Strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje, aby sa členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO) stalo súčasťou ústavy. Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámil predseda strany Branislav Gröhling.
Poslanci SaS plánujú predložiť návrh ústavného zákona na februárovej schôdzi Národnej rady SR, informuje STVR. Gröhling upozornil, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) podľa neho poškodzuje záujmy Slovenska a oslabuje jeho vzťahy s EÚ a NATO. „Vnímam to tak, že Fico nás ťahá preč od týchto organizácií, čo je pre nás neprijateľné,“ vyhlásil Gröhling.
Zároveň vyzval poslancov Hlasu-SD, aby návrh podporili, keďže verejne deklarujú, že Ficove aktivity, ako napríklad návšteva Moskvy, nespochybňujú orientáciu Slovenska v rámci EÚ a NATO. „Nech sa ich slová pretavia do konkrétnych činov,“ dodal.
Gašpar vidí vystúpenie z EÚ ako „krajné riešenie“
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) reagoval, že Slovensko vstúpilo do EÚ na základe referenda, a prípadné vystúpenie by podľa neho malo prebiehať rovnakým spôsobom. Podľa Gašpara by úprava ústavy mohla byť prekážkou a vystúpenie z EÚ označil za „krajné riešenie“. Dodal, že Smer-SD momentálne nemá v pláne opustiť EÚ či NATO, no tvrdí, že tieto organizácie sa v čase menia, a preto by mali ostať otvorené možnosti pre prípadné rozhodnutie o vystúpení.
Opozícia vyjadrenia ostro kritizuje
Poslanec SaS Ondrej Dostál pripomenul, že členstvo Slovenska v EÚ a NATO je dlhodobou prioritou všetkých doterajších vlád a je vyjadrené aj v programových vyhláseniach. Podľa Dostála však aktuálna politika vlády Roberta Fica spochybňuje tieto partnerstvá a posúva Slovensko bližšie k Rusku a autoritárskym režimom. „Premiér nás ťahá na východ, čo je v rozpore s našimi záujmami,“ upozornil. Vyjadrenia Gašpara odsúdili všetky opozičné strany, vrátane Progresívneho Slovenska, KDH a hnutia Slovensko.
Hlas debaty o vystúpení z únie odmieta
Koaličná strana Hlas-SD akúkoľvek diskusiu o vystúpení Slovenska z EÚ odmietla. „Presadzujeme suverénnu zahraničnú politiku, v ktorej musia byť na prvom mieste záujmy Slovenska, no vystúpenie z EÚ alebo NATO neprichádza do úvahy,“ uviedla strana vo svojom stanovisku. Prezident Peter Pellegrini na sociálnych médiách pripomenul Memorandum o zahraničnej politike, ktoré podpísali najvyšší ústavní činitelia v septembri minulého roka. V memorande sa všetci zaviazali podporovať členstvo Slovenska v EÚ a NATO ako nespochybniteľné priority krajiny.