Koalícia prišla len včera (4. 2.) o ďalšieho poslanca – Romana Malatinca, ktorý sa pridal k skupine okolo Rudolfa Huliaka. Ministri obrany či školstva dnes zase pripustili zmeny vo vláde. Robert Kaliňák odhaduje, že sa udejú do niekoľkých týždňov.
Počet zákonodarcov, ktorí skončili vo vládnych stranách alebo v ich poslaneckých kluboch sa rozšíril na šesť. Po odchode Rudolfa Huliaka, Pavla Ľuptáka a Ivana Ševčíka z klubu SNS, vylúčení Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša z Hlasu-SD, a po rozhodnutí Romana Malatinca opustiť rovnakú stranu, sa počet koaličných poslancov zastavil na čísle 73. Na hladké prijímanie zákonov ich pritom treba minimálne 76. A to je ešte v druhej najsilnejšej vládnej strane rebelujúci Ján Ferenčák.
Aj keď všetci odídenci povedali, že budú Ficov kabinet podporovať, podľa ich doterajšieho konania to nemusí vždy platiť. V takomto prípade má najsilnejšiu pozíciu práve skupina okolo Huliaka, ku ktorej sa pridal aj Malatinec. So svojimi štyrmi hlasmi môže kedykoľvek blokovať prijímanie vládnych zákonov v parlamente.
Huliakova skupina nabrala na sile
„Teším sa, že garantuje podporu vládnej koalície,“ okomentoval Malatincove vyhlásenia predseda Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň priznal, že štvorica poslancov už predstavuje pre fungovanie koalície skupinu, o ktorej nárokoch je potrebné diskutovať. „Ja očakávam, že to bude aj na úrovni predsedu vlády,“ dodal šéf Hlasu.
Huliakovci majú už dlhší čas požiadavky, o ktorých viackrát rokovali s premiérom Ficom. Najčastejšie sa pritom spomínal rezort životného prostredia, ktorého sa ale minister Tomáš Taraba odmieta vzdať. Možnosťou je však teraz aj ministerstvo kultúry, keďže Malatinec sa angažuje v tejto oblasti a viaceré kroky súčasného vedenia rezortu kritizuje.
K zmenám vo vláde aj tak dôjde
Podpredseda Hlasu a minister školstva Tomáš Drucker zatiaľ nechce špekulovať o rekonštrukcii vlády a výmenách na ministerských postoch. „Ak sú zmeny pomerov v parlamente, sme pripravení diskutovať o zmenách,“ reagoval na to, ako sa to dotkne jeho strany. Jeho stranícky kolega a minister investícií Richard Raši by sa mal pritom posunúť na post predsedu národnej rady.
O nálade v koalícii a možných zmenách vo vláde viac prezradil minister obrany Robert Kaliňák. „V čase, keď sú viaceré strany ochotné diskutovať o novom vedení parlamentu, to všetko prináša zmeny do fungovania vlády a koalície,“ povedal, a zároveň vyhlásil, že „všetci majú chuť to vyriešiť“.
Kaliňák predpokladá, že sa tak udeje v najbližších týždňoch. To by mohlo znamenať, že vládna koalícia sa pokúsi vyriešiť situáciu do marcovej schôdze parlamentu. Po februárovom rokovaní o zdravotníckom a stavebnom zákone to bude prvé zasadnutie, na ktoré sa majú dostať aj viackrát odložené legislatívne návrhy. Tam sa opäť ukáže, či má koalícia podporu nezávislých poslancov.