Slováci NECHCÚ Ukrajinu v EÚ ani NATO. Proti je aj veľká časť voličov OPOZÍCIE (prieskum)

Viac ako polovica Slovákov je proti vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO. Zdroj: TASR/AP, Jaroslav Novák
Reklama

Ukrajina podpísala asociačnú dohodu s Európskou úniou už v roku 2014 a v roku 2022 požiadala o členstvo v tomto spoločenstve. U našich východných susedov už ale takmer tri roky zúri vojna po napadnutí krajiny Ruskom a väčšina Slovákov má k ich vstupu do EÚ negatívny postoj. Podobne je to aj v prípade Severoatlantickej aliancie.

Agentúra NMS Market Research Slovakia sa pýtala ľudí či by podľa ich názoru mala, alebo nemala Ukrajina vstúpiť do Európskej únie. Viac ako polovica opýtaných, až 59 percent, je proti tomu. Len necelá štvrtina obyvateľov má opačný názor.

Mala alebo nemala by Ukrajina vstúpiť do EÚ?

Odpoveď respondentaPodiel v %
Určite mala8
Skôr mala15
Skôr nemala21
Určite nemala38
Neviem posúdiť18

Proti vstupu Ukrajiny do Európskej únie sa pritom vyjadrujú najmä voliči koaličných strán. Najviac sa proti tomu stavajú prívrženci SNS, spomedzi ktorých ani jedno percent opýtaných takúto možnosť nepripúšťa. Podobne sa k tomu stavia aj 85 percent voličov Smeru-SD a 76 percent v prípade Hlasu-SD.

Naopak, na druhej strane až 74 percent prívržencov mimoparlamentnej strany Demokrati si myslí, že Ukrajina by mala vstúpiť do EÚ. Rovnaký názor má aj 61 percent voličov Progresívneho Slovenska a 49 percent v prípade Matovičovho hnutia Slovensko. Proti tomu je však až 56 percent fanúšikov KDH a 42 percent SaS.

Slováci odmietajú aj vstup Ukrajiny do NATO

S minimálnymi rozdielmi sa respondenti vyjadrovali aj pri otázke vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie. Až 58 percent Slovákov je proti tomu, kým naopak len 22 percent je za vstup Kyjeva do spoločenstva.

Mala alebo nemala by Ukrajina vstúpiť do NATO?

Odpovede repondentovPodiel v %
Určite mala7
Skôr mala15
Skôr nemala15
Určite nemala43
Neviem posúdiť20

Aj v tomto prípade sa za vstup Ukrajiny do severoatlantických štruktúr častejšie vyjadrujú voliči parlamentnej opozície. Ale približne tretina z nich má opačný názor. Napríklad 59 percent prívržencov  Progresívneho Slovenska je za vstup, no v prípade KDH je to len 24 percent.

V prípade strán vládnej koalície je to tiež rovnaké ako pri vstupe Ukrajiny do EÚ. Kyjev nechce vidieť v NATO ani jedno percento prívržencov SNS, spomedzi voličov Smeru je proti až 84 percent a v prípade Hlasu 69 percent.

Čo z výsledkov prieskumu vyplýva

Agentúra NMS tak konštatuje, že aj medzi voličmi parlamentnej opozície sa nájde veľká časť tých, ktorí sú proti vstupu Ukrajiny do západných medzinárodných inštitúcií. V tomto ohľade sa napríklad elektorát KDH podobá tomu, ktorý má strana Hlas.

Voliči Hlasu sa zase výraznejšie odlišujú od elektorátov svojich koaličných partnerov. V prípade strán Smer, SNS či Republika sa totiž jednoznačne zhodujú.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova