Influenceri kritizujú slnečnicový a repkový olej. Odborníci poukazujú na ich zdravotné prínosy

olej jedlo
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay.com
Reklama

Olej zo semien, ako repkový či slnečnicový, je bežnou súčasťou spracovaných potravín, napríklad margarínov a pečiva. Na sociálnych sieťach niektorí zástancovia zdravého životného štýlu varujú pred obsahom omega-6 mastných kyselín v týchto olejoch, pričom tvrdia, že sú toxické a vyvolávajú zápaly. Aké sú však skutočné fakty?

Na sociálnych sieťach sa čoraz častejšie objavujú príspevky influencerov, ktorí sa venujú zdravému životnému štýlu. Ľudí vyzývajú, aby sa vyhýbali olejom zo semien a potravinám, ktoré ich obsahujú.

V USA sa k týmto názorom pridal aj Robert F. Kennedy mladší, nominovaný kandidát na post ministra zdravotníctva a sociálnych služieb. Na svojom Instagrame zverejnil príspevok, v ktorom označil oleje zo semien za hlavnú príčinu epidémie obezity.

Influenceri často hovoria o takzvanej „nenávidenej osmičke“ olejov, kam patrí repkový, slnečnicový, kukuričný, sójový, bavlníkový, svetlicový, hroznový olej a olej z ryžových otrúb.

V Európe sa najčastejšie používajú repkový a slnečnicový olej. Nachádzajú sa nielen v pečive, ale aj v majonéze, čipsoch, mrazených hranolkách či popcornu. Dokonca aj hranolky v McDonald’s sa pripravujú na zmesi repkového oleja.

Robert F. Kennedy mladší presadzuje, aby sa známe americké značky vrátili k používaniu hovädzieho loja, ktorý bol bežný do roku 1990, kým ho nenahradili rastlinné oleje. „Táto zmena nastala, pretože nasýtené živočíšne tuky boli považované za nezdravé,“ uviedol Kennedy na Instagrame.

Tento názor pretrváva aj dnes. Nadmerná konzumácia nasýtených tukov môže zvyšovať hladinu „zlého“ cholesterolu, čím rastie riziko srdcových chorôb a mozgovej príhody. Kľúčovým faktorom je však množstvo prijatého tuku.

Aký vplyv majú semenné oleje na zdravie?

Tuky v strave obsahujú zmes zdravých nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa delia na polynenasýtené a mononenasýtené (MUFA). Polynenasýtené mastné kyseliny zahŕňajú omega-3 a omega-6. Tučné ryby sú bohaté na omega-3, zatiaľ čo semenné oleje obsahujú viac omega-6.

Americká kardiologická asociácia odporúča polynenasýtené mastné kyseliny ako súčasť zdravej stravy – nachádzajú sa nielen v olejoch zo semien, ale aj v orechoch či tofu. Výskumy ukazujú, že sú zdravšou alternatívou v porovnaní s nasýtenými a transmastnými kyselinami.

„Dlhodobé štúdie dokazujú, že konzumácia polynenasýtených mastných kyselín súvisí s nižším rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia a rakovinu, čo znamená, že majú pozitívne účinky,“ upozorňuje lekárka Judy D. Simonová.

Napriek tvrdeniam na sociálnych sieťach výskumy nepotvrdili, že kyselina linolová, hlavná zložka omega-6 v semenných olejoch, zvyšuje zápaly v tele. Naopak, môže pomáhať znižovať riziko srdcových chorôb. „Obavy z toho, že omega-6 spôsobujú zápaly, sú často prehnané a nie sú podložené dostatočnými dôkazmi,“ tvrdí odborníčka na výživu Grace Derochová.

Ďalšou témou je oxidácia tukov. Vplyvom tepla a svetla môžu nenasýtené mastné kyseliny oxidovať a tvoriť voľné radikály. „Oxidované tuky môžu produkovať potenciálne škodlivé vedľajšie látky, no tomuto procesu sa dá predísť správnym skladovaním olejov a varením pri miernych teplotách,“ vysvetľuje Derochová.

Je hovädzí loj zdravší ako semenné oleje?

Kritika semenných olejov často vychádza z ich častého používania v ultraprocesovaných potravinách. „Tieto potraviny sú kaloricky bohaté, no obsahujú málo výživných látok. To však neznamená, že za to môžu samotné oleje,“ tvrdí Derochová.

Hovädzí loj sa získava varením tukového tkaniva hovädzieho dobytka. Obsahuje najmä nasýtené a mononenasýtené mastné kyseliny, zatiaľ čo polynenasýtených tukov má iba minimum. Jedna polievková lyžica loja obsahuje vyše 6 gramov nasýtených tukov, zatiaľ čo rovnaké množstvo repkového oleja menej ako 1 gram. Americká kardiologická asociácia odporúča denne neprijať viac ako 13 gramov nasýtených tukov.

Výhodou loja je, že je tepelný stabilnejší a pri vysokých teplotách menej oxiduje. Z hľadiska zdravia srdca je však dôležitejšie, že obsahuje veľké množstvo nasýtených tukov, čo môže byť z dlhodobého hľadiska problém. Ak sa loj, maslo či slanina konzumujú s mierou, nepredstavujú zásadné riziko – všetko závisí od celkového množstva tuku v strave.

Ak sa stále obávate semenných olejov, vhodnejšou alternatívou sú olivový, avokádový alebo arašidový olej, ktoré obsahujú viac mononenasýtených mastných kyselín (omega-3). Treba však pamätať na to, že tieto oleje nie sú tepelne stabilné, a preto sa odporúčajú najmä do studenej kuchyne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie