Väčšina miest na Slovensku i vo svete časom prechádza modernizáciou. Staršie budovy ustupujú moderným ekologickým stavbám, ktoré lepšie spĺňajú náročné potreby ľudí tohto storočia. Takouto zásadnom zmenou si prešla aj Bratislava. Okrem toho, že sa rozrastá do výšky aj šírky, staršie, často ikonické budovy a miesta miznú alebo sa menia na nepoznanie. Zaspomínajte si s nami na Bratislavu z dôb dávnych i nie až tak veľmi vzdialených.
Autobusová stanica Nivy
Ešte nedávno na tomto mieste stála budova starej autobusovej stanice, ktorá bola otvorená v roku 1983. Následne slúžila do roku 2017, kedy bola v zúboženom stave jej funkcia presunutá do náhradnej stanice, pár desiatok metrov ďalej. V roku 2021 na jej mieste otvorili novú stanicu spojenú s moderným obchodným centrom. Veľa z nás si však ešte nostalgicky spomína na túto stanicu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou boli napríklad aj typické lahôdky či kaviareň v poschodovom autobuse.

Športová hala Pasienky
Budova bola dokončená a spustená do prevádzky v roku 1962. Išlo o nadčasový dizajn. V roku 2024 prešla rekonštrukciou a v súčasnosti slúži ako basketbalový štadión. Zaujímavosťou je, že na Slovensku sa nachádza podobná budova a to ICE aréna Prešov.

PKO – Park kultúry a oddychu
Do konca roku 2015 stála pri brehu Dunaja multifunkčná budova PKO slúžiaca ako kultúrne a vzdelávacie centrum. Budova bola zdobená sochami a rôznymi mozaikami, vitrážami a ozdobnými prvkami. Slúžila tiež ako observatórium a planetárium. Okolo predaja pozemkov a zbúrania budovy je veľa otázok a zo strany verejnosti sa zdvihla vlna kritiky a petície. V súčasnosti na tomto mieste stojí River Park.
Istropolis (Dom odborov Bratislava)
Ďalšou budovou, ktorá zanikla v pomerne nedávnom čase, no dlhšiu dobu už neplnila svoj účel bol Istropolis. Pre jeho výstavbu bola zbúraná iná historická stavba Berchtoldov palác. Od roku 1967 slúžila najmä ako kongresové centrum. Jej odstránenie v roku 2022 vyvolalo vlnu kontroverzie. Pre niekoho to bol symbol novej Bratislavy, pre iných zase betónová komunistická obluda. Budova mala symbolizovať svojou majestátnosťou režimu a pri jej stavbe bolo použitých veľa kvalitných materiálov ako napríklad: obklady z kubánskeho mramoru, leštené kovy, kvalitné masívne drevo, umelecké prvy, vitrážové okná. Dokončenie budovy, ktorá nahradí Istropolis je naplánované na rok 2026.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Hrad a podhradie z výšky
Vrátime sa naspäť do dávnejšej histórie mesta. Na tejto fotografií môžeme vidieť podobu hradu a podhradia v ktorom sa nachádzali pôvodné staré mestské štvrte Zuckermandel, Vydrica a Rybné námestie. Dnes veľa týchto budov ustúpilo budovaniu komunikácií, mostov a nových budov. Fotografia vznikla pravdepodobne zo vzducholode smerujúcej do Viedne.

Ulice Bratislavy
Lešková ulica v dobách, keď ešte cez zimu býval sneh. V pozadí môžeme vidieť starý poštový voz.

Staromestská ulica
Takto prebiehala výstavba podjazdu na Staromestskej ulici. Pre realizáciu bolo zbúraných viacero historických budov.

Synagóga na Rybnom námestí
Táto budova vznikla v rokoch 1893-1894 a svojmu pôvodnému účelu slúžila až do prvých rokov druhej svetovej vojny. Následne bol jej osud viac menej spečatený. Slúžila ako depozitár, sklad a postupne chradla. V roku 1966 padol definitívny verdikt a budova bola zbúraná. Synagóga stále vedľa katolíckeho chrámu a bola symbolom multikultúry v Bratislave a tolerancií medzi cirkvami. Dnes ako spomienka je na mieste kde stála jej vyobrazenie, ako súčasť pamätníka obetiam holokaustu. V roku 2012 na tomto mieste bola tiež inštalovaná jej kulisa, ktoré tu už bohužiaľ tiež nenájdete.

Bratislava, aj iné mestá sú plné nostalgických miest i bolestivých spomienok na minulosť. Rodinné archívy ukrývajú množstvá dôkazov a pripomienok na to, ako to tu vyzeralo v dávnej minulosti i na miestach, ktoré boli obetované pre novšie stavby.