Požiare, ktoré vypukli pred viac než týždňom a zasiahli Los Angeles, sa postupne zmierňujú. Hasičom pomáha priaznivé počasie, a darí sa im dostať ohniská pod kontrolu. Druhé najľudnatejšie mesto v Spojených štátoch v posledných dňoch neohrozuje výrazné šírenie plameňov. Meteorológovia však upozorňujú, že vysoké riziko požiarov by sa mohlo opäť objaviť budúci týždeň.
Požiare v kalifornskom meste Los Angeles, ktoré vypukli 7. januára, si podľa CNN vyžiadali už najmenej 25 obetí. Ani po viac ako týždni od ich začiatku nie sú hasiči blízko k ich úplnému uhaseniu, ale na mnohých miestach sa už prejavuje spúšť, ktorú po sebe plamene zanechali. Podľa predbežných informácií v dôsledku požiaru zhorelo viac ako 12-tisíc budov.
„Deväťdňové veterné obliehanie sa konečne skončilo,“ uviedla podľa denníka New York Times (NYT) losangeleská pobočka americkej Národnej meteorologickej služby (NWS). Hoci v kopcoch nad Los Angeles dnes na niektorých miestach stále platilo varovanie pred silnými požiarmi, po dňoch, keď vietor dosahoval rýchlosť 100 kilometrov za hodinu a viac, sa očakávali nárazy do 65 kilometrov za hodinu. Meteorológovia tiež predpovedali ochladenie.
Mohutné požiare zničili viac ako 12-tisíc stavieb, najmenej 25 ľudí to neprežilo
Po sérii požiarov z minulého týždňa zostávajú na mieste tisíce hasičov, ktorí zabezpečujú obvody zhorených zón, aby zabránili ďalšiemu šíreniu požiarov. Kalifornský hasičský zbor Cal Fire dnes informoval o ďalšom postupe pri dvoch rozsiahlych požiaroch, ktoré spolu zničili viac ako 12-tisíc stavieb a zabili najmenej 25 ľudí.
Požiar Palisades, ktorý zachvátil komunitu Pacific Palisades v západnej časti metropoly a spálil takmer 100 kilometrov štvorcových, je v súčasnosti z 22 percent pod kontrolou. O niečo menší požiar Eaton, ktorý spustošil mesto Altadena severovýchodne od centra Los Angeles, je už zvládnutý na 55 percent, uvádza Cal Fire. Deň predtým to bolo 19 a 45 percent.
Táto dvojica živlov predstavuje najhoršiu prírodnú katastrofu v histórii Los Angeles a pravdepodobne aj najnákladnejšiu katastrofu v dejinách USA. Lesné požiare nie sú v tejto oblasti neobvyklé, ale podľa odborníkov sa hrozba zvyšuje v dôsledku klimatických zmien spôsobených spaľovaním fosílnych palív. Čo presne vyvolalo najväčšie minulotýždňové požiare, zatiaľ nie je jasné, ale ich šíreniu napomohla kombinácia viacerých faktorov vrátane silného vetra a suchej vegetácie.
Obyvatelia sa zrejme niekoľko dní nebudú môcť vrátiť do svojich domovov
„Dúfam, že kým sa vietor zmierni, uvidíme svetlo na konci tunela a ľudia sa budú môcť vrátiť k svojmu životu,“ povedala starostka Los Angeles Karen Bassová. Povinná evakuácia z oblastí postihnutých požiarmi sa stále týka desiatok tisíc ľudí a mnohí z nich sa pravdepodobne nebudú môcť vrátiť do svojich domovov niekoľko dní.
„Energetici sa práve teraz uisťujú, že nehrozí riziko úrazu elektrickým prúdom ani výbuchu zemného plynu,“ vysvetlil šéf losangeleských hasičov Anthony Marrone. Ilustroval zložitosť snahy o odstránenie následkov katastrofy, ktorá zanechala domy mnohých obyvateľov v troskách a spôsobila škody za najmenej desiatky miliárd dolárov. Kalifornský guvernér Gavin Newsom predtým povedal, že len odstraňovanie zvyškov domov alebo áut môže trvať mesiace.
Meteorológovia varujú, že ešte nie je koniec
Ako upozorňuje denník The Washington Post (WP), požiare ešte zďaleka nie sú uhasené. Aj keď hasiči klasifikujú určité ohnisko ako úplne lokalizované, neznamená to, že tam nemôžu byť horúce uhlíky, ktoré za vhodných okolností spôsobia nové problémy. Meteorológovia medzitým tvrdia, že budúci týždeň sa v oblasti Los Angeles opäť zosilní vietor, hoci pravdepodobne nebude taký silný ako minulý týždeň. Zároveň sa podľa WP nič nemení na nezvyčajnom suchu v južnej Kalifornii, pričom v najbližších dňoch sa neočakávajú žiadne výrazné zrážky.
Hoci hrozba stále nepominula, pozornosť obyvateľov Los Angeles aj politikov sa obracia na obnovu postihnutých obcí. Ľudia v Kalifornii mali po ničivých požiaroch tendenciu obnovovať domy na tých istých miestach, píše AP, ale teraz sa vynára neodbytná otázka, či je rozumné sa do zón silne ohrozených lesnými požiarmi naďalej vracať, „najmä v ére klimatických zmien“.
Narastajúce problémy s lesnými požiarmi už výrazne narušili trh s poistením majetku v Kalifornii a správy v médiách naznačujú, že poisťovne by po novej katastrofe mohli opäť zdražiť svoje služby alebo ich ešte viac obmedziť. Podľa NYT dnes analytická spoločnosť CoreLogic prišla s novým odhadom škôd na poistenom majetku, ktoré odhaduje na 35 až 45 miliárd dolárov (v prepočte viac ako 32 – 40 miliárd eur).
Profesor architektúry z University of Southern California Michael Hricak pre agentúru AP povedal, že nová výstavba bude musieť „mať určitý rešpekt voči matke prírode a vedieť, aké sú problémy“. „Žiadame si v budúcnosti ďalšie problémy?“ opýtal sa.
GALÉRIA
[modula id=“158682″]