Česká vládna splnomocnenkyňa pre ľudské práva, Klára Šimáčková Laurenčíková, vyjadrila podporu slovenskému stredoškolákovi Simonovi Omaníkovi, ktorý v piatok odmietol podať ruku prezidentovi Slovenskej republiky, Petrovi Pellegrinimu.
Na svojej sociálnej sieti X vyzvala na solidaritu s mladým mužom, ktorý sa stal terčom kritiky na Slovensku, vrátane odsúdenia zo strany premiéra Roberta Fica. Tento incident vzbudil vášne a bol predmetom širšej verejnej debaty, kde sa diskutovalo o jeho dôvodoch a následkoch pre mladého študenta.
Klára Šimáčková Laurenčíková vo svojom vyjadrení zdôraznila, že pravá demokracia spočíva v schopnosti prijímať a rešpektovať rôzne názory. Podporu Simonovi Omaníkovi vyjadrila aj skupina slovenských študentov, ktorí sa za neho postavili v otvorenom liste. Na tento list upozornil slovenský Denník N, čím sa ešte viac rozšírila diskusia o jeho rozhodnutí odmietnuť podať ruku prezidentovi a o slobode vyjadrovania v demokratickej spoločnosti.
Simon Omaník počas ceremoniálu na začiatku týždňa, ktorý sa konal pri príležitosti účasti na medzinárodných študentských olympiádach, odmietol podať ruku prezidentovi Peterovi Pellegrinimu. Ako dôvod uvedol, že má s Pellegrinim osobný a politický problém. Omaník obvinil prezidenta, že sa dostal do paláca podvodom a klamstvom na ľuďoch. Medzi výčitkami, ktoré smeroval voči Pellegrinimu, bolo aj obvinenie z predvolebného tvrdenia, že jeho protikandidát mal záujem zaviesť Slovensko do vojny na Ukrajine.
Na odmietnutie ruky prezidentovi reagoval aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý to označil za „smutnú vizitku slovenskej reality“ a považoval to za „nemiestny a neúctivý prejav voči autorite a vážnosti prezidenta“. Premiér Robert Fico študenta označil za „nevychovaného pubertiaka“ a na sociálnej sieti dokonca spomenul rozdávanie facek. Táto jeho reakcia vzbudila kritiku zo strany opozície.
Na druhej strane, Klára Šimáčková Laurenčíková, česká vládna splnomocnenkyňa pre ľudské práva, upozornila na to, že sloboda nie je len právo vyjadrovať sa, ale aj schopnosť počúvať a rešpektovať odlišné názory. Podľa nej konfrontácia s iným pohľadom na svet poskytuje príležitosť na sebareflexiu a obohatenie vlastných názorov o nové podnety na zamyslenie.
Splnomocnenkyňa pre ľudské práva, Klára Šimáčková Laurenčíková, vyjadrila vďaku všetkým, ktorí podporili slovenského študenta Simona Omaníka a jeho právo na nenásilné vyjadrenie občianskeho presvedčenia. Podľa jej slov študenti a mladá generácia vždy zohrávali dôležitú úlohu v boji proti neslobode, a preto je potrebné podporovať ich hlas v súčasnej spoločnosti.
Vyjadrili podporu v liste
Skupina českých študentov vyjadrila plnú podporu Simonovi Omaníkovi prostredníctvom otvoreného listu adresovaného slovenskému prezidentovi Pellegrinimu, premiérovi Ficovi a členom Národnej rady SR.
✦ Nenávist a násilí není odpověď ✦
V posledních dnech čelí bratislavské gymnázium a jeho student Simon Omaník vlně nenávisti a výhrůžek.
➤ Co se stalo?
Simon se rozhodl nepodat ruku slovenskému prezidentu Petru Pellegrinimu při pondělním předávání cen studentům, kteří… pic.twitter.com/wxW1sDxHIC— Klára Šimáčková Laurenčíková (@laurencikova_k) January 17, 2025
V liste označili verejné vyjadrenia slovenských politikov, ktorí čin študenta odsúdili alebo použili na šírenie nenávisti, za neprijateľné. Podľa študentov tieto vyhlásenia urážajú mladých ľudí a prispievajú k verejnému lynču a polarizácii spoločnosti, čo považujú za nedôstojné a škodlivé pre demokratickú diskusiu.
List, ktorý pripravil tím zhruba desiatich študentov prevažne z technických odborov, upozorňuje na dôležitosť rešpektovania rozdielnych názorov a ochrany demokratických hodnôt. Študenti, ktorí majú skúsenosti z medzinárodných súťaží, vyzvali slovenských politikov a verejnosť, aby sa zaistilo, že žiadny občan sa nebude musieť obávať o svoju bezpečnosť. V liste sa zdôrazňuje, že mladí ľudia ako Simon Omaník by mali byť podporovaní za svoju odvahu, angažovanosť a schopnosť kritického myslenia, a nie zastrašovaní.