Chcete sa zbaviť zlozvyku? Pomôcť by mohla revízia výskumu v oblasti vapingu. Dobrá správa podľa webu Science Focus je, že tím vedcov vrátane skupiny z Oxfordskej univerzity tvrdí, že identifikovali najlepšie stratégie, ktoré vám pomôžu uspieť.
Čo funguje najlepšie? Podľa nového prehľadu – ktorý skúmal deväť relevantných štúdií zahŕňajúcich viac ako 5 000 účastníkov – odpoveď závisí od vášho veku.
O čo ide?
Vaping je proces inhalovania pary vytvorenej zo špeciálnej kvapaliny (e-liquidu), ktorá sa zahreje v elektronickej cigarete alebo vaporizéri. Na rozdiel od tradičného fajčenia, kde dochádza k spaľovaniu tabaku, vaping neprodukuje dym, ale paru, ktorá neobsahuje decht ani väčšinu karcinogénnych látok.
E-liquidy zvyčajne obsahujú nikotín, arómy a zložky ako propylén glykol alebo rastlinný glycerín. Vaping je často vnímaný ako menej škodlivá alternatíva k fajčeniu, no aj napriek tomu nie je bez rizika. Dlhodobé používanie elektronických cigariet môže ovplyvniť zdravie, najmä pľúca a kardiovaskulárny systém. Vaping sa tiež považuje za návykový, najmä kvôli prítomnosti nikotínu v mnohých e-liquidoch.
Čo tvrdia štúdie
Pre osoby vo veku 13 až 24 rokov analýza tvrdila, že programy určené na poskytovanie podpory prostredníctvom motivačných textových správ boli najúčinnejšou metódou. Pre staršie skupiny analýza zdôraznila ako účinnú možnosť liek na predpis nazývaný vareniklín. Predávaný pod obchodnými názvami vrátane Chantix a Champix, liek funguje tak, že sa viaže na určité receptory vo vašom mozgu a uvoľňuje malé množstvá dopamínu, čo pomáha uľahčiť abstinenčný stav nikotínu napodobňovaním jeho účinkov.
Od novembra 2024 tento liek ponúka britská NHS ako „tabletku proti fajčeniu“, ktorej cieľom je pomôcť 85 000 ľuďom pokúsiť sa prestať fajčiť každý rok. Niektoré skoré (hoci malé) štúdie naznačili, že vareniklín by mohol byť nástrojom pre tých, ktorí sa snažia prestať s vapingom.
„Toto je oblasť výskumu, ktorá je v plienkach, ale rýchlo a organicky rastie od ľudí, ktorí vapujú a žiadajú o pomoc, aby prestali,“ povedal Dr. Jamie Hartmann-Boyce, hlavný autor štúdie a odborný asistent v oblasti zdravotnej politiky a manažment na University of Massachusetts Amherst v USA. „Vieme tiež, že ľudia, ktorí používajú vaping ako spôsob prechodu od fajčenia, často chcú vedieť, ako môžu bezpečne prestať s vapingom, bez návratu k fajčeniu, čo je naozaj dôležité.“
Vedci, ktorí stoja za analýzou, publikovanou v Cochrane Database of Systematic Reviews, upozorňujú, že zistenia nie sú definitívne a je potrebný ďalší výskum. V súčasnosti vareniklín neodporúča NHS ako účinný spôsob zastavenia vapingu.
V USA sa v roku 2019 spustil bezplatný program na vynájdenie textových správ vapingom This is Quitting a zapojilo sa doň 750 000 mladých ľudí. Texty odosielané používateľom obsahujú krátke tipy („Zamestnajte si ruky. Stresové loptičky, spony na viazanie, čokoľvek, čím sa vám vape nedostane z rúk!“) a motivačné správy („Je normálne cítiť, že prestať je ťažké, aj keď je to niečo naozaj chcete robiť“).
Jedna štúdia na 1 503 tínedžeroch, publikovaná v Journal of the American Medical Association v roku 2024, zistila, že účastníci mali o 35 percent vyššiu pravdepodobnosť, že prestanú vapovať nikotín pomocou textových správ programu. Nová analýza však poukazuje na to, že štúdia vyšetrených ľudí vo veku 13-17 rokov. „Myslím si, že je jasné, že tento prístup pomáha mladým ľuďom,“ povedal Hartmann-Boyce. „Otázka je, či to pomôže iným obyvateľom?„
Doktorka Alisa Butler, spoluautorka z Oxfordskej univerzity, tiež naznačila, že inde sú potrebné ďalšie dôkazy. „Naliehavo potrebujeme ďalší výskum na preskúmanie týchto a iných prístupov,“ povedala.
Nová recenzia sa zamerala na tých, ktorí chcú prestať s vapingom. Predchádzajúca recenzia od toho istého tímu však tvrdila, že existuje „veľmi istý dôkaz“, že používanie výparov môže viesť k lepšej šanci prestať fajčiť ako náplasti, žuvačky, pastilky alebo iná tradičná náhradná nikotínová terapia.