Kopřiva sa v úlohe dedinského farára zabýval natoľko, že ho ľudia aj na ulici zdravili „vaše velebnosti“ a oslovoval ho tak aj štáb.
Herec Luděk Kopřiva bol prakticky počas celej svojej filmovej kariéry majstrom vedľajších, ale výrazných rolí. Diváci si ho pamätajú ako choreografa z Básnikov, doktora zo Svadby upírov, a hlavne farára z Troškovej trilógie Slunce, seno. V bežnom živote však taký svätý nebol…
Filmová tvorba niekoľkých dekád
Narodil sa 19. júna 1924 v Prahe, po Štátnom konzervatóriu a DAMU prešiel oblastným súborom v Ostrave, Divadlom J.K. Tyla v Plzni, a nakoniec zakotvil v Divadle E. F. Buriana. Po rozpustení tamojšieho súboru odišiel v roku 1991 na odpočinok, píše portál readzone.cz.
Vo filme stvárnil hlavne výrazné vedľajšie a obvykle komediálne postavy, diváci ho spoznali úplne neomylne. Hoci je známy prevažne z neskorších kusov, debutoval filmovo už v roku 1949 ako natierač Pepík v osvetovom filme I andělé ztrácí trpělivost. K pravidelnej filmovej práci sa dostal až neskôr, pretože mal dlho angažmán mimo českej metropoly.
Po krátkom príbehu FAMU Kouzelná noc a Švankmajerovej groteske Zahrada už ho začali režiséri cielene vyhľadávať. Hral napríklad učiteľa v Dívka na koštěti, Seidla v Případu pro začínajícího kata alebo veľvyslanca v sci-fi komédii Což takhle dát si špenát.
Podobne ako pri hercovi Stanislavovi Třískovi je tak jeho tvorba prierezom filmovej tvorby niekoľkých dekád. Národ ho však pozná hlavne ako farára v hoštickej trilógii. Jeho posledným počinom bol koprodukčný scifi prepadák Nexus, po ktorom zanechal dobrovoľne herectvo a odišiel na odpočinok.
Úloha mu ušetrila problémy
Kopřiva sa v úlohe dedinského farára zabýval natoľko, že ho ľudia aj na ulici zdravili „vaše velebnosti“ a oslovoval ho tak aj štáb. Dedinčania boli presvedčení, že je skutočným kňazom a jedna z babičiek po ňom chcela pokrstiť dieťa. „Ja vám ho pokojne pokrstím, ale bude vám to ho*no platné,“ odvetil vtedy Kopřiva.
Pani sa zdesila nad použitým slovníkom, načo jej Kopřiva vysvetlil, že je len herec v kostýme, nie vysvätený duchovný. Potom ju poslal do blízkeho kostola za skutočným farárom. Úloha mu ale ušetrila niekoľko problémov. Bol síce vynikajúci vodič, ale občas sa mu pritrafila chybička a vošiel do protismeru. Keď ho zbadal policajt, vyhlásil len: „Sodoma Gomora, Velebnosti… choďte.“
Ako kňaz ale sám rozhodne nežil. Bol neustále na love opačného pohlavia a dámsku spoločnosť si dokázal riadne užívať. Veľmi miloval svoju prvú manželku Olgu, ktorú ale pravidelne podvádzal. Súčasne na ňu však žiarlil a mal aj chystať pasce, aby ju pristihol pri nevere.
Ona mu však bola verná a nakoniec skonala na rakovinu, čo herca silne zasiahlo. Pretože v manželstve nemali deti, bol dosť osamotený. V neskoršom veku 73 rokov ale našiel novú lásku Evu, a dokonca sa druhýkrát oženil. Portál vlasta.cz dodáva, že Evin prvý manžel zomrel tiež na rakovinu
Veľa spolu cestovali, vybral sa aj do Ameriky. Sám cestovanie miloval a bol schopný sa počas 30 minút zbaliť a odísť kamkoľvek.
Jeseň života si neužil
Práve neúspech pri snahe o dieťa bol možným dôvodom, prečo Kopřiva stále hľadal náručie mileniek. Obaja si totiž dieťa veľmi priali a jazdili preto aj k moru v snahe zmeniť prostredie. Súčasne si schopnosťou prilákať toľko žien zrejme zvyšoval aj vlastné sebavedomie.
Zdalo sa, že ho čaká krásna jeseň života, príliš pokoja a pohody si neužil. Ochorel totiž Parkinsonovou chorobou, takže sa musel vzdať aj herectva, pretože si nepamätal texty.
Už počas svojho života si nechal pripraviť náhrobok, konkrétne na Vyšehrade. Choroba ho silne ovplyvňovala a rozhodol sa dokonca, že nechce verejný pohreb, ale iba tiché rozlúčky v rodinnom kruhu. Na poslednú chvíľu tak zmenil aj svoju poslednú vôľu, aby si ho ľudia nespájali s čímkoľvek nešťastným. Zomrel v októbri 2004 vo veku 80 rokov.