Je nabíjanie telefónu či iných zariadení v noci skutočne bezpečné? Okrem toho je problémom aj to, že v balení viacerých telefónov už nenájdete nabíjačku. Pri výbere náhradnej je preto kľúčové zamerať sa na jej kvalitu.
Výdrž batérie a spôsob nabíjania telefónu sú často diskutovanými témami. Skutočnosťou však je, že väčšina z nás bez prístupu k elektrickej sieti dokáže telefón používať maximálne deň alebo dva. A keďže počas dňa nie je čas pripojiť ho k nabíjačke, mnohí to robia tesne pred spaním. Občas však verejnosť znepokoja správy o spálených telefónoch alebo dokonca požiaroch.
Túto tému vysvetlil v rozhovore pre portál Aktuality revízny technik s dlhoročnou praxou, Ján Čambal. Ten rozdeľuje problém do dvoch hlavných oblastí. Jednou je stav elektroinštalácie a druhou samotná nabíjačka telefónu (alebo akéhokoľvek iného spotrebiča).
Expert vysvetľuje, že elektroinštalácia by mala byť pravidelne revidovaná. „Počas revízie sa zmerajú izolačné stavy kabeláže, ale najmä impedancia poruchovej slučky danej zásuvky. Hodnota, ktorá sa zmeria, nám určí, či má obvod v prípade skratu dostatočne nízky odpor na to, aby vedel v stanovenom čase zareagovať istič v elektrickom rozvádzači. V prípade, ak do zásuvky zastrčíme chybný spotrebič, v ktorom nastane nejaký skrat, tak sa preruší tok elektrického prúdu – vypne sa istič,“ objasnil Čambal.
Dôležité je si dať pozor na kvalitu
Rovnako dôležité je aj to, aký spotrebič zapájate do konkrétnej elektroinštalácie (zásuvky). Zariadenie by malo mať certifikáciu. Ako sme si však vysvetlili v nedávnom článku, u niektorých produktov môže byť problém – značka CE sa na ne často aplikuje bez toho, aby skutočne spĺňali normy, a ich bezpečnosť nikdy nebola riadne testovaná.
„Každý tento spotrebič by mal mať napríklad nejaký varistor (elektrická súčiastka, ktorej úlohou je ochrana elektrických a elektronických obvodov pred prepätím, pozn. red.) a ďalšie komponenty na to, že pokiaľ príde k nejakému ohriatiu alebo sa niečo stane, tak dokáže zareagovať a vypnúť sa,“ dodal.
Dnešné nabíjačky obvykle obsahujú ochranné prvky, avšak lacné produkty, ktoré sú cenovo podozrivé, ich nemusia mať. Originálne nabíjačky od výrobcu by mali byť bezpečné a ak sa dodržiavajú pokyny na ich správne používanie, nabíjanie telefónu v noci počas spánku by nemalo predstavovať problém.
Problém nastáva v tom, že mnohé balenia telefónov už nabíjačku neobsahujú. Pri kúpe náhradnej nabíjačky je preto kľúčové venovať pozornosť kvalite. Ako si vybrať správne? To je najväčšia výzva.
Kvalitu občas možno odhadnúť aj podľa hmotnosti – čím je nabíjačka ťažšia, tým je väčšia šanca, že obsahuje viac potrebných komponentov, ktoré môžu vyzerať zbytočne, ale slúžia na prevenciu vážnych problémov. Cena môže byť indikátorom kvality, ale nie vždy platí, že lacné produkty sú nekvalitné a drahé sú jediné spoľahlivé. Záleží aj na mieste, kde nabíjačku zakúpite.
„Keď si (nabíjačku) budete kupovať v kamennej predajni lacného obchodného reťazca, v nejakom neznámom e-shope, na online trhovisku či burze, tak neočakávajte kvalitu, zbytočne sa vystavíte riziku. Takéto zariadenia nemajú žiadnu ochranu, nemajú preukázaný pôvod, pričom ak je výrobok z burzy, tak mohol byť už x-krát použitý. Toto je náročné posúdiť,“ tvrdí odborník.
Zároveň je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu. Telefón nikdy nenabíjajte pod prikrývkou alebo inými prekážkami, ktoré bránia prívodu vzduchu a odvodu tepla, ktoré pri nabíjaní vždy vzniká. Aj keď batéria a kvalitná nabíjačka obsahujú ochranné prvky proti prehriatiu, ktoré by mali reagovať na vzniknutý problém, nie je rozumné zbytočne riskovať. Pri nabíjaní majte telefón položený na pevným povrchu s dostatočným prísunom vzduchu.