Novembrový príchod približne 11-tisícov severokórejských vojakov do Ruska vyvolal poplach na Ukrajine a medzi jej spojencami na Západe.
Vojaci zo Severnej Kórey sa už od polovice januára údajne nezapájajú do bojov proti ukrajinským jednotkám. V utorok o tom informovala juhokórejská Národná spravodajská agentúra (NIS).
Výrazné straty
Dôvodom majú byť vysoké straty v radoch Severokórejčanov, píšu tn.cz. „Od polovice januára sa neobjavili žiadne známky toho, že by sa severokórejskí vojaci nasadení v ruskej Kurskej oblasti zapojili do boja,“ citovala juhokórejská spravodajská agentúra.
Špionážna agentúra tak potvrdila nedávnu správu denníka The New York Times, že vojaci z KĽDR, ktorí bojovali po boku ruských jednotiek proti Ukrajine, boli kvôli veľkým stratám stiahnutí z boja v polovici januára.
Novembrový príchod približne 11-tisícov severokórejských vojakov do Ruska vyvolal poplach na Ukrajine a medzi jej spojencami na Západe, ktorí sa obávali, že ich nasadenie signalizuje výraznú eskaláciu takmer tri roky trvajúcej vojny.
Podľa generála Oleksandra Syrského, najvyššieho vojenského veliteľa Ukrajiny, sa však stavy v Severnej Kórei len za tri mesiace zmenšili na polovicu.
Zúriví bojovníci
Ukrajinskí vojaci, ktorí bojovali proti Severokórejcom, ich popísali ako zúrivých bojovníkov. Podľa jedného z ukrajinských predstaviteľov však dezorganizácia v ich radoch a nedostatočná súdržnosť s ruskými jednotkami rýchlo zvýšili straty.
NIS informovala, že sa usiluje o zistenie presného dôvodu stiahnutia severokórejských vojakov, ale uviedla, že za tým budú zrejme práve ťažké straty v ich radoch.
Americkí predstavitelia uviedli, že rozhodnutie stiahnuť severokórejských vojakov z frontovej línie nemusí byť trvalé. Je podľa nich možné, že Severokórejčania by sa mohli vrátiť po dodatočnom výcviku alebo potom, čo Rusi prídu s novými spôsobmi ich nasadenia, aby sa vyhli takýmto veľkým stratám.
V každom prípade sa boj o vyhnanie ukrajinských síl z Kurska ani zďaleka neskončil. Pred niekoľkými týždňami ukrajinské sily spustili v regióne novú ofenzívu, no ruská obrana na ne zaútočila. Hoci Ukrajinci minulé leto, keď sa prehnali cez hranicu, zabrali okolo 800 kilometrov ruského územia, sa ruským silám podarilo získať späť asi polovicu tohto územia.
Vlastná motivácia Kim Čong-una
Augustový ukrajinský vpád do Kurskej oblasti Kremeľ šokoval. Bolo to prvýkrát za 10 rokov bojov medzi oboma krajinami, vrátane rozsiahlej ruskej invázie v roku 2022, kedy ukrajinské jednotky obsadili a držali ruské územie.
V tohtotýždňovom prejave Zelenský ocenil ukrajinské jednotky bojujúce v Kurskej oblasti a povedal, že ich úsilie vytvorilo „nárazníkovú zónu“ na ochranu severovýchodného ukrajinského územia pred ďalšími ruskými ofenzívami.
Kim Čong-un má s najväčšou pravdepodobnosťou vlastnú motiváciu pomôcť Rusku v Kursku. Americkí predstavitelia tvrdia, že Putin túto láskavosť v budúcnosti oplatí a poskytne pomoc pre raketové programy Severnej Kórey a diplomatickú podporu v OSN.
Severná Kórea dodala tiež Rusku milióny delostreleckých granátov, ktoré dnes tvoria asi polovicu munície, ktorú Rusko denne vystreľuje, spolu s raketami, uvádzajú predstavitelia západných a ukrajinských spravodajských služieb. Rusko poskytuje Severnej Kórei ropu, potraviny a niektoré vylepšenia zbraní.