Budúcnosť Slovenska mení aj recyklácia odpadu a cirkulárna ekonomika! Aj TAKTO dokážeme zlepšiť našu KRAJINU

Zdroj: archív Brantner
Reklama

Slovensko, rovnako ako mnoho iných krajín, čelí výzvam spojeným s množstvom odpadu a potrebou jeho lepšieho spracovania. V roku 2023 Slovensko vyprodukovalo 2 560 970 ton komunálneho odpadu, z ktorého značná časť končila na skládkach. Kľúčovou odpoveďou na tieto problémy je recyklácia a princípy cirkulárnej ekonomiky. Ako môže tento prístup zmeniť spôsob, akým nakladáme s odpadom, a prispieť k udržateľnejšej budúcnosti?

Princíp cirkulárnej ekonomiky

Predstavte si, že máte bicykel, ktorý vás verne sprevádza na ceste do práce či na rôznych výletoch. Po čase však potrebuje menšie opravy – treba opraviť reťaz, vymeniť dušu, prípadne trochu premazať. Najjednoduchšie riešenie by bolo zaobstarať si jednoducho nový, nie? No namiesto toho, aby ste ho vyhodili a kúpili nový, sa rozhodnete opraviť ho. Takto bicykel slúži oveľa dlhšie, šetrí vám peniaze a navyše nevytvárate zbytočný odpad.

Práve toto je základnou myšlienkou cirkulárnej ekonomiky – systému, ktorý sa snaží predchádzať plytvaniu a maximalizovať opätovné využitie všetkých zdrojov.

Súčasná ekonomika funguje skôr opačne, na princípe „vezmi – vyrob – zahoď“. Zvyšovanie materiálnej spotreby zhoršuje samotné prírodné procesy, na ktoré sa spoliehame, aby sme mohli žiť. Hospodárstvo založené na tomto princípe tak vyčerpáva prírodné zdroje, ohrozuje prežitie organizmov, napĺňa pôdu a vodu toxickými látkami a v neposlednom rade otepľuje Zem.

Kým tradičná ekonomika predstavuje lineárny proces, cirkulárna ekonomika je o uzatváraní cyklov. Znamená to, že produkty sa navrhujú tak, aby boli trvácne, opraviteľné a recyklovateľné.

Prechod na cirkulárnu ekonomiku: Prečo je to dôležité?

Princíp „vezmi-vyrob-zahoď“ je však neudržateľný. Cirkulárna ekonomika ponúka alternatívu: zameriava sa na maximalizáciu hodnoty materiálov, ich opätovné použitie a zhodnocovanie namiesto likvidácie. Takto nielen šetríme prírodné zdroje, ale aj prispievame k znižovaniu emisií skleníkových plynov.

CEBZ: Unikátne riešenie pre Slovensko

V reakcii na tieto výzvy spustili partneri Brantner a SPP ambiciózny projekt CEBZ, alebo Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu, ktorý sa zameriava na spracovanie odpadu a jeho premenu na cenné zdroje. Takmer 40 % komunálneho odpadu tvorí biologicky rozložiteľný odpad, ktorý sa dá ďalej spracovať. Dnes však končí na skládkach. Práve CEBZ umožní slovenským mestám spracovávať bioodpad a získať tak späť čistú energiu pre svojich obyvateľov.

Ako funguje CEBZ?

V prvej fáze sa z komunálneho zmesového odpadu odoberajú organické zložky, ťažké a nadrozmerné predmety. V ďalšej časti linky je možné triediť rôznorodé typy odpadov automaticky, ale aj manuálne. V automatickom režime dosahuje linka až 90 % presnosť a ak odberateľ vyžaduje 100 % čistotu, nastupuje ručné dotrieďovanie. Za hodinu dokáže linka vytriediť vyše 30 ton zmesového komunálneho odpadu.

V procese triedenia sa z komunálu vyseparujú zhodnotiteľné a recyklovateľné materiály – sklo, papier, plasty, či kovy. Vytriedený odpad je po spracovaní odoslaný odberateľom, ako sú recyklačné spoločnosti alebo po spracovaní na tuhé alternatívne palivo do cementárne.

Ďalším krokom v rozvoji tohto inovatívneho spracovania odpadov bude bioplynová prevádzka, ktorej rozbeh sa predpokladá v roku 2027. Biologicky rozložiteľný odpad tak bude na tomto stupni spracovaný na biometán, ktorý je plnohodnotnou náhradou fosílneho paliva, alebo na bio kompost.

A tak len minimum odpadu, ktorý nie je možné recyklovať ani energeticky zhodnotiť, bude uložený na skládku.

Výhodou CEBZ je aj to, že celý proces prebieha v uzatvorenom priestore. Redukuje tak nepríjemný zápach, ale aj znečisťujúce látky.

Prostredníctvom projektov, ako je tento, máme na Slovensku príležitosť znižovať množstvo odpadu na skládkach, vyrábať udržateľnú energiu a tak chrániť životné prostredie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti