Prezident Peter Pellegrini sa pripravuje na svoju premiéru pri udeľovaní štátnych vyznamenaní, ktoré sa uskutoční v sobotu. Ide o mimoriadne významnú úlohu, ktorá patrí medzi kľúčové povinnosti hlavy štátu. Prostredníctvom týchto ocenení má prezident možnosť verejne poukázať na osobnosti a profesie, ktoré si podľa jeho názoru zaslúžia uznanie za svoje zásluhy a prínos pre spoločnosť.
Aj keď zoznam ocenených zatiaľ nie je oficiálne zverejnený, už teraz je známe, že medzi nimi nebude figurovať herečka Zdena Studenková. Tá sa rozhodla vyznamenanie od prezidenta Pellegriniho odmietnuť. Informuje Denník N.
Svoju voľbu zdôvodnila tak, že napriek pocte, ktorú jej prezident ponúkol, necíti potrebu toto ocenenie prijať. Podľa jej názoru súčasná situácia v oblasti kultúry na Slovensku neposkytuje podmienky, ktoré by jej umožnili pociťovať úprimnú radosť z takéhoto uznania.
„Nemám potrebu prevziať toto ocenenie v situácii, v akej sa momentálne nachádza kultúra na Slovensku,“ hovorí Zdena Studenková.
Herečka však prejavila vďaku za oslovenie a celú záležitosť riešila zdvorilo. Napriek tomu sa rozhodla svoje osobné presvedčenie postaviť nad oficiálnu poctu, čím jasne vyjadrila svoj postoj k stavu kultúrnej sféry v krajine. Tento krok zároveň odráža širší problém, ktorému kultúra na Slovensku čelí, a poukazuje na potrebu väčšej podpory a uznania zo strany spoločnosti i štátu.
Zdena Studenková v minulom roku oslávila významný míľnik – 70. narodeniny. Pri tejto príležitosti režisér Juraj Lehotský nakrútil dokument s názvom Zdena Studenková – sila a krehkosť, ktorý bol vysielaný na RTVS. Dokument sa venoval jej bohatému hereckému životu a významnému prínosu slovenskému divadlu a filmu.
V apríli 2024, počas 25. ročníka festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom, získala Zdena Studenková prestížne ocenenie Kvet Tálie.
Toto vyznamenanie sa udeľuje významným slovenským herečkám, ktoré sa svojím talentom a prácou nezmazateľne zapísali do histórie slovenského divadla a filmu.
Studenková otvorene poukazuje na neutešený stav kultúry na Slovensku
Zdena Studenková je známa nielen svojím hereckým talentom, ale aj príležitostnými vyjadreniami k dôležitým spoločenským témam. Aktuálne ju diváci môžu vidieť v populárnom televíznom seriáli Dunaj, k vašim službám z dielne televízie Markíza, pričom naďalej aktívne vystupuje aj v divadle.
Napriek tomu, že sa k politickým a spoločenským otázkam vyjadruje zriedkavo, v minulosti už viackrát zaujala jasný postoj. Po tragickom útoku v bratislavskej Teplárni verejne podporila LGBTI+ komunitu a obhajovala ich práva, čím si získala uznanie za svoju odvahu a solidaritu.
Rovnakú rozhodnosť prejavila aj pri odmietnutí ponuky na štátne vyznamenanie od prezidentskej kancelárie. Hoci by za iných okolností považovala takúto poctu za česť, aktuálna situácia v oblasti kultúry ju prinútila ponuku odmietnuť. Studenková otvorene poukazuje na neutešený stav kultúry na Slovensku, ktorú podľa jej slov nikto nerieši, a navyše sa tlak na umelcov ešte viac stupňuje.
„Keby to bolo za iných okolností, nemala by som s tým problém, považovala by som to za česť, ale vzhľadom na to, čo sa deje v kultúre, som to urobiť nemohla,“ vyjadrila sa Studenková.
Týmto rozhodnutím herečka opäť upozornila na problémy, ktorým čelí kultúrna obec a dala najavo, že si váži hodnoty, za ktoré bojuje. Jej postoj tak odráža širší problém nedostatočnej podpory kultúry, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každej spoločnosti.
Nespomenula meno ministerky
Zdena Studenková pri zdôvodnení, prečo odmietla prijať štátne vyznamenanie, priamo nespomenula meno ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Z kontextu jej vyjadrení je však zrejmé, že narážala na súčasnú situáciu, ktorá sa odohráva za pôsobenia ministerky nominovanej Slovenskou národnou stranou (SNS).
Ministerka kultúry čelí dlhodobému tlaku verejnosti i odborníkov v oblasti kultúry. Na jej odvolanie boli spustené dve hromadné petície, ktoré spoločne podpísalo približne 190-tisíc ľudí a v parlamente boli proti nej vznesené dva pokusy o odvolanie. Situácia v kultúrnej sfére dospela až do bodu, keď viac ako 4 000 pracovníkov v kultúre a kreatívnom priemysle vstúpilo do štrajkovej pohotovosti, ktorá trvá od jesene.
Najvýraznejšie výhrady smerujú proti zásahom ministerky do riadenia kultúrnych inštitúcií, verejnoprávnych fondov a telerozhlasu. Tieto kroky podľa kritikov ohrozujú nezávislosť a kvalitu kultúrneho sektora na Slovensku, čo prispelo k nespokojnosti v odbornej verejnosti aj medzi umelcami, ako je Zdena Studenková. Jej rozhodnutie odmietnuť vyznamenanie tak možno chápať ako symbolický prejav nesúhlasu s aktuálnym dianím v tejto oblasti.
Žiadali prezidenta o stretnutie, zatiaľ neuspeli
Platforma Otvorená kultúra, ktorá je iniciátorom štrajkovej pohotovosti v oblasti kultúry, sa viackrát snažila nadviazať dialóg s prezidentom Petrom Pellegrinim. Verejne ho vyzývala na stretnutie, aby mohla prezentovať svoje stanoviská a upozorniť na pretrvávajúce problémy v kultúrnom sektore. Kancelária prezidenta pôvodne ponúkla termín stretnutia, avšak neskôr ho zrušila s odôvodnením, že prezident má príliš nabitý program. Náhradný termín však už nebol ponúknutý, čím zostal ich pokus o komunikáciu neúspešný.
Prezident sa zatiaľ nevyjadril ku všeobecnému stavu kultúry na Slovensku. Jediný prípad, ktorý komentoval, bolo odvolanie Mateja Drličku z pozície generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND). V televíznej diskusnej relácii O 5 minút 12 vyhlásil, že Drličkovo odvolanie podľa neho nepredstavuje zásadnú stratu pre krajinu, pričom doslova uviedol, že Slovensko tým „neutrpelo traumu“.
Tento postoj vyvoláva otázky, či je kultúrna problematika pre hlavu štátu dostatočne prioritná, a prehlbuje frustráciu v rámci umeleckej komunity, ktorá očakáva väčšiu podporu a záujem o riešenie svojich problémov.
Studenková odišla zo SND, keď odišiel Drlička prvýkrát
Zdena Studenková, dlhoročná osobnosť Slovenského národného divadla (SND), opustila svoj stály angažmán v tejto inštitúcii po 44 rokoch počas turbulentného obdobia, ktoré sprevádzalo odchod riaditeľa Mateja Drličku. Táto zmena sa odohrala pred viac ako dvoma rokmi, keď bol Drlička nútený odstúpiť z funkcie po nevhodných výrokoch na konferencii v Budapešti, ktoré vyvolali vlnu kritiky zo strany politikov. Studenková vtedy vyjadrila rozčarovanie nad politickým vplyvom na riadenie divadla a priznala sa, že stratila motiváciu naďalej pôsobiť ako stála členka súboru.
Aj napriek odchodu zo stáleho angažmánu zostáva Studenková spojená s divadlom prostredníctvom svojej účasti v aktuálnych inscenáciách. V súčasnej sezóne stvárňuje dve postavy – v hrách Apartmán v hoteli Bristol a Timravin bál.
Situácia v SND sa však ani po Drličkovom návrate a následnom opätovnom odvolaní v lete minulého roka ministerkou Martinou Šimkovičovou nezlepšila.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)