V Rusku je verejná kritika Vladimira Putina mimoriadne zriedkavá, no na internete sa nedávno objavilo video, kde skupina ruských starších žien otvorene nadáva na prezidenta. Podľa nich je Putin „zlý, malý chuligán“.
Od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 sú verejné protesty v Rusku tvrdými zásahmi polície prakticky potlačené. Tí, ktorí verejne vystúpia proti Putinovi alebo jeho režimu, riskujú prísne tresty. Preto je verejný odpor voči jeho politike, vrátane agresie na Ukrajine, skôr vzácnosťou než bežnou záležitosťou.
Nové video, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach, dokazuje, že nie všetci Rusi stoja za Putinovou vojenskou politikou. Video zverejnil na platforme X (predtým Twitter) bývalý ukrajinský poslanec Anton Geraščenko.
Ruské seniorky otvorene kritizujú Putina na internete.
„I’d tell him [Putin] to go f*ck himself. I lived through that war, I know how hungry I was then. And now I’m hungry too! Russians are afraid of everything. Russians are afraid to speak.“ – a Russian grandma says.
Unfortunately, not a lot of Russians think like her. https://t.co/1kfqj0WpGk pic.twitter.com/yJjkwJd8wP
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) January 3, 2025
V krátkom videu, ktoré koluje na sociálnych sieťach, viaceré ruské babičky bez okolkov vyjadrujú svoj nesúhlas s politikou Vladimira Putina. Ich slová sú priame a ostré:
-
- „Povedala by som mu, aby sa zbalil a odišiel.“
- „Vyrastal ako zlý, malý chuligán. Bol bez lásky, bez uznania.“
- „Každá ruská televízia by to mala odvysielať. Klaňajte sa, ospravedlňte sa. Oľutujte túto katastrofu, ktorú ste priviedli na Rusko.“
- „Žijeme mizerný život. Len sa nám vysmieva do očí.“
- „Celá krajina je v strašnom stave. Na svojich stretnutiach rozdeľujú naše Rusko na kúsky.“
Russian police was trying to arrest a Russian grandma who was saying the truth.
(Look at the number of people around them just filming and not saying a word).
📹: team_of_freerussia/ TikTok pic.twitter.com/GkXKp5sJXh
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) September 27, 2022
Tento odvážny prejav nespokojnosti ukazuje, že aj v prostredí, kde je verejná kritika často potlačovaná, sa nájdu hlasy, ktoré si neberú servítky pred ústa.