Vláda koncom minulého roka lekárskym odborárom sľúbila, že vo februári parlament schváli sériu zdravotníckych zákonov. Tie majú lekárov udržať v nemocniciach. Pri súčasných rozbrojoch v koalícii však nie je isté, že sa jej to podarí.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško v decembri 2024 v mene vlády podpísal s LOZ zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Vláda sa v nej zaviazala k plneniu viacerých požiadaviek odborárov. Podarilo sa jej tak odvrátiť kolaps nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3300 lekárov. Tí sa však vrátili na svoje miesta len podmienečne a koalícia musí splniť sľuby, ku ktorým sa zaviazala.
„Pracovné skupiny pripravujú jednotlivé návrhy zákonov, ktoré ministerstvo plánuje predložiť na najbližšiu parlamentnú schôdzu,“ uviedol v stanovisku rezort zdravotníctva. Otázkou však zostáva, či budú mať koaličné strany dostatok poslancov na ich prijatie. Istých má len 72 hlasov, pričom na to, aby jej prechádzali zákony, ich potrebuje aspoň 76.
Smer a SNS zákony podporia
Najsilnejší Smer-SD je pripravený zdravotnícke zákony podporiť. Na rokovanie vlády by mali byť predložené v stredu (29. 1.). „Po schválení vládou budú predložené do NR SR. Potom sa k nim môžeme exaktne vyjadriť. Poslanci Smeru-SD sú však pripravení návrhy, ktoré prejdú vládou, podporiť,“ uviedla Ľubica Končalová z tlačového oddelenia stany.
Rovnaký postoj má Slovenská národná strana, no s poznámkou adresovanou ďalšiemu koaličnému partnerovi. „SNS podporí tieto zákony. Veríme, že sa Hlas-SD konečne dohodne na mene predsedu parlamentu a bude sa rokovať aj o neziskových organizáciách,“ uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Strana Hlas-SD zatiaľ nereagovala na národniarov, ani na to, či zdravotnícke zákony podporí.
Problém s rebelujúcimi poslancami
Istá zatiaľ nie je trojica poslancov na čele s Rudolfom Huliakom, ktorá vlani v októbri opustila klub Slovenskej národnej strany. Tá sa najprv v decembri neprezentovala, ani nehlasovala o zdravotníckych zákonoch. Podľa nich už bola prekročená červená čiara. Tvrdili totiž, že ich nikto v predstihu neinformoval o tom, že vláda schválila doplnenie definície mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti, a tiež povinnosť pre zdravotníkov poskytovať v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie starostlivosť, pod hrozbou odňatia slobody. Napokon to parlament schválil aj bez huliakovcov.
V súčasnosti rokujú s premiérom o ďalšej podpore koalície, pričom majú za sebou niekoľko stretnutí. Stále však nie je jasné, na čom sa dohodli. V prípade huliakovcov sa najčastejšie výmenou za podporu vlády spomína záujem o vedenie ministerstva životného prostredia. To ale odmieta súčasný šéf envirorezortu Tomáš Taraba.
Problémom sú tiež štyria zákonodarcovia okolo Samuela Migaľa. Ten po vylúčení zo strany Hlas-SD povedal, že až do vyriešenia problémov vo vládnej koalíciu nebudú v parlamente hlasovať. V rozhovore pre Denník N priblížil, že sa to týka aj zdravotníckych zákonov, pričom dodal, že sa na februárovej schôdzi zatiaľ neplánujú ani prezentovať.
To však úplne nepotvrdzujú slová poslanca Romana Malatinca, ktorý na schôdzu príde a dodal, že na komunikáciu v koalícii o problémoch zostáva ešte týždeň času. Hovorí tiež, že medzi vylúčenými poslancami Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom zo strany Hlas na jednej strane a koalíciou na druhej, by mohol pôsobiť ako prostredník. „Včera bola jedna vec, dnes je druhá, máte podanú ruku od strany, potom komunikujete aj s kolegami. To sú veci, ktoré sa vyhodnocujú v čase,“ vysvetlil Malatinec.
Poslanec tiež zdôraznil, že podporuje vládnu koalíciu a vládu Roberta Fica. Zároveň si myslí, že programové vyhlásenie vlády podporuje aj Samuel Migaľ.
Opozícia chce predčasné voľby
Kým opozičné Progresívne Slovensko a strana SaS majú v podpore legislatívy jasno, Kresťanskodemokratické hnutie vyčkáva. Líder PS Michal Šimečka povedal, že sa „treba pýtať vlády, či teda majú schopnosť vládnuť a prijímať zákony, alebo nemajú. Ak nemajú, ak priznajú, že nemajú väčšinu na to, aby schválili tie zdravotnícke zákony, my sme pripravení pomôcť aj preto, aby lekári neodchádzali zo Slovenska, aj preto, aby sa stavebný zákon mohol upraviť, ale poďme sa teda dohodnúť na termíne predčasných volieb.“ Podporu vládnych zákonov podmieňujú dohodou na predčasných voľbách aj liberáli z SaS.
KDH naopak zatiaľ nevie, či v parlamente podporí zmenu zdravotníckej legislatívy. Podmienku má len pri otvorení schôdze, aby zistilo, či má vládna koalícia dostatok poslancov. „Akonáhle budeme vedieť komplexný návrh zákona, povieme, či zahlasujeme za to. Ale pripomínam – s podmienkou, že bude otvorená schôdza,“ uviedol predseda hnutia Milan Majerský.
Všetko tak závisí od toho, či sa koalícii podarí presvedčiť rebelujúcich poslancov, aby ju podporili pri februárovej schôdzi. V opačnom prípade hrozí, že výpovede lekárov budú opäť aktuálne a s tým aj hroziaci kolaps nemocníc.