Ktoré krajiny sú v roku 2025 NAJNEBEZPEČNEJŠIE? Slovenský sused medzi lídrami (ZOZNAM)

Počas cesty vás môžu zastihnúť aj nepokoje v krajine. Zdroj: X/Uzaktan Gelen,CNN
Reklama

Plánuješ tento rok navštíviť zahraničie? Spoločnosť International SOS, ktorá sa špecializuje na hodnotenie bezpečnosti, zverejnila aktualizovanú mapu rizík pre rok 2025. Táto mapa zohľadňuje bezpečnostnú situáciu v jednotlivých krajinách a identifikuje miesta, ktoré sú pre cestovateľov najnebezpečnejšie.

Najväčšie riziko predstavujú predovšetkým štáty v Afrike a na Blízkom východe, ktoré sú dlhodobo ovplyvnené konfliktmi.

Medzi krajiny s extrémne vysokou mierou rizika, ktorým by ste sa mali v roku 2025 vyhnúť, patria Somálsko, Sudán, Južný Sudán, Stredoafrická republika, Jemen, Líbya, Irak, Afganistan, Sýria a Ukrajina. Informuje spoločnosť International SOS.

Do kategórie vysokého rizika boli zaradené štáty ako Mali, Etiópia, Nigéria, Konžská demokratická republika, Pakistan, Mjanmarsko, Papua Nová Guinea, Venezuela, Haiti a Honduras.

Kritériá hodnotenia

Hodnotenie rizikovosti krajín vykonáva spoločnosť International SOS na základe viacerých ukazovateľov.

Zohľadňuje nielen všeobecnú bezpečnosť, ale aj zdravotné riziká, dopady klimatických zmien a kvalitu zdravotnej starostlivosti. Výsledky sú následne rozdelené do piatich kategórií, od najnižšej miery rizika až po extrémnu.

Pri určovaní rizika odborníci analyzujú faktory ako politická stabilita, hrozba teroristických útokov, miera kriminality, kvalita infraštruktúry a schopnosť krajiny reagovať na krízové situácie. Dôležitým aspektom je tiež dostupnosť a úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Zhoršovanie globálnej bezpečnostnej situácie bolo v roku 2024 evidentné, keďže v žiadnej krajine nedošlo k jej zlepšeniu. Naopak, mnohé regióny čelili ešte väčším rizikám a nestabilite.

Podľa Sally Llewellynovej, riaditeľky pre globálnu bezpečnosť v spoločnosti International SOS, sa situácia výrazne zhoršila predovšetkým v Sudáne, Libanone, Izraeli, Iraku a Mjanmarsku, kde došlo k eskalácii konfliktov a narastaniu bezpečnostných hrozieb.

Alarmujúci vývoj zaznamenala aj Nová Kaledónia, kde sa bezpečnostné riziko zvýšilo z nízkej na strednú úroveň. Tento posun je dôsledkom pretrvávajúcich sociálnych nepokojov a zhoršujúcej sa ekonomickej situácie, uvádza portál Independent.

Situácia poukazuje na narastajúcu nestabilitu aj v oblastiach, ktoré boli doteraz považované za relatívne bezpečné.

Hodnotenie zdravotných rizík vo svete

Popri bezpečnostných rizikách sa v štúdii venuje pozornosť aj zdravotným rizikám v jednotlivých krajinách. Dr. Katherine O’Reillyová z International SOS zdôrazňuje, že hodnotenie zahŕňa kvalitu zdravotnej starostlivosti, dostupnosť liekov, výskyt infekčných ochorení a celkovú úroveň hygieny. Výsledky ukázali dve významné zmeny: Bolívia bola zaradená do kategórie vysokého rizika, zatiaľ čo Líbya prešla z extrémneho rizika na úroveň vysokého rizika.

Okrem toho sa analyzuje pripravenosť krajín na zvládanie epidémií, dostupnosť urgentnej zdravotnej starostlivosti, kvalita nemocníc a prístup k pitnej vode. Tieto faktory sú zásadné najmä pre osoby, ktoré plánujú dlhodobé pobyty alebo pracovné cesty v zahraničí.

Najbezpečnejšie destinácie

Pre cestovateľov, ktorí hľadajú čo najbezpečnejšie miesta, sa odporúčajú krajiny s bezvýznamným alebo nízkym rizikom. Medzi ne patria najmä severské štáty, väčšina západnej Európy, Kanada, Nový Zéland a Japonsko. Tieto destinácie sa vyznačujú stabilnou politickou situáciou, nízkou mierou kriminality a vysokou kvalitou zdravotnej starostlivosti, čo z nich robí ideálne miesta na bezpečný pobyt či cestovanie.

Do akej kategórie patrí Slovensko?

Podľa hodnotenia spoločnosti International SOS patrí Slovensko do kategórie krajín s nízkym bezpečnostným rizikom. To naznačuje, že je považované za bezpečnú destináciu, ktorá ponúka stabilné politické prostredie a kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Táto kombinácia faktorov zaraďuje Slovensko medzi krajiny vhodné na cestovanie aj dlhodobé pobyty.

Odporúčania pre cestujúcich

Spoločnosť International SOS zdôrazňuje, že pred každou cestou je dôležité zvážiť aktuálnu bezpečnostnú situáciu v plánovanej destinácii.

Základom je uzavretie kvalitného cestovného poistenia a vypracovanie núdzového plánu pre prípad nečakaných situácií. Cestovateľom sa odporúča pravidelne sledovať aktuálne správy z cieľovej krajiny a riadiť sa pokynmi miestnych úradov.

Aj v krajinách s nízkym rizikom sa však môžu objaviť špecifické problémy. Napríklad vo Veľkej Británii, ktorá patrí medzi relatívne bezpečné krajiny, sú významným problémom duševné ochorenia, ktoré postihujú 15 – 17,5 % populácie.

Význam pre firmy a organizácie

Mapa rizík, ktorú vytvára International SOS, je cenným nástrojom najmä pre firmy a organizácie, ktoré plánujú zahraničné pracovné cesty svojich zamestnancov. Umožňuje im identifikovať potenciálne riziká v konkrétnych oblastiach a prijať preventívne opatrenia. Vďaka tomu môžu efektívne nastaviť bezpečnostné protokoly a minimalizovať hrozby, ktoré by mohli ohroziť ich zamestnancov počas ciest.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac