Generálny tajomník NATO Mark Rutte vyzýva na zvýšenie povinných výdavkov na obranu. Podľa jeho názoru by najmä európski členovia Severoatlantickej aliancie mali na obranu vynakladať viac ako 2 % svojho HDP. Ak tomu nebudú venovať dostatočnú pozornosť, môžu sa podľa neho Európania začať učiť po rusky alebo si hľadať nový domov v zámorí.
Mark Rutte vystúpil v pondelok pred Európskym parlamentom. Pred predstaviteľmi EÚ hovoril o potrebných zmenách v rozpočtoch, ktoré považuje za nevyhnutné. Generálny tajomník NATO tvrdí, že členské štáty Únie zbytočne vynakladajú veľa prostriedkov na sociálne služby, ako sú dôchodky, zdravotná starostlivosť alebo sociálna podpora, píše portál tn.cz.
Podľa Rutteho by časť týchto financií mala byť presunutá na obranu, pričom argumentoval hrozbou zo strany Ruska. „Európske krajiny v priemere vynakladajú štvrtinu svojich príjmov na sociálne zabezpečenie. Potrebujú pritom len zlomok týchto peňazí, aby výrazne posilnili svoju obranu,“ uviedol Rutte podľa portálu Politico.
Chce zvýšiť výdavky na obranu
NATO požaduje, aby členské štáty vynakladali 2 % HDP na obranu. Väčšina členských štátov to dlhé roky nedodržiavala, ale po vypuknutí vojny na Ukrajine sa situácia zlepšila a 2 % vydáva 24 z 32 členov NATO.
Rutte by chcel, aby sa výdavky na obranu zvýšili na 3,6 % HDP. Tieto peniaze by sa však nemali vynakladať len na vyzbrojovanie armády, ale napríklad aj na kybernetickú bezpečnosť. „Som znepokojený bezpečnostnou situáciou. Nie sme vo vojne, ale ani v mieri. To znamená, že musíme viac investovať do obrany. Nemôže to čakať,“ povedal Rutte podľa portálu Meduza.
Vo svojom prejave nešetril otvorenými varovaniami. „Teraz sme v bezpečí, ale čo sa stane o štyri alebo päť rokov? Ak nezvýšime výdavky na obranu, Európania sa môžu začať učiť po rusky alebo si hľadať miesto na život na Novom Zélande,“ povedal.
Napätie v NATO sa zvyšuje, najmä po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA. Ešte pred svojím zvolením tvrdil, že Európa sa bude musieť začať starať sama o seba a že Spojené štáty jej za určitých podmienok neprídu na pomoc. Stabilite NATO nepomáhajú ani jeho vyhlásenia o vojenskom obsadení Panamského prieplavu, Kanady či Grónska. Dánsko, ku ktorému patrí Grónsko, a Kanada sú členmi NATO, rovnako ako USA.