Hongkong čelí vážnemu problému s preľudnením a nedostatkom dostupného bývania, pričom najviditeľnejším príkladom sú tzv. „rakvové domy“ a „klietkové domy“ – malé priestory veľkosti postele, kde žijú jednotlivci v neľudských podmienkach.
Najnovšie reformy vlády, ktoré majú zlepšiť minimálne štandardy bývania, však čelia kritike za nedostatočnosť a ignorovanie tých najhorších prípadov. Píše o tom The Guardian.
Neľudské podmienky
V preplnených bytových domoch ako v štvrti Mong Kok žijú tisíce ľudí v priestoroch pripomínajúcich skôr skrine ako obytné jednotky. Sociálna pracovníčka Lai Shan Sze opisuje situáciu ako alarmujúcu. Tieto malé priestory často obývajú jednotlivci, ktorí nemajú inú možnosť, pričom ich nájomné je paradoxne vyššie, než by zaplatili za bežný byt podľa plochy.
Reformy s minimálnym dopadom
Nové pravidlá stanovujú, že jednotky musia mať aspoň 8 m², vlastné toalety, okno a nesmú predstavovať požiarne riziko. Hoci to znie ako krok vpred, kritici poukazujú na fakt, že veľkosť priestoru je len o niečo väčšia než väzenská cela. Navyše sa tieto normy netýkajú najhorších podmienok, aké ponúkajú „rakvové“ a „klietkové domy“.
Slums of Hong Kong where people live in cages🥹🥹
pic.twitter.com/8qG3jZAdx7— teshkeren (@teshkerensaad)
November 27, 2023
Strach z rastu cien
Mnoho obyvateľov a odborníkov sa obáva, že zlepšenie kvality môže viesť k zvyšovaniu nájomného, čo ešte viac zhorší situáciu nízkopríjmových skupín. Niektorí upozorňujú, že bez efektívneho plánu na výstavbu verejných bytov sa problém nevyrieši a tisíce ľudí zostanú v nelegálnych alebo nevyhovujúcich podmienkach.
Dlhodobý problém bez jasného riešenia
Vláda plánuje do roku 2030 postaviť viac ako 43 000 nových verejných bytov, no čakacie lehoty na bývanie dosahujú už teraz päť rokov. Kritici sa obávajú, že tieto reformy sú len kozmetickým opatrením, ktoré nerieši hlbokú nerovnosť v prístupe k bývaniu.
Hongkong je často označovaný za jedno z najhorších miest na svete z hľadiska dostupnosti bývania, a ak sa nevyrieši problém s rozšírením verejných bytov a kontrolou nájomného, tisíce ľudí budú naďalej nútené žiť v neľudských podmienkach.
Galéria
[modula id=“156964″]