Dopravný podnik Bratislava pravidelne upozorňuje cestujúcich, aby boli ostražití a v prípade, že sú svedkami alebo majú podozrenie na protiprávne konanie, okamžite informovali vodiča dopravného prostriedku.
Každé vozidlo MHD je vybavené núdzovým tlačidlom označeným ako „znamenie vodičovi“, pričom najnovšie električky obsahujú aj interkom. Tento systém umožňuje cestujúcim priame spojenie s vodičom priamo z priestoru pre cestujúcich, čo zvyšuje bezpečnosť a efektivitu riešenia kritických situácií.
Podobné incidenty sa riešia prostredníctvom dispečingu Dopravného podniku Bratislava. Keďže zamestnanci DPB nemajú oprávnenie zasahovať do protiprávnych situácií, vodiči okamžite informujú dopravný dispečing, ktorý následne kontaktuje štátnu políciu, ak je to potrebné. Táto spolupráca má zabezpečiť rýchle a efektívne riešenie akéhokoľvek nebezpečenstva v prostriedkoch MHD.
Fotografie s prejavmi extrémizmu
Do redakcie Nového času zároveň prišla fotografia, ktorá pravdepodobne pochádza z bratislavskej MHD. Informuje portál. Zachytáva muža s hákovým krížom na ramene. Administrátor jednej z neonacistických stránok na TikToku sa prezentuje oblečením s heslami charakteristickými pre ideológiu neonacizmu. Takéto prípady len zdôrazňujú potrebu neustálej ostražitosti a včasného zásahu proti prejavom extrémizmu vo verejnom priestore.
V jednom z videí, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, je zachytený muž tmavšej pleti, ktorý leží na zemi, zvíja sa v bolestiach a tvrdí, že ho napadli skinheadi. V ďalších záznamoch je možné vidieť väčšie skupiny maskovaných ľudí, ktoré naháňajú svoje obete. Tieto videá sú často doplnené textami a nápismi vyjadrujúcimi nenávisť voči rôznym menšinám, drogovo závislým osobám, priaznivcom antifašistických hnutí a pedofilom.
Administrátor skupiny, ktorá tieto videá zverejňuje, pritom otvorene provokuje a vyhráža sa polícii. Vo svojich príspevkoch uvádza, že orgány činné v trestnom konaní nemajú dostatok dôkazov na ich stíhanie, a varuje, že situácia sa jedného dňa môže radikálne zmeniť. K týmto slovám pridal aj obrázok kladiva smerujúceho na hlavu policajta, čím jasne naznačuje svoj postoj k autoritám.
Videá si získavajú značnú pozornosť, a to aj medzi mladými ľuďmi, ktorí v diskusiách vyjadrujú podporu extrémistickým skupinám. Niektorí dokonca zvažujú, že by sa k nim pripojili, pričom prekonávajú prekážky ako nesúhlas rodičov.
Polícia nezaznamenala žiadne podnety
Napriek týmto znepokojujúcim materiálom Mestská polícia Bratislava uviedla, že nemá žiadne informácie o fungovaní takejto extrémistickej skupiny na území hlavného mesta a nezaznamenala žiadne podnety v tejto veci. Podobnú odpoveď poskytla aj štátna polícia, ktorá neeviduje žiadne oznámenia týkajúce sa týchto útokov.
Extrémizmus na Slovensku však nie je novým fenoménom. Výrazne sa začal prejavovať už v roku 2003, keď Marián Kotleba založil Slovenskú národnú pospolitosť, ktorá bola o tri roky neskôr rozpustená Najvyšším súdom SR pre svoje extrémistické aktivity a rozpor s ústavou.
Výrazné prípady, ako vražda Daniela Tupého v roku 2005 alebo útok na študentku Hedvigu Malinovú v roku 2006, boli taktiež spájané s neonacistickými skupinami. Tieto udalosti sú dôkazom toho, že hrozba extrémizmu na Slovensku má dlhú históriu a jeho prejavy si vyžadujú dôkladnú pozornosť a rázne riešenia.