O tomto nápoji je známe, že má mnoho priaznivých účinkov na organizmus. Preto sa už dlho skúma, do akej miery zohráva úlohu v tom, že obyvatelia na Ďalekom východe sa dožívajú vyššieho veku.
Pravidelná konzumácia zeleného čaju môže chrániť pred demenciou. Vedci v štúdii skúmali údaje od viac ako 8000 Japoncov starších ako 65 rokov, aby zistili, aké účinky môže mať tento nápoj.
Nová štúdia, o ktorej informuje portál Science Alert, spája pitie zeleného čaju s menším počtom lézií bielej hmoty v mozgu japonských seniorov, čo môže poskytnúť určitú úroveň ochrany pred demenciou.
Pitie čaju je na Východe bežné
Výskumníci z inštitúcií z celého Japonska sa spojili, aby analyzovali údaje o 8 766 dobrovoľníkoch vo veku nad 65 rokov, ktoré boli zozbierané v rámci prieskumu uskutočneného v rokoch 2016 až 2018.
Samostatne hlásená spotreba zeleného čaju a kávy bola porovnaná so skenmi mozgu magnetickou rezonanciou (MRI), ktoré merali celkový objem mozgu a vlastnosti piatich rôznych oblastí mozgu.
Aj keď tieto štatistiky neukazujú priamu príčinu a následok – štúdia sa zaoberala iba jedným momentom v čase – boli vykonané úpravy pre faktory vrátane veku, pohlavia, cvičenia a úrovne vzdelania, čo naznačuje pevnú súvislosť medzi množstvom skonzumovaného zeleného čaju a relatívny objem poškodzujúcich lézií v mozgu.
Pitie zeleného čaju je v Japonsku veľmi bežné, prieskum ukázal, že viac ako 70 percent obyvateľov krajiny ho pije denne a takmer 90 percent ho pije niekoľkokrát týždenne.
O tomto nápoji je známe, že má mnoho priaznivých účinkov na organizmus, preto sa už dlho skúma, do akej miery zohráva úlohu v tom, že Japonci majú vyššiu dĺžku života (84 rokov) ako obyvatelia smerom na západ.
Zdravší počet bielych krviniek
Súčasný výskum ukazuje, že zelený čaj je dôležitý aj pre udržanie integrity našej mysle, keďže biela hmota v mozgoch bežných konzumentov zostala v oveľa lepšom stave, ako je priemer.
Biela hmota je časť mozgu, ktorá pozostáva hlavne z rozšírení nervových buniek, nazývaných axóny, ktoré fungujú ako komunikačné kanály mozgu. Ako starneme, táto časť nášho mozgu sa poškodzuje, čo vedie k poklesu našich kognitívnych schopností.
Podľa výsledkov MRI má biela hmota tých, ktorí pijú 3 šálky zeleného čaju denne, o 3 percentá menšie poškodenie ako tých, ktorí pijú iba jednu šálku denne. A tí, ktorí vyprázdňujú svoj močový mechúr 7-8 šálkami denne, sa môžu pochváliť o 6 percent zdravším počtom bielych krviniek.
Menej kofeínu ako v káve
Je tiež dôležité poznamenať, že konzumácia zeleného čaju zrejme neznamenala rozdiel u ľudí s diagnostikovanou depresiou alebo s variantom génu APOE4 spojeným s Alzheimerovou chorobou.
„Navyše, zelený čaj obsahuje menej kofeínu ako káva, ktorá negatívne ovplyvňuje krvný tlak, a to naznačuje, že zelený čaj môže mať priaznivejší vplyv na lézie bielej hmoty,“ píšu vedci.
Výskumníci ale pri tejto štúdii nekončia, všetci účastníci súčasnej štúdie boli Japonci, čo znamená určité dané vzorce genetikou a životným štýlom obyvateľov Ďalekého východu. Budúce štúdie by mohli zahrnúť analýzu širšej skupiny ľudí.
Predchádzajúce výskumy tiež ukázali, že zelený čaj môže znižovať krvný tlak, pomáha predchádzať obezite a môže dokonca pomôcť zabíjať rakovinové bunky. Vo svetle všetkého sa zdá, že ostatným by sa možno oplatilo osvojiť si tento zvyk od Japoncov a nahradiť rannú kávu zeleným čajom.