Prečo by ste v aute nemali jesť? Lekári upozorňujú na skryté nebezpečenstvo

jedenie, auto
Jedenie alebo skladovanie potravín v aute môže často viesť k rozliatiu a omrvinkám, ktoré môžu obsahovať baktérie, plesne alebo priťahovať škodcov. Zdroj: Freepik
Reklama

Mnohí vodiči si ani len neuvedomujú, aké riziká si môžu privodiť jednoduchým zvykom – konzumáciou jedla počas jazdy alebo v zaparkovanom aute. Či už ide o rýchle občerstvenie na ceste na dôležité stretnutie, alebo len malé sústo po nákupe, často siahneme po jedle bez akéhokoľvek zamyslenia sa nad možnými dôsledkami. Odborníci však pred týmto správaním dôrazne varujú a odporúčajú s jedlom počkať, kým bezpečne vystúpime z vozidla. A ich varovania nie sú len planým strašením – existujú na to jasné zdravotné dôvody.

Podľa odborníka na zdravie, doktora Shivrama Singha, by si vodiči mali dávať záležať na tom, aby jedli v čistom a kontrolovanom prostredí.

Konzumácia jedla v aute totiž nie je len otázkou komfortu, ale aj hygieny a bezpečnosti.

„V prostredí vozidla sa veľmi ľahko môžu rozptýliť omrvinky či kúsky jedla, ktoré ak nie sú dôkladne odstránené, vytvárajú ideálne podmienky pre rast baktérií a plesní,“ upozorňuje expert pre denník Daily Mail. Okrem toho môžu zvyšky jedla prilákať rôznych škodcov, ktoré sa v aute usadia a spôsobia ešte väčšie komplikácie.

Auto ako liaheň baktérií

Jedným z hlavných problémov je aj nevyhovujúca teplota v interiéri vozidla. „V aute môže byť v lete extrémne horúco a v zime naopak veľmi chladno. Obe tieto podmienky sú rizikové, pretože podporujú množenie baktérií, ako sú Salmonella či Listeria, ktoré sa najlepšie vyvíjajú pri teplotách v rozmedzí 4 °C až 60 °C,“ vysvetľuje Singh. Práve tieto baktérie môžu spôsobiť vážne otravy jedlom, ktoré majú nepríjemné zdravotné následky.

Už predchádzajúce výskumy preukázali, že niektoré časti vozidla poskytujú ideálne podmienky pre prežitie a rozmnožovanie mikroorganizmov.

Ako uvádza doktor Gareth Nye, najznečistenejším miestom býva kufor auta, kde sa našlo takmer 1 500 rôznych baktérií. Hneď za ním nasledovali ďalšie kritické oblasti – sedadlo vodiča, riadiaca páka, prístrojová doska a volant.

Bežné autá môžu byť ešte špinavšie

Zaujímavým zistením je, že uvedená štúdia bola vykonaná na autách určených na predaj. Doktor Nye však upozorňuje, že v bežne používaných vozidlách, kde sa denne hromadia nečistoty a kde ľudia často jedia či manipulujú s rôznymi predmetmi, by mohol byť počet baktérií ešte vyšší.

Jedným z najčastejšie identifikovaných patogénov bola baktéria E. coli, ktorá je známa tým, že môže spôsobovať vážne žalúdočné problémy a infekcie.

Ako udržať auto čisté a bezpečné?

Odborníci preto odporúčajú pravidelnú starostlivosť nielen o exteriér, ale aj o interiér vozidla – a to bez ohľadu na to, či v ňom konzumujete jedlo. Keith Hawes zdôrazňuje, že udržiavanie hygienického prostredia v aute je nevyhnutné nielen na prevenciu šírenia baktérií, ale aj na zabránenie tvorby plesní, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie.

Pravidelné čistenie povrchov, vysávanie sedadiel a vetranie auta sú jednoduché, no účinné opatrenia, ktoré pomôžu minimalizovať riziko infekcií a zabezpečiť, že vaše vozidlo bude nielen pohodlné, ale aj bezpečné na používanie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti