne známe, predpokladá sa, že láskavosť znižuje stres, čo môže mať pozitívny vplyv na krvný tlak a kardiovaskulárne zdravie. Podľa Kubzanskej môžu tieto aktivity slúžiť ako rozptýlenie od vlastných problémov a pomáhajú zlepšiť perspektívu. Navyše, tým, že sa viac pohybujeme a stretávame s ľuďmi, znižujeme riziko sociálnej izolácie, ktorá je známym faktorom zhoršujúceho sa fyzického aj psychického zdravia.

Dobrovoľníctvo a mladí ľudia

Zatiaľ čo väčšina výskumu sa zameriava na strednú a staršiu generáciu, existujú aj dôkazy o výhodách u mladých ľudí. Jedna štúdia ukázala, že tínedžeri, ktorí dobrovoľne pracovali s mladšími deťmi, zaznamenali zlepšenia vo viacerých ukazovateľoch kardiovaskulárneho zdravia, vrátane BMI a hladín cholesterolu.

Výsledky ukazujú, že láskavosť má pozitívne dopady na zdravie, a preto by jej výhody mali byť predmetom verejného zdravotného záujmu. Ako hovorí Gruenewald, ak pomáhame iným, nielenže spravíme svet lepším miestom, ale môžeme si zároveň zlepšiť aj vlastné zdravie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie