Účty Slovákov ohrozuje zákerný podvod. Vďaka TOMUTO TRIKU sa už k peniazom nedostanete, bezmocná je aj polícia

bitcoin, podvod
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/frimufilms, benzoix
Reklama

Investorka nemala v prvej chvíli dôvod neveriť obsahu správy, keďže ju obdržala do vlákna, v ktorom má aj ostatné správy.

Viacero Slovákov naletelo podvodníkom a prišlo o tisíce eur. Útočníci sa pritom zamerali nielen na neskúsených investorov.

Podľa Denníka N sa hackeri zamerali na citlivú a zraniteľnú funkciu. Podvodu podľahli aj zdatní investori do kryptomien, pokiaľ nevenovali dostatočnú pozornosť niekoľkým varovným signálom.

Dôveryhodná správa

V populárnej kryptoburze Binance sa rozhodla zainvestovať aj jedna z obetí, Daniela (jej reálne meno muselo byť z dôvodu vyšetrovania prípadu upravené).

Daniela dostala SMS správu, v ktorej ju spoločnosť upozornila na pokus o pridanie dodatočného dvojfaktorového overenia do jej účtu. V prípade, že sa poškodená cítila oklamaná, mala bezprostredne kontaktovať telefónne číslo uvedené v správe.

Investorka nemala v prvej chvíli dôvod neveriť obsahu správy, keďže ju obdržala do vlákna, v ktorom má aj ostatné správy od Binance. Okrem toho telefónne číslo, ktoré mala kontaktovať, obsahovalo bratislavskú predvoľbu 02.

Išlo však o podvod už od prvých sekúnd telefonátu. Operátor totiž komunikoval v anglickom jazyku a oznámil Daniele, že sa do jej účtu dostal neznámy útočník, ktorý sa snažil pridať ďalšiu verifikáciu. Binance mal tento krok vyhodnotiť ako neoprávnený, keďže pochádzal z inej lokality.

Operátor ju navigoval k založeniu web3 digitálnej peňaženky a následnému prevodu peňazí z burzy za pomoci tlačidla „import“.

Vo väčšine prípadov sa k peniazom nedostanú

Daniela v tej chvíli netušila, že prístup k jej peniazom bude mať aj tretia osoba. Po prevedení bitcoinov na novú peňaženku jej „coiny“ zrazu začali miznúť. Aj keď hovor rýchlo ukončila, už bolo neskoro a peniaze jej zmizli z peňaženky.

Na internete sa dočítala o rovnakom scenári podvodu, a tak viacero investorov podalo trestné oznámenie v prípade organizovaného zločinu na medzinárodnej úrovni.

Na podvod upozornila aj spoločnosť Binance, ktorá jej s poľutovaním oznámila, že sa k peniazom už nedostane, pretože boli neznámou treťou osobou presmerované mimo prostredia Binance. Poškodená dostala prísľub na interné vyšetrenie prípadu, ale aj od polície sa zrejme nedočká pomoci, keďže páchateľ nie je známy.

Návrat kryptomien sa zväčša nepodarí ani po súdnom rozhodnutí.

O návrate kryptomien vo väčšine prípadov. „Ak podpíšete kryptomenovú transakciu a pošlete ju do siete, kryptomeny efektívne zmenili vlastníka. Podľa zákona síce môžete byť v práve, ale takýto zákon je veľmi ťažké vynútiť. Ani rozhodnutie súdu nie je pre decentralizovanú sieť smerodajné. Tá transakcie zaznamenáva podľa podpisu privátneho kľúča,“ ozrejmil na blogu odborník na kryptomeny Juraj Bednár.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis