Inštitúcia povzbudzuje miestnych obyvateľov, aby darovali pavúky na pomoc programu, ktorý sa zaoberá zberom jedu.
Austrálska zoologická záhrada dostala do daru obrovského pavúka – najväčšieho samca pavúka lievikovitého, akého kedy zaznamenali.
Dieťa zabije do 15 minút
Exemplár meria od predných nôh po zadné nohy 9,2 centimetra, informuje Live Science. Tesáky pavúka sú také veľké, že môžu prepichnúť ľudský necht a vstreknúť nebezpečný, potenciálne smrteľný jed.
Atrax robustus sú jedny z najjedovatejších pavúkov na svete. Ak sa uštipnutie nelieči, dokáže zabiť malé dieťa do 15 minút a dospelého človeka do troch dní.
Obrieho článkonožca zachytil obyvateľ a daroval ho do austrálskeho parku plazov v Somersby v Novom Južnom Walese. Inštitúcia povzbudzuje miestnych obyvateľov, aby darovali pavúky na pomoc programu, ktorý sa zaoberá zberom jedu.
Vyhrali jackpot
Emma Teni, strážkyňa parku, pomenovala pavúka Hemsworth po austrálskych hercoch Lukeovi, Chrisovi a Liamovi Hemsworthovi. Pred Hemsworthom držal rekord 7,9-centimetrové zviera menom Herkules.
„Zvykli sme si, že ľudia do parku darovali dosť veľké pavúky lievikovité, ale dostať takéhoto veľkého samčieho jedinca je ako vyhrať jackpot,“ uviedla Teni vo vyhlásení.
Samce pavúkov sú zvyčajne menšie ako samice, ale sú nebezpečnejšie kvôli látke v ich jede, ktorá sa nazýva atrachotoxín, ktorý u cicavcov ovplyvňuje iba nervový systém ľudí a opíc. Doteraz bolo v Austrálii zaznamenaných 13 úmrtí a niekoľko vážnych uhryznutí touto skupinou pavúkov, pričom všetky boli spôsobené samcami.
Pôvodne si mysleli, že ide o samicu
Zamestnanci zbierajú pavúky a získavajú ich jed týždenne, než látku odošlú do laboratória. „Dojenie“ pavúkov je však únavný proces. „Na vytvorenie jednej ampulky protijedu je potrebných asi 150 až 200 dojení,“ dodala Teni.
Keď chovatelia prvýkrát zbadali Hemswortha, „s istotou si mysleli, že to musí byť samica pre veľkosť,“ ozrejmila Teni, „ale pri bližšom pohľade sme zistili, že je to samec.“
Keďže Hemsworth vďaka svojej veľkosti produkuje veľa jedu, bude pre park veľmi užitočný. Samiciam táto chemikália chýba, čo pravdepodobne vysvetľuje, prečo sú samce zodpovedné za všetkých 13 zaznamenaných úmrtí na uhryznutie pavúkom.
Od zavedenia protilátky v roku 1981 nedošlo k žiadnym úmrtiam. Austrálsky Reptile Park je jediným miestom v krajine, kde sa získava surový jed a výsledný produkt by mohol zachrániť až 300 životov ročne.