Najnovší rebríček ukazuje, že Slovensko výrazne kleslo. A to až o 12 priečok v Indexe vnímania korupcie.
Pokles o 12 miest
V roku 2024 sa Slovensko umiestnilo na 59. priečke v Indexe vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje Transparency International (TI). Oproti roku 2023, keď dosiahlo historicky najlepšie umiestnenie na 47. mieste, ide o pokles o 12 miest. Najlepšie hodnotené krajiny v rebríčku sú Dánsko, Fínsko, Singapur a Nový Zéland, informovala TASR.
Zmeny v legislatíve oslabujú kontrolu korupcie
Slovensko získalo skóre 49 zo 100, čo predstavuje pokles o päť bodov oproti predchádzajúcemu roku. Transparency International upozornila, že za rok vlády Roberta Fica došlo k výraznému oslabeniu protikorupčných opatrení, pričom viaceré reformy obišli verejné konzultácie. Organizácia poukázala najmä na zrušenie špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré sa venovali boju proti korupcii a závažnej trestnej činnosti.
Z okolitých krajín si lepšie viedli Rakúsko, Česko a Poľsko, zatiaľ čo Maďarsko a Ukrajina skončili horšie. Priemerné skóre krajín Európskej únie kleslo v porovnaní s rokom 2023 o dva body na hodnotu 62. Transparency International varuje, že nedostatočný boj proti korupcii brzdí schopnosť Európy riešiť kľúčové výzvy, od klimatickej krízy až po oslabenie právneho štátu a preťažené verejné inštitúcie.
Globálne zostáva úroveň korupcie alarmujúco vysoká a opatrenia na jej zníženie slabnú. Viac ako dve tretiny krajín získali v hodnotení menej ako 50 bodov. Na posledných priečkach sa ocitli štáty postihnuté krízami, ako Sýria, Venezuela a Somálsko, pričom najhoršie skóre dosiahol Južný Sudán. Transparency International vysvetľuje, že CPI je zostavovaný na základe údajov z 13 nezávislých indexov za posledné dva roky.