Vodiči na Slovensku od januára tankujú DRAHŠIE. Kam až VYSTRELIA ceny benzínu?

Zdroj: Pixabay.com/Engin_Akyurt, jarmoluk
Reklama

Na rozdiel od počasia, ceny benzínu na konci minulého roka ostávali zamrznuté. Avšak všetko sa zmenilo v januári, keď boli vodiči návštevou čerpacích staníc nemilo prekvapení. Zo dňa na deň vyšlo tankovanie drahšie o tri až štyri centy viac na liter. Pri plnej nádrži môže byť rozdiel aj niekoľko eur.

Zvýšenie dane postihlo aj čerpacie stanice

Hoci má Slovensko najvyššiu sadzbu spotrebnej dane na benzín v strednej Európe, ktorá tvorí významnú časť maloobchodnej ceny paliva, celková cena narastá ešte aj o zvýšenú DPH. Podľa TA3.sk si Slovensko uplatňuje spotrebnú daň vo výške 0,514 EUR na liter benzínu a 0,368 EUR na naftu. A k tomu sa pridáva aj DPH.

Tá od januára vzrástla. To znamená, že benzín v konečnom dôsledku spolu s naftou pre konečného spotrebiteľa zdražel.

Ako uvádza pre tvnoviny.sk analytik Marek Nemky: „Na Slovensku sa okrem mierneho nárastu cien pohonných hmôt očakáva zdraženie o 2,5 percenta v dôsledku zvýšenej dane z pridanej hodnoty o tri percentuálne body. V novom roku teda budeme tankovať o niečo drahšie.“
Len zvýšenie dane tak spôsobilo, že benzín sa dnes predáva za euro päťdesiatsedem, nafta je o päť centov lacnejšia.

Zatiaľ sú ceny stabilné, no s miernym rastom

Okrem zvýšenia dane by sa aktuálne na slovenských čerpacích staniciach nemali diať žiadne cenové zmeny, čo sa týka palív. Situácia na trhoch je pokojná a dokonca sa očakáva, že by v krátkej dobe mohla ponuka prevýšiť dopyt, čo v praxi bude tlačiť ceny nadol, alebo minimálne nevystrelia nahor.

Na druhej strane si treba uvedomiť, že v krátkom čase nastúpi v USA nová administratíva, a samozrejme americké vedenie môže zamávať aj s vývojom cien ropy na svetových trhoch.

Rovnako situáciu môže zmeniť Čína, pri ktorej sa odhaduje, že by mohla zaviesť rozsiahlejšie stimuly na podporu ekonomického rozvoja. Tieto opatrenia by mohli zvýšiť potrebu ropy v krajine, ktorá je najväčším svetovým importérom tejto suroviny.

Severomorská zmes Brent s dodávkou plánovanou na marec dosiahla cenu 75,97 dolára za barel, čo znamená mierny nárast o štyri centy, teda približne 0,05 % oproti predošlej uzávierke.

Podobne, americká ropa WTI s februárovým termínom dodania sa obchodovala za 73,19 dolára za barel. Táto cena predstavuje zvýšenie o šesť centov, čo je ekvivalentné rastu o 0,08 % v porovnaní s predchádzajúcou obchodnou uzávierkou. Výsledok je teda jasný. Lacnejšieho tankovania sa nedočkáme.

Leto bude ešte drahšie

Je už stabilným faktom, že počas zimy tankujeme vždy o niečo lacnejšie ako počas leta. Leto je totiž obdobím zvýšenej spotreby palív, čo sa premieta okamžite aj do ceny. Pre slovenských vodičov bude toto leto naozaj značne drahšie. Očakávať sa totiž nedá len zvyšovanie pohonných hmôt, ale napríklad cestu na dovolenku predraží aj drahšia diaľničná známka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis