Opuchy, únava, ťažoba. Problémy s LYMFATICKÝM systémom menia život, hovorí lekárka

Lymfedémy môžu byť vrodené, objaviť sa ale môžu aj v dôsledku poškodenia lymfatických ciev po operácii alebo nádorovom ochorení. Zdroj: Wikimedia Commons/Abdullah Sarhan, Bobjgalindo
Reklama

Lymfatický systém je jednou z najdôležitejších, ale zároveň najmenej známych súčastí nášho tela. Ako spoznať, keď s ním niečo nie je v poriadku a na čo dať pozor? Prinášame vám rozhovor s dermatologičkou Naděždou Vojáčkovou.

Lymfatický systém môžeme prirovnať k neviditeľnému potrubiu, ktoré prechádza celým telom. Udržuje rovnováhu v medzibunkovom priestore, odvádza prebytočné tekutiny aj škodlivé látky a podporuje imunitu.

Skladá sa z ciev a uzlín, ktoré sú vzájomne prepojené a spájajú sa s krvným obehom. Jeho súčasťou sú ale aj orgány ako slezina, mandle alebo kostná dreň.

Dlho sa napríklad verilo, že mozog lymfatické cievy nemá, ale výskumy toto tvrdenie spochybňujú,“ hovorí lymfologička a dermatologička Naděžda Vojáčková.

Záhadná ochrankyňa zdravia

Samotná lymfa, tekutina dôležitá na obranu pred infekciami alebo pri vstrebávaní živín, je podľa lekárky aj naďalej pomerne tajomnou substanciou.

„Lymfu zatiaľ nikto nevie odobrať a analyzovať tak ako krv. Keď presakuje kožou, vidíme ju ako priehľadnú tekutinu,“ hovorí Naděžda Vojáčková.

Presné množstvo lymfy v tele podľa nej nie je známe.

50-ročný muž s vrodeným lymfedémom. Zdroj: Wikimedia Commons/DocHealer

Je ale zrejmé, že jej tok zohráva zásadnú úlohu v odvádzaní prebytočnej tekutiny, toxínov a ďalších látok z tela.

Na rozdiel od krvi však lymfatický systém nemá pumpu, ktorá by jeho pohyb poháňala.

„Tok lymfy je zaistený fyzikálnymi mechanizmami, napríklad pohybom tela. Preto je pravidelný pohyb pre správnu funkciu lymfatického systému nevyhnutný,“ dodáva odborníčka.

Opuchy, ktoré ničia život

Sama sa každý deň stretáva s  pacientmi, ktorí sa stretávajú s tzv. lymfatickou nedostatočnosťou. Hlavným príznakom sú opuchy, známe ako lymfedémy. Tie sa môžu spočiatku prejavovať mierne, ale pokiaľ nie sú správne liečené, môžu nabrať na intenzite.

„Okrem opuchov pacienti často pociťujú únavu, ťažobu v postihnutých častiach tela a postupne sa môže zhoršovať aj ich pohyblivosť,“ vysvetľuje lekárka.

Najčastejšie ľudia trpia opuchmi na rukách alebo nohách, môžu sa ale objaviť kdekoľvek na tele. Problémom môžu postupne byť aj bežné denné činnosti, ako je obliekanie, nosenie obuvi alebo aj obyčajná chôdza.

Aké má  príčiny?

Rozlišujeme medzi primárnou a sekundárnou formou lymfedému, informuje NZIP.cz.

  • Primárny lymfedém je spôsobený  chybami alebo  v  . Môže sa prejaviť aj v neskorom veku.
  • Sekundárny lymfedém vzniká ako následok zranení,  (napr.  ), rôznych zápalov  bodnutí hmyzom,  mykóz  po  zákrokoch (jazvy) či  , ako dôsledok užívania  (niektoré lieky na  ,  ) alebo ako vedľajší  porúch  systému.

Rozvoj lymfedému je všeobecne tiež častejší u pacientov s nedostatkom pohybu alebo 

Aké sú príznaky lymfedému?

Pri lymfedeme dochádza k  niektorej časti alebo viacerých častí tela. V počiatočných štádiách je možné vytlačiť do opuchu prstom jamku, s pribúdajúcim množstvom tekutiny v  sú opuchy na pohmat čím ďalej tvrdšie.

Častými vedľajšími príznakmi sprevádzajúcimi lymfedém sú stres, suchá a svrbiaca , kožné  spôsobené  (  ) a  alebo zápalmi  (  , dermatitída).

Zdroj: Wikimedia Commons/DocHealer

Štádia lymfedému

Podľa stupňa závažnosti delíme lymfedém do štyroch štádií:

  • Štádium 0: Porucha odvodu tekutín z tkanív je bez viditeľného alebo hmatateľného opuchu. Vo funkčnej  je však  nález už viditeľný. Na vytvorenie viditeľného opuchu potom stačí už len málo – napr. uhryznutie hmyzom, pomliaždenie alebo podvrtnutie  . Opuch však pri zdvihnutí postihnutej časti ľahko ustupuje.
  • Štádium I: Opuch je mäkká konzistencia a ustupuje pri odpočinku, resp. po zaľahnutí. Často sa objavuje vo večerných hodinách či po záťaži, cez noc však ustúpi. Býva spojený aj s pocitom ťažoby v postihnutej končatine.
  • Štádium II: Konzistencia  je na dotyk tvrdá a edém už  neustupuje.
  • Štádium III – elefantiáza: Opuch vytvára v postihnutej časti tela pocit napätia, ktoré môže byť v závažných prípadoch veľmi bolestivé. Tkanivo vplyvom opuchu tvrdne a zvyšuje sa hmotnosť jednotlivých postihnutých častí, dochádza tiež k obmedzeniu hybnosti . To všetko pacienta veľmi obmedzuje v pohybe a každodenných činnostiach ako , obliekanie, chôdza, nakupovanie alebo riadenie automobilu.

Lymfedém sa môže zhoršovať

Správna a rýchla diagnóza je v tej chvíli kľúčová. Lymfedémy môžu byť vrodené, objaviť sa ale môžu aj v dôsledku poškodenia lymfatických ciev po operácii alebo nádorovom ochorení. Liečba je potom trvalým počas na dlhú trať, ktorý si žiada dobrú disciplínu.

Úľavu prináša manuálna lymfodrenáž, ktorá sa vykonáva pod malým tlakom, pomaly a cielene. Zďaleka to nimi ale nekončí. Pacienti mávajú nasadenú aj kompresívnu terapiu, ktorá má zabrániť hromadeniu lymfy, a to pomocou bandáží alebo kompresných pančúch. Neoddeliteľnou súčasťou je tiež dobrá starostlivosť o kožu, hygiena a hydratácia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti