Vedci zistili PRELOMOVÚ skutočnosť: Autorom BIBLIE nemusí byť ten, koho sme mysleli

Biblia, autor, vedci, skúmanie
Vedci načrtli, kto by mohol stáť za autorstvom Biblie. Zdroj: Pexels/Pixabay
Reklama

Biblia patrí medzi najvplyvnejšie knihy v dejinách ľudstva, no otázka jej autorstva zostáva predmetom rozsiahlych diskusií. Napriek tomu, že tradičná náboženská viera pripisuje písanie biblických textov konkrétnym osobnostiam, ako sú Mojžiš, Dávid, Šalamún či apoštoli, odborníci na biblické štúdiá majú odlišný pohľad.

Profesorka Elizabeth Polczerová, odborníčka na biblické štúdie z Villanova University v Pennsylvánii, tvrdí, že na zostavení Biblie sa podieľalo viac než 40 rôznych autorov. Ako píše denník Express, podľa nej bol proces vzniku jednotlivých kníh omnoho zložitejší a postupný, než sa bežne predpokladá.

Biblia ako dielo mnohých generácií

Biblické spisy nevznikli v jednom historickom období, ale formovali sa počas niekoľkých storočí. „Každú knihu Biblie je potrebné skúmať individuálne, aby sme pochopili jej pôvod a kontext, v ktorom bola napísaná,“ vysvetlila Polczerová v rozhovore pre denník Express.

Niektoré knihy majú známeho alebo aspoň pravdepodobného autora, avšak mnohé sú anonymné alebo pripisované viacerým generáciám pisateľov. Presné určenie pôvodu je preto často zložité a neisté. Z historického hľadiska sa Biblia delí na dve hlavné časti – Starý zákon, ktorý tvorí zbierka hebrejských posvätných spisov, a Nový zákon, ktorý vznikol v prvom storočí nášho letopočtu ako základ kresťanskej viery.

Datovanie Starého zákona je obzvlášť komplikované, keďže jeho texty prešli dlhým vývojom a viacerými úpravami. „Niektoré najstaršie časti môžu pochádzať už z obdobia okolo roku 1200 pred Kristom, ale ich konečná redakcia pravdepodobne prebiehala až v 6. alebo 5. storočí pred Kristom,“ uviedla Polczerová.

Mojžiš ako autor? Odborníci sú skeptickí

Tradičná kresťanská a židovská tradícia tvrdí, že prvých päť kníh Biblie – Genezis, Exodus, Levitikus, Numeri a Deuteronómium – napísal Mojžiš. Tento súbor známy ako Tóra alebo Pentateuch je základom židovskej viery.

Moderné biblické štúdie však naznačujú, že tieto texty pochádzajú od viacerých autorov a vznikali v rôznych obdobiach. Odborníci upozorňujú na odlišné literárne štýly, opakujúce sa pasáže a rozpory v texte, ktoré naznačujú, že Mojžiš nemohol byť jediným autorom. „Analýza ukazuje, že rôzne časti Tóry boli napísané v rozličných historických obdobiach a následne spojené do jedného celku,“ vysvetľuje Polczerová.

Evanjeliá: Autentické príbehy alebo neskoršie diela?

Podobné otázky vyvstávajú aj pri štyroch evanjeliách – Matúšovom, Markovom, Lukášovom a Jánovom – ktoré opisujú život a učenie Ježiša Krista. Napriek tomu, že kresťanská tradícia ich pripisuje apoštolom, akademici tvrdia, že ich autorstvo nie je jednoznačné.

„Technicky vzaté, tieto evanjeliá sú anonymné. Mená apoštolov im priradila cirkev až neskôr,“ upozorňuje Polczerová. Texty evanjelií vznikali postupne a v priebehu rokov prechádzali úpravami. Napríklad Markovo evanjelium je považované za najstaršie (pravdepodobne napísané medzi rokmi 65 – 70 n. l.), zatiaľ čo Jánovo evanjelium sa javí ako najmladšie a teologicky najprepracovanejšie.

Okrem evanjelií sú aj iné knihy Nového zákona, ktorých autorstvo je nejasné. Napríklad Pavlove listy, ktoré tvoria dôležitú súčasť kresťanského učenia, boli síce tradične pripisované apoštolovi Pavlovi, no moderní odborníci sa domnievajú, že niektoré z nich mohli byť napísané jeho žiakmi alebo nasledovníkmi.

Kde končí história a začína legenda?

Podobná neistota platí aj pri ďalších biblických spisoch. Napríklad Žalmy sa tradične pripisujú kráľovi Dávidovi a Príslovia kráľovi Šalamúnovi, no viacerí odborníci sa domnievajú, že tieto knihy vznikali dlhší čas a prešli viacerými úpravami.

Odborníci na biblické štúdiá sa preto zhodujú, že Biblia je výsledkom dlhého procesu úprav, kompilácie a redakcií. Mnohé texty boli upravované podľa potrieb doby a cirkevných autorít. „Ťažko určiť, kde končí historická realita a kde sa začína legenda,“ uzatvára Polczerová.

Prečo je dôležité skúmať autorstvo Biblie?

Skúmanie autorstva Biblie nie je len akademickou záležitosťou – pomáha lepšie porozumieť historickému a kultúrnemu kontextu jej vzniku. Biblické texty formovali a dodnes ovplyvňujú miliardy ľudí na celom svete. Poznanie ich skutočného pôvodu nám umožňuje vnímať ich nielen ako duchovné dielo, ale aj ako historický dokument, ktorý prechádzal dlhým vývojom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti