Ty to udýcháš? Do toho se nenapcháš. Myslíš, že budeš stačit našemu tempu? Ľudia s nadváhou alebo obezitou to nemajú jednoduché. Okrem zdravotných problémov a vyššieho rizika chorôb bojujú aj s predsudkami a stigmatizáciou, hovorí portál idnes.cz. A to oveľa častejšie, než by sa mohlo zdať. Aj keď sa o tom zatiaľ príliš nehovorí.
Nie je to tak dávno, čo sa na sociálnych sieťach začali presadzovať plus size modelky a influencerky s mnohými kilami navyše, aby ukázali, aký môže byť vzťah k vlastnému telu a že krása môže mať rôzne podoby. Stal sa z toho takmer fenomén, aj keď bol silne kritizovaný za glorifikovanie nezdravej obezity. Predsa sa človek v takom tele nemôže cítiť dobre! Ale čo ak to bolo potrebné?
„Mám rada šport a žijem aktívne. Niekoľkokrát týždenne sa hýbem, denne prejdem viac ako desať tisíc krokov, rada jazdím na bicykli, lyžujem alebo chodím na trekking, s priateľmi sa stretávame na volejbale. Napriek tomu sa ma pred časom kamarát opýtal, či zvládnem vyliezť ferratu. On štíhly, bez skúseností, ja už mám niekoľko za sebou. Nemyslel to zle, ale strašne ma to zabolelo. Od tej doby sme spolu nikam nevyrazili,“ popisuje 38-ročná Adriana. Je vysoká a osvalená, ale váži viac ako 100 kilogramov. S predsudkami kvôli nadváhe sa stretla aj u vlastného priateľa alebo u lekára, ktorý jej nechcel veriť, že vedie aktívny život.
Siahnete si do vlastného svedomia a spomeňte si, aké predsudky sa vám objavia, keď vidíte obézneho človeka v čakárni u lekára alebo napríklad na letisku.
Podobné momenty sú každodenným chlebom mnohých ľudí s nadváhou a obezitou. A verte alebo nie, často prichádzajú od tých, ktorí nikdy s kilami navyše nebojovali. Výskumy ukázali, že ľudí s obezitou máme tendenciu podvedome spájať s vlastnosťami, ako je lenivosť, nedostatok pevnej vôle, nižšia inteligencia alebo neschopnosť ovládať svoje chute. Predsa mnoho z nich s kilogramami bojuje už dlhodobo a ich problém má príčinu niekde inde ako v sedení na gauči a jedení chipsov.
„Samozrejme, že lenivosť a nedostatok disciplíny môžu zohrávať dôležitú úlohu v nezdravom životnom štýle, ktorý môže viesť k nadváhe. Ale nadváha môže byť spôsobená aj inými faktormi, ktoré ovplyvňujú telesnú hmotnosť: napríklad stresom, tlakom na výkon, psychickými problémami, prežitým traumatizmom, hormonálnymi zmenami alebo fyzickými ochoreniami. Môže to byť aj dôsledok nežiaducich účinkov liečby niektorých závažných ochorení a podobne,“ súhlasí Pavlína Rasochová, psychoterapeutka pôsobiaca na online psychoterapeutickej platforme Hedepy.
Stereotypov, s ktorými sa ľudia s nadváhou alebo obezitou musia vysporiadať, je naozaj veľa. „Patrí sem aj to, že človek s nadváhou nemá silnú vôľu, nevie sa ovládať, je pohodlný, nemá energiu a chuť do práce, je negatívny, depresívny, frustrovaný, závistlivý, s nízkym sebavedomím. Že je to požitkář, ktorý myslí len na svoje potreby,“ vymenúva príklady z praxe psychoterapeutka.
Skúste si ešte raz siahnuť do vlastného svedomia a spomeňte si, aké predsudky sa vám objavia, keď vidíte obézneho človeka v čakárni u lekára alebo na letisku.
„Za kilá si môžeš sám“
Najčastejším predsudkom, ktorý obézni ľudia počujú, je však asi ten, že si za svoju situáciu môžu sami: každý, kto niekedy bojoval s nadváhou alebo obezitou, vie, ako nenápadne sa kilá dokážu dostať do života a ako náročné, ak nie nemožné je zastaviť priberanie alebo sa zbaviť nadbytočných kíl.
„Obezita je komplexné chronické ochorenie spôsobené kombináciou genetických, hormonálnych, metabolických, psychologických a environmentálnych faktorov. Zjednodušenie na „slabú vôľu“ neodráža zložitosť tohto problému. Psychika tu zohráva kľúčovú úlohu, pretože stres, depresia alebo emocionálne jedenie často vedú k nadmernému príjmu kalórií. Liečba preto vyžaduje individualizovaný prístup, ktorý kombinuje zmeny v strave, pohybe a často aj farmakoterapiu alebo bariatrickú chirurgiu,“ popisuje špecialistka na liečbu obezity Dita Pichlerová.
Obezitologička preto odporúča konzultovať svoj problém s odborníkmi, ktorí zmapujú stav človeka s nadváhou alebo obezitou komplexne a bez nálepiek. A predovšetkým zohľadnia aj jeho psychiku.
„Je dôležité si uvedomiť, že tieto predsudky nevypovedajú o realite, ale o nedostatku pochopenia zo strany iných. Liečba obezity by mala spočívať v komplexnom riešení, preto svojim pacientom často navrhujem aj absolvovanie sedení s terapeutom, ktoré pomáhajú spracovať emocionálne vplyvy a traumy, a tiež posilňovať sebavedomie pacientov. Najlepšou obranou nás ako spoločnosti je informovanosť a podpora od odborníkov. Problematika obezity by mala byť vnímaná ako zdravotný problém, choroba s významným podielom genetiky, nie ako morálne zlyhanie,“ dodala.
Práve s edukáciou ľudí by mal pomôcť projekt Netloustneme.cz, na ktorého stránkach sa dajú nájsť potrebné informácie, ale aj najbližší lekár.
Jedovaté slová od najbližších rania
Kde však hľadať silu v chvíľach, keď sa odhodlávame k veľkej zmene a necítime podporu ani od najbližších? Ak sa k človeku miesto podpory a pochopenia dostanú skôr jízlivé poznámky alebo nevyžiadané rady, rozhodnutie začať niečo robiť so svojou hmotnosťou sa stáva veľmi ťažkým. Popichnutia od ľudí, ktorých máme radi, nám skôr naopak zaistia poriadnu traumu.
„Doma som to počúvala odmalička: ty si náš koblížek. Mama ma neustále kontrolovala, či sa kontrolujem. Teta mi dávala nevyžiadané rady, ako sa podarilo zhodnúť jej. Pri tom som mala hmotnosť v norme, len sa mi nepodarilo narodiť sa tak štíhla ako moji príbuzní. Keď som v dospelosti pred pôrodom priberala a môj manžel ma počas prípravy obeda u linky dost hrubo okomentoval, niečo sa vo mne zlomilo. Od tej doby som sa denne vážila, počítala kalórie, striedavo priberala a chudla a z krásne zakulacenej postavy som sa počas rokov týmto prístupom dopracovala až do obezity,“ popisuje svoje problémy päťdesiatročná Jitka, ktorá teraz dochádza na psychoterapiu a chudne u obezitológa.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)