Príliš vysoké dávky paracetamolu môžu poškodiť pečeň. Denná dávka by podľa odborníkov nemala presiahnuť 4000 miligramov. Počas užívania lieku sa zároveň neodporúča konzumovať alkohol. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na to upozornil na sociálnej sieti.
Podotkol, že paracetamol patrí medzi najčastejšie používané lieky na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. „Lieky s obsahom paracetamolu sa užívajú najmä pri chrípke, prechladnutí, na bolesti hlavy a chrbta. Na rozdiel od kyseliny acetylsalicylovej (známej ako acylpyrin alebo aspirín) nemá protizápalové účinky, neovplyvňuje výrazne zrážanlivosť krvi a je šetrný k tráviacemu traktu,“ ozrejmil ŠÚKL.
Zdôraznil, že paracetamol je bezpečný a účinný liek, ak sa používa zodpovedne a správne. Apeluje preto na dodržiavanie odporúčaného dávkovania, ktoré by u dospelých nemalo presiahnuť 4000 miligramov denne. Ako priblížil, pacienti by mali užívať 500 až 1000 miligramov každých štyri až šesť hodín.
Odporúča tiež skontrolovať zloženie iných užívaných liekov. „Paracetamol je častou súčasťou kombinovaných liekov. Ich súčasným užívaním môže dôjsť k neúmyselnému zdvojnásobeniu dávky,“ ozrejmil ŠÚKL.
Varuje aj pred konzumáciou alkoholu počas užívania paracetamolu. „Alkohol môže zosilniť účinky paracetamolu, čo môže viesť k nevedomému prekročeniu bezpečných dávok a zvýšiť riziko otravy a vážneho poškodenia pečene,“ vysvetlil ústav.
Pacientom odporúča, aby sa poradili s lekárom, ak užívajú aj iné lieky, ak majú ochorenie pečene alebo obličiek i v prípade, že potrebujú užívať liek viac ako tri dni na zníženie horúčky a desať dní na utíšenie bolesti.
Únavu a stres po sviatkoch pomôžu prekonať bylinky či magnézium
Únavu, stres či horšiu náladu z návratu do pracovného kolobehu po sviatkoch pomôžu prekonať bylinky či magnézium. Na úpravu trávenia je vhodné mastné a vyprážané jedlá nahradiť ľahšími jedlami. Odporučila to farmaceutka Katarína Birošíková z lekárne Dr. Max.
„Dôležité je zamerať sa na to, jesť pravidelne a dodržiavať pitný režim – minerálna voda alebo bylinkové čaje (zázvor, mäta). V lekárni dostať tablety s obsahom pankreatických enzýmov prípadne žalúdočné kvapky, ktoré vám napomôžu znova naštartovať trávenie,“ radí farmaceutka.
Vysvetlila, že počas sviatkov často narušíme rôzne rutiny, či už spánkové, stravovacie alebo pohybové. Jednou z ciest na úpravu spánkového režimu sú rastlinné výťažky ako medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, valeriána lekárska, chmeľ obyčajný či levanduľa úzkolistá. Farmaceutka spresnila, že sa môžu používať samostatne ako čajovina, alebo ich výťažky v tabletách. „Podporujú uvoľnenie, uľahčujú zaspávanie a taktiež pôsobia proti stresu a úzkosti,“ ozrejmila.
Birošíková podotkla, že proti únave pozitívne účinkuje aj magnézium. Pravidelné užívanie magnézia podľa nej dopomáha k správnemu fungovaniu nervovému systému a k správnej funkcii psychiky. „Pre zvýšenie energie a zlepšenie odolnosti voči stresu sa využívajú byliny ako ženšen alebo maca,“ doplnila.
Podľa slov odborníčky je v poriadku byť po dlhšom čase mimo pracovného tempa lenivejší. Schôdzky a úlohy, ktoré nehoria, odporúča odložiť na neskôr. „Sústreďte sa na to, čo je najdôležitejšie. Takýmto spôsobom si urobíte vo veciach prehľad a vyhnete sa pocitu zahltenia,“ uzavrela.