Skúste si predstaviť typickú gazdinku z 80. rokov, ktorá sa snaží mať domácnosť v poriadku a rodine pripravuje nielen chutné jedlá každý deň, ale aj do zásoby. Vie napiecť buchty a koláče, vianočné pečivo, vyrobiť domáce rezance, vyšľahať sneh či šľahačku na zmrzlinový pohár alebo do kávy pre návštevu, prípadne tiež vlastnoručne pripraviť chutnú výživu pre svoje batoľa. Neobíde sa ale bez typických pomocníkov do domácnosti. Ktoré z nich boli najlegendárnejšie? Zoznam tých najznámejších prináša blesk.cz.
Strojček na strúhanku
Prvým obľúbeným pomocníkom bol strojček na strúhanku. Možno ho máte dodnes doma, možno ste si kúpili nový. Veľa gazdiniek však dnes rožky ani konce chleba nesušia a kupujú strúhanku v obchode. Navyše rezne sa zase tak často nesmažia. Dnešná doba ponúka aj iné varianty, napríklad bezlepkovú strúhanku z kukuričnej múky, ktorá je v predaji v zdravých výživách i supermarketoch. A staré pečivo dnes bohužiaľ veľa ľudí vyhadzuje. Predtým bolo bežné, že sa nič nevyhadzovalo, staré pečivo sa starostlivo sušilo a nechávalo ako kŕmenie pre hospodárske zvieratá alebo sa nasušené rožky a kúsky chleba pomleli na strúhanku.
Mlynček na mak
Kedysi bol tiež obľúbeným pomocníkom gazdiniek mlynček na mak. Makové koláče a buchty boli tradičnou pochúťkou, rovnako tak napríklad šišky s makom či rezance s makom. Nebolo bežné kupovať si mak už namletý, pretože sa tým tiež znižovala jeho kvalita. Mletý mak čoskoro uschne a môže zhorknúť. Najlepšie je namlieť si mak čerstvý, navyše tento mlynček môžete využiť aj na mletie iných semienok a orechov, čo je dnes veľmi žiadané napríklad v prípade makrobiotickej, vegánskej či raw stravy.
Krájač na slíže
Naše babičky a prababičky s obľubou vyrábali domáce rezance. Boli oveľa lepšie ako tie kupované. Pripravilo sa jednoduché cesto, ktoré sa vyvaľkalo, nechalo vysušiť a pokrájalo na tenké plátky. Tie sa potom jednoducho v mlynčeku na rezance pomleli na drobné vlasové rezance do polievky. Dnes si už len málokto dáva túto prácu, väčšinou všetky rezance kupujeme v obchodoch, a to ako klasické, tak aj bezlepkové cestoviny.
Ručný šľahač
Pamätáte si typický ručný šľahač na šľahačku alebo na snehové bielky? Možno ho ešte máte doma a používate ho. Tieto činnosti sa vykonávali spravidla pri televízii, človek sa totiž pri tejto manuálnej práci zabavil a nemyslel na to, že ho bolí ruka. Bolo však potrebné dávať pozor, niekedy to nevyšlo a požadovaný efekt sa nedostavil. To keď sa sneh z bielkov nepodaril alebo šľahačka zrazila. Napriek tomu bol tento pomocník do domácnosti neoceniteľný. Dnes všetko už zvládajú elektrické šľahače.
Sklenené strúhadlo
Ďalšou takou obľúbenou pomôckou, najmä pre mamičky, bolo sklenené strúhadlo na jablká. Možno taký máte doma, či už starožitný po babičke, alebo nový moderný. Slúžil na rýchle nastrúhanie jablka čo najviac najemno pre našich najmenších stravníkov. A zatiaľ čo mnohé dnešné mamičky kupujú výživy alebo šťavy, ktoré často nemajú kvalitu, iné sa opäť vracajú k tejto prirodzenej domácej práci a pripravujú svojim deťom desiatu z jabĺk zo záhradky, prípadne si takto strúhajú jablká napríklad do ovsenej kaše na raňajky. Aj túto prácu dnes už zvládajú elektrické odšťavovače a drviče.
Plechové formičky
Tradičné plechové formičky na pečenie nesmeli chýbať v žiadnej domácnosti. Používali sa napríklad na vianočné pečivo zvané medvedie labky. Tiež máte doma ešte staré formičky po babičke? Určite ich nevyhadzujte, budú sa vám hodiť. Okrem iného si môžete pomocou nich vyrobiť napríklad aj domácu čokoládu.
Remoska
Na záver si poďme predstaviť neoceniteľného pomocníka a pravú ruku každej gazdinky. Je ním stará dobrá remoska, ktorá mala úplne univerzálne použitie. Bežne sa v nej ohrievali jedlá, napríklad manželovi, keď dorazil večer domov z práce. Slúžila tiež na pečenie mäsa, napríklad zo zabíjačky: jaterníc či huriek. Ďalej slúžila na pečenie piškót a piškótových múčnikov. Určite si spomeniete, na čo všetko remosku vaše mamičky a babičky používali. Dnes existuje tiež, len v modernejšej verzii.