Hana Poliačiková sa vo svojej profesii venuje otázkam kvalitného a zdravého spánku, riešeniam problémov, ktoré vám nedovolia zaspať, ale hlavným zameraním sú inovácie v podobe záťažových prikrývok pokojne aj s hmotnosťou 12 kg. Tie pôsobia upokojujúco až terapeuticky a pomôžu vám zmierniť pocit osamelosti. Sú dokonca schopné navodiť rovnaký pocit ako pri objatí. Určené sú takmer pre každého, navyše priaznivo dopĺňajú liečbu psychických porúch či porúch príjmu potravy, svoje využitie si nájdu aj u detí a u každého, kto sa stretáva so stresom či pracovným tlakom.
Nezabúdajte však na to, že prikrývka nie je všetko, rovnako významnú váhu má aj dôsledne vyberaný matrac, vankúš, nehovoriac o teplote v miestnosti či spánkovej polohe. Mnoho faktorov sa tak môže podieľať na problémovom zaspávaní, častom budení či pocite únavy a nevyspatia bezprostredne po prebudení, čo sa prejaví na vašom celodennom fungovaní. Téma spánku má tak svoje nadčasové opodstatnenie a aj v ZORAS sa riadia obdobným heslom: „Deň sa začína v noci.“
Ako ste sa dostali k podnikaniu, ktoré skvalitňuje spánok? Čo vás inšpirovalo?
S manželom sme si uvedomili, ako veľmi ovplyvňuje kvalita spánku spokojnosť so životom. Ak sa ľudia aj po celej noci spánku prebúdzajú vyčerpaní, prichádzajú úzkosti, zdravotné problémy a oveľa nižšia schopnosť zvládať stres. Napriek tomu, že v našom regióne tieto problémy trápia množstvo ľudí, bolo veľmi ťažké dostať sa k informáciám o možných riešeniach. Preto sme sa spojili s európskymi výrobcami a uviedli sme na trh značku ZORAS. Sme výhradnými predajcami záťažových prikrývok Gravity a Balance, ktoré sú navrhnuté aj vyrobené v Európe.
Prenikali sme do témy čoraz hlbšie a zistili sme, že mať dobrý spánok je skutočná veda. Odborníci ako Tomáš Eichler, Hynek Medřický a ďalší nás naviedli na štúdium svetelnej hygieny, spánkových rutín a ďalších tém, ktoré s kvalitným spánkom úzko súvisia. Spolu s týmito zisteniami sa rozširovalo aj portfólio produktov, ktoré ponúkame.
Kvalitný spánok je bezpochyby individuálnou záležitosťou, avšak ako by vyzeral taký univerzálny vzorec zdravého spánku? Čo nesmie chýbať?
Ak sa bavíme o kvalitnom spánku pri zdravom dospelom človeku, môžeme sa zamerať na rýchlosť zaspávania, dodržiavanie odporúčanej dĺžky spánku či budenie sa počas noci. V každom prípade rýchla indikácia, či sme sa dobre vyspali môže byť samotný pocit po prebudení, kedy by sme sa mali cítiť oddýchnutí a svieži. V ideálnom prípade nás naše vnútorné hodiny, ktorým sa hovorí tiež cyrkadiánny cyklus, budia spontánne, ešte pred zazvonením budíka.
2 hodiny pred spaním nejesť, necvičiť či nepozerať do obrazovky. S akými najväčšími mýtmi o spánku sa pravidelne stretávame? A ako je to v skutočnosti?
Najčastejšie mýty ktoré sa nám objavujú aj pod videami:
- stačí jedno pivko a spím ako bábätko – alkohol narúša hlboké fázy spánku (NREM) a skracuje REM fázy, tým pádom síce skôr zaspíme, ale spánok nie je kvalitný a neregenerujeme sa tak, ako by sme mali,
- dospím všetko cez víkend – dlhodobý spánkový deficit sa nedá dospať,
- zaspávanie pri telke – okrem toho, že to nie je ideálne miesto na oddych celého tela (chrbtice či krčnej chrbtice), hluk aj svetlo narúšajú spánkový cyklus a prebudenie sa uprostred noci naruší kvalitu spánku. Človek, ktorý zaspí pri zapnutej televízii, v podstate odpadol od únavy, pretože svetlo aj zvuk z televízora dávajú jeho telu signály, že je ešte deň a mal by plnohodnotne fungovať.
V skutočnosti je veľmi dôležitá pravidelnosť a rutina pred samotným spánkom. Dôležité je aj to, čo a ako robíme počas dňa. Ideálne, ak sa vieme cez deň čo najviac vystavovať prirodzenému slnečnému svetlu, máme dostatok pohybu a k večeru sa začíname pripravovať na spánok tým, že obmedzíme jedlo aspoň 3 hodiny pred zaspávaním, dodržiavame správnu svetelnú hygienu 60 – 90 minút pred zaspávaním, t.j. nemáme svetlo so zeleným a modrým spektrom (žiadna televízia a mobily len s červeným filtrom). Ako hovorí Hynek Medřický, budík by sme si mali nastavovať večer na čas zaspávania, aby sme mali zaistený pravidelný režim a chodili spať v tú istú hodinu každý deň. Tak si zaistíme, že ráno budeme vstávať prirodzene bez nutnosti prudkého vyrušenia budíkom, ktorý môže pôsobiť zbytočne stresujúco a rušivo.
Ako vplýva osamelosť na kvalitu spánku či zaspávanie? Čo sa vtedy deje s naším telom? Prečo nie a nie zaspať?
To, v akom sme psychickom rozpoložení, ovplyvňuje aj kvalitu spánku. Dlhodobá samota tak môže spôsobovať zvýšenú hladinu stresového hormónu kortizolu, čo môže viesť k nepokojnému zaspávaniu alebo prerušovanému spánku. Osamelosť tiež spôsobuje nedostatok oxytocínu, hormónu vylučovanému napríklad pri objatí.
Zlý matrac vymeníme, ale pri osamelosti to pôjde len ťažko. Aké máme možnosti a riešenia? Ktoré je najúčinnejšie?
Osamelosť je ale komplexný stav, ktorý si vyžaduje riešenia v sociálnej, psychologickej a niekedy až psychiatrickej oblasti. To, že človek nemá partnera či partnerku ešte neznamená, že musí byť neustále sám. Je potrebné vyhľadávať komunity, kde sa cítime bezpečne a vieme si aspoň trochu dobiť naše sociálne baterky. V posteli potom pomáhajú pomôcky ako objímací vankúš Huggo, ktorý sme vyvinuli sami, alebo záťažová prikrývka.
Na akých princípoch fungujú záťažové prikrývky?
Záťažové prikrývky poskytujú takzvaný hĺbkový dotyk. Znamená to, že vďaka väčšej hmotnosti aktivujú nervové zakončenia, ktoré sa nachádzajú hlbšie v pokožke. Tieto sa zvyčajne aktivujú, keď sa k nám niekto pritúli alebo nás objíme, preto záťažové prikrývky simulujú tie isté pocity. Vďaka tomu sa telo rýchlejšie zbavuje stresu, vyplavujú sa v ňom hormóny oxytocín a serotonín a v tmavej miestnosti sa tiež podporuje tvorba melatonínu, kľúčovej látky pre zdravý spánok.
Aké zdravotné benefity poskytujú a ako nám pomôžu cítiť sa menej osamelo?
Zmierňujú následky jej prežívania, pomáhajú pri zaspávaní a spánok je vďaka nim kvalitnejší, hlbší a pokojnejší. Pomáhajú pri strese a úzkostiach a takisto pomáhajú organizmu nachádzať prirodzenú rovnováhu. Využívajú sa aj na terapiách, napríklad pri zvládaní akútnych úzkostných stavoch. Terapeuti s nimi majú dobré výsledky aj pri klientoch s autizmom, ADHD, ale aj pri poruchách príjmu potravy, kde prikrývka napomáha uvedomeniu si vlastného tela.
Čím sa riadiť pri výbere takejto prikrývky? Čo by sme mali predovšetkým zvážiť?
Odporúčam zvážiť, ako často a na aké účely budete prikrývku používať, u nás máme na výber až tri typy:
- záťažová deka – je najlacnejšia alternatíva vhodná najmä na denný relax alebo na vyskúšanie počas nočného spánku,
- záťažová prikrývka Gravity s bavlnenou alebo plyšovou obliečkou na každonočné spanie, každá prikrývka má prichytenú obliečku, vďaka ktorej sa ľahko udržiava,
- záťažová prikrývka Balance s bavlnenou alebo plyšovou obliečkou pre náročných spáčov so špeciálnou technológiou a vlepenými rovnomerne rozloženými nerezovými mikrogulôčkami.
Ak klienti vyhľadávajú najmä rýchle riešenie akútnych stavov, napríklad panických atakov, odporúčam záťažové deky vyšších hmotností. Pre každonočné použitie a plnohodnotný spánok sa zase oplatí testovať Gravity alebo Balance.
Na trhu nájdeme 4-kilové aj 12-kilové prikrývky. Ako vybrať vhodnú hmotnosť? A čo ak to prešvihneme alebo, naopak, vyberieme ľahší variant?
Vo všeobecnosti sa odporúča začať pri výbere váhy na 10 % z hmotnosti človeka, pričom treba brať ohľad aj na to, že ak je človek menšej a štíhlejšej postavy, alebo ak ide o staršie deti, tak váha, ktorá je rozložená po celej ploche prikrývky pôsobí na telo len určitou časťou. Nemusíte sa teda báť aj 6-kilovej prikrývky, ak má človek do 50 kíl. Kľúčová je v tomto prípade aj doba testovania, počas ktorej si môžete prikrývku vymeniť za ľahšiu alebo ťažšiu.
Ako dokážeme podporiť účinok týchto prikrývok? Vankúše či plyšáky? A znamenajú dve prikrývky dvojnásobný účinok?
Účinok záťažových prikrývok môžeme posilniť kombináciou s objímacím vankúšom, dobre zvoleným matracom a vankúšom. Dôležitá je tiež poloha, v ktorej spíte. Pri polohe na bruchu záťažovú prikrývku neodporúčam, nakoľko by mohla príliš zaťažovať krčnú chrbticu a iné časti tela. Zaváži tiež teplota miestnosti, ticho alebo fakt, či je v spálni ešte niekto iný. Mnohí ľudia si to neuvedomujú, ale napríklad fakt, že vám pod posteľou alebo nebodaj v nej odfukuje alebo prdí pes, môže výrazne znížiť percento hlbokého spánku.
Prioritne tieto prikrývky pomáhajú k zdravšiemu spánku. Majú aj iné účinky, o ktorých sa oplatí vedieť?
Pôvodne boli záťažové prikrývky vytvorené pre ľudí na autistickom spektre, ktorí majú problém s ukľudnením sa a so spánkom. Takže ich využitie bolo hlavne terapeutické. Časom sa pridali klienti so stresom, ADHD, úzkosťami, až nakoniec ľudia prišli na to, že zlepšujú spánok aj ľuďom bez vážnejších psychických problémov. Súvisí to aj s tým, že kvalita spánku u ľudí klesá v dôsledku všadeprítomného nevhodného osvetlenia, tlaku na výkon a celkovo stresujúceho prostredia.
Existujú pri záťažových prikrývkach nejaké kontraindikácie alebo sú vhodné jednoducho pre každého?
Záťažové prikrývky nie sú vhodné pre tehotné ženy v posledných mesiacoch tehotenstva, takisto pre mamičky s malými bábätkami v posteli. Neodporúčajú sa ľuďom s vysokým krvným tlakom ani diabetikom. Rovnako tak nie sú vhodné pre ľudí s boľavými kĺbmi alebo veľmi citlivou pokožkou. Pri každej vážnejšej diagnóze by ich použitie malo byť konzultované s lekárom.
V akých prípadoch nám tieto prikrývky nepomôžu? S akými príčinami to môže súvisieť?
Záťažové prikrývky nie sú zázrak na počkanie a niektorým ľuďom vyslovene nesadnú. Sú ľudia, ktorí sa pod nimi cítia stiesnene alebo sa im prejaví klaustrofóbia. To je všetko v poriadku a ak sa to stane, môžu prikrývku vrátiť. Sú tiež ľudia, u ktorých je nespavosť vedľajším prejavom liekov, ktoré berú, alebo jedným z prejavov vážnejších psychických problémov, traumy alebo depresie. Pri nich síce záťažová prikrývka môže zmierniť priebeh niektorých prežitkov, ale samotnú nespavosť je potrebné riešiť s kvalifikovaným odborníkom.