Doktorand vyvíja nástroje, ktoré by presnejšie predpovedali aj vážne formy rakoviny. Nastáva budúcnosť onkológie?

andreas Koulouris rakovina
Grécky výskumník Andreas Koulouris vyvinul prediktívne nástroje pre rakovinu pľúc a hrubého čreva. Ilustračné foto. Zdroj: X/@TOPONTIKI, X/@DrKoulouris
Reklama

V súčasnej dobe pracuje na svojej druhej doktorandskej práci na Karolinska Institute vo Švédsku. Nedávno získal aj grant od nadácie a neziskovej organizácie.

Inovatívny návrh prognostických nástrojov pre karcinóm pľúc a kolorektálny karcinóm, ktorého cieľom je optimalizovať presnosť prognózy, personalizovať liečbu a zlepšiť kvalitu života pacientov, je predmetom výskumu 34-ročného doktoranda Andreasa Koulourisa z oddelenia onkológie a patológie na Karolinska Institute vo Švédsku.

Koulouris sa špecializoval na patologickú onkológiu na Krétskej univerzite, informuje Aténsko-macedónska tlačová agentúra (AMNA).

Individuálnejší prístup

Tam dokončuje svoju prvú doktorandskú prácu, v ktorej sa zameriava na kolorektálny karcinóm, konkrétne na vývoj prognostických nástrojov, ktoré by pacientov v pooperačnom období chránili pred zbytočnou ďalšou chemoterapiou a onkologickými zákrokmi.

V súčasnej dobe pracuje na svojej druhej doktorandskej práci na Karolinska Institute vo Švédsku. Táto práca sa zameriava na inovatívny návrh liečby a zdokonalené prognostické nástroje pri karcinóme pľúc so zvláštnym dôrazom na pacientov s cielenými mutáciami a mozgovými metastázami, ktorí sa chystajú podstúpiť rádiochirurgický zákrok.

Oba nástroje, ktoré vyvíja, využívajú štatistickú analýzu na identifikáciu premenných, ktoré najviac ovplyvňujú prognózu ochorenia a prežitie pacientov.

„Myslím, že onkológia sa snaží nájsť správnu cestu, a to individuálnejší prístup, ktorý by sa na každého pacienta pozeral individuálne. V podstate rešpektujete individuálnu identitu každého pacienta a jeho ochorení,“ vysvetľuje Koulouris pre agentúru AMNA.

V ďalšej fáze je jeho cieľom začleniť do prognostických nástrojov umelú inteligenciu, aby jej využitie v rámci používaných klinických, molekulárnych a zobrazovacích premenných poskytlo presnejšie prognostické nástroje.

Veľký pokrok s výskumom

Koulouris opisuje precíznu medicínu ako „súčasnosť a budúcnosť onkológie“, ale zdôrazňuje, že je pred nami ešte dlhá cesta, ktorá nie je na konci.

„Nemá koniec a my to vieme, zmierujeme sa s tým. Pridáme svoj príspevok, odovzdáme štafetu ďalším a závod pokračuje,“ hovorí.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie