Vo svete sa šíri nevyliečiteľná horúčka. Spôsobuje aj krvácanie z očí

covid, pandémia
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/DC Studio, Drazen Zigic)
Reklama
Po celom svete sa šíri nevyliečiteľná horúčka, ktorá predstavuje vážnu hrozbu. Závažné vírusové ochorenie nedávno zasiahlo africkú Rwandu. Teraz sa vírus Marburg presunul do susednej Tanzánie, kde si už vyžiadal osem obetí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje pred rýchlym prenosom ochorenia. 

Obyvateľov Tanzánie v súčasnosti sužuje nevyliečiteľný vírus podobný ebole. Marburgský vírus už nakazil deväť ľudí, z ktorých osem chorobe podľahlo. Tamojšie úrady očakávajú, že počet prípadov bude naďalej narastať. Z tohto dôvodu miestni zdravotníci varujú pred cestovaním do tejto africkej krajiny, informuje Daily Mail.

„Vírusové ochorenie Marburg (MVD), predtým známe ako Marburgská hemoragická horúčka, je veľmi závažné ochorenie, na ktoré v súčasnosti neexistuje účinný liek ani vakcína. Úmrtnosť na toto ochorenie dosahuje až 88 %, ale pri dobrej a včasnej starostlivosti o pacienta môže byť nižšia,“ uvádza Svetová zdravotnícka organizácia.

Zdravotnícki pracovníci však môžu u pacientov len zmierniť príznaky, na ochorenie zatiaľ neexistujú žiadne schválené lieky. Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu až 90 % pacientov po nákaze týmto ochorením zomiera.

Vírus Marburg sa na človeka prenáša priamym kontaktom s krvou, sekrétmi alebo orgánmi infikovanej osoby. K prenosu však môže dôjsť aj kontaktom s materiálmi používanými infikovanou osobou, ako sú posteľná bielizeň alebo oblečenie.

Príznaky ochorenia je ťažké odlíšiť

V závažných prípadoch nastáva smrť najčastejšie medzi ôsmym a deviatym dňom po objavení sa príznakov. Predchádzajú tomu vysoké horúčky, silná hnačka a krvácanie z nosa, ďasien, očí alebo pošvy. Krv sa môže nachádzať aj vo zvratkoch alebo stolici. V počiatočných štádiách ochorenia je veľmi ťažké odlíšiť ho od iných tropických chorôb, ako je ebola alebo malária.

Vírus sa v Tanzánii objavil necelý mesiac po tom, ako bol oficiálne vyhlásený koniec epidémie v susednej Rwande. Počas epidémie sa tam nakazilo celkovo 66 ľudí, z ktorých približne 80 % tvorili zdravotnícki pracovníci. Samotná WHO pred tým varovala a vyzvala zdravotníckych pracovníkov v postihnutých oblastiach, aby sa vyhýbali kontaktu s krvou pacientov alebo dokonca s ich oblečením. Riziko hrozí aj laboratórnym pracovníkom, ktorí spracovávajú vzorky odobraté ľuďom po testovaní na infekciu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia