Bol rok 2024 NAJTRAGICKEJŠÍM rokom pre leteckú dopravu? Séria KATASTROF vyvoláva otázky o BEZPEČNOSTI lietania!

ZDROJ: Freepik
Reklama

Rok 2024 sa do histórie zapísal ako jeden z najtragickejších pre leteckú dopravu v posledných rokoch. Počas tohto obdobia zahynulo pri rôznych leteckých nehodách 318 ľudí, čo vyvolalo obavy a otázky o bezpečnosti lietania. Séria katastrof, ktorá kulminovala v decembri, otriasla celým svetom. Len v priebehu niekoľkých dní došlo k dvom veľkým nehodám. Obe sa dostali na titulky novín a vyvolali znepokojenie medzi cestujúcimi.

Tragédie a znepokojivé incidenty

V decembri 2024 došlo k dvom hrozným haváriám. Prvou bola tragédia v Kazachstane, kde sa zrútilo lietadlo spoločnosti Azerbaijan Airlines a zahynulo 38 ľudí. O štyri dni neskôr došlo k havárii lietadla spoločnosti Jeju Air v Južnej Kórei, ktorá si vyžiadala životy 179 cestujúcich. Obidve havárie vyvolali obavy o bezpečnosť leteckej dopravy, pričom otázky o možných príčinách týchto nešťastí sa stali predmetom širokej diskusie.

K ďalšiemu znepokojivému incidentu došlo začiatkom roka v Tokiu, kde havarovalo lietadlo, pričom päť členov japonskej pobrežnej stráže prišlo o život. Cestujúci letu spoločnosti Japan Airlines sa však šťastím vyhli vážnym zraneniam. Ďalšie nešťastie sa udialo v Oregone, keď počas letu došlo k veľkej diere v trupe lietadla. Aj napriek tomu, že lietadlo muselo vykonať núdzové pristátie, všetci na palube vyviazli bez vážnych zranení.

Leto prinieslo ďalšiu tragédiu, keď v Brazílii havarovalo lietadlo spoločnosti Voepass, pričom zahynulo 62 ľudí. K tomu sa pridali správy o smrteľných turbulenciách, ako pri lete spoločnosti Singapore Airlines, ktoré ešte viac znepokojili verejnosť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Transponder 1200 (@transponder1200)

Lietanie je stále veľmi bezpečné

Napriek týmto tragédiám odborníci na letectvo a bezpečnosť tvrdia, že lietanie je stále jedným z najbezpečnejších spôsobov dopravy. Dr. Hassan Shahidi, generálny riaditeľ Nadácie pre bezpečnosť letov, pripomína, že v roku 2024 bolo prepravených viac ako 5 miliárd cestujúcich. Kým v decembri došlo k tragédiám, rok bol na dobrej ceste udržať si veľmi nízku mieru nehôd, čo naznačuje, že lietanie je stále mimoriadne bezpečné.

Podľa štúdie Massachusettského technologického inštitútu (MIT) sa riziko úmrtia pri leteckej nehode výrazne znížilo. V 60. rokoch 20. storočia bola pravdepodobnosť úmrtia 1 z 350 000 nástupov do lietadla, zatiaľ čo dnes je to už len 1 ku 13,7 milióna. Tieto čísla naznačujú, že štatisticky je bezpečnosť lietania dnes lepšia než kedykoľvek predtým.

Prečo sa nehody stále stávajú?

Hlavnou príčinou leteckých nehôd je stále ľudská chyba. Zodpovedá za približne 80 % prípadov. Mechanické poruchy predstavujú iba 21 % incidentov. Väčšina nehôd sa odohráva počas vzletu alebo pristátia, keď je potrebná maximálna presnosť a rýchle reakcie posádky.

Príkladom môže byť tragédia spoločnosti Jeju Air, kde vyšetrovatelia naznačujú, že haváriu mohla spôsobiť kombinácia viacerých faktorov, ako je náraz vtáka, zlyhanie podvozku a mechanické problémy. Vyšetrovateľom je teraz jasné, že je potrebné dôkladne preskúmať každý aspekt, aby sa podobným nehodám v budúcnosti predišlo. Podobne aj havária lietadla spoločnosti Azerbaijan Airlines mohla byť spôsobená raketovým zásahom nad konfliktom zasiahnutou zónou, čo pripomína tragédiu letu MH370 z roku 2014, keď bolo lietadlo zostrelené.

Každá nehoda zvyšuje bezpečnosť lietania

Hoci je každá tragédia bolestivá, letectvo sa z každej nehody učí a vyvodzuje potrebné bezpečnostné opatrenia. Analýza letových údajov, záznamov z pilotnej kabíny a skúmanie vonkajších faktorov pomáha odborníkom pochopiť príčiny nehôd a prijať opatrenia na ich prevenciu. Tento proces neustále zlepšuje bezpečnostné štandardy v letectve.

Zrážky v 50. rokoch 20. storočia viedli k zlepšeniu riadenia letovej prevádzky, zatiaľ čo výbuch lietadla TWA 800 v roku 1996 podnietil zmeny v dizajne palivových nádrží. Tragédie, ako bol 11. september 2001, alebo zmiznutie letu MH370, viedli k novým inováciám v oblasti bezpečnosti letísk a sledovania letov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac