Tajná hrozba Európy: „Zombie droga“ fentanyl sa šíri aj na Slovensku!

Fentanyl, Drogy
Ilustračná foto Zdroj: Unsplash
Reklama

Fentanyl je syntetický opioid, ktorý je 50-krát silnejší ako heroín a 100-krát silnejší ako morfium. Pôvodne bol vyvinutý na zmiernenie bolesti v medicíne, no dnes je jednou z najnebezpečnejších drog na čiernom trhu. Európske krajiny sa obávajú, že fentanyl ovládne drogový trh, pričom Česká republika už eviduje prvé obete predávkovania.

Smrteľná epidémia v USA

Spojené štáty čelia obrovskému problému s fentanylom, uviedol portál STVR. Podľa amerických úradov v roku 2012 zomrelo na predávkovanie fentanylom približne 2 500 ľudí, no dnes tento počet presahuje 70 000 úmrtí ročne. Niektorí odborníci varujú, že podobný scenár môže postihnúť aj Európu.

Odkiaľ prichádza fentanyl? Europoslankyňa bije na poplach

Talianska europoslankyňa Isabella Adinolfinová upozornila Európsku komisiu, že fentanyl „nie je len americkou záležitosťou“. Tvrdí, že látka sa vyrába pomocou chemických prekurzorov z Číny a distribuuje sa cez globálne siete na pranie špinavých peňazí. Štatistiky ukazujú, že hoci USA v roku 2021 spotrebovali 19,3 % celosvetovej produkcie fentanylu, vysokú spotrebu vykázali aj európske krajiny ako Nemecko (14,5 %), Španielsko (11,8 %) a Taliansko (6,3 %).

Slovensko nie je výnimkou: evidujeme závislých

Centrum pre liečbu drogových závislostí potvrdilo, že na Slovensku už existujú ľudia závislí od fentanylu. Presné čísla však neuviedli. Droga pritom nie je novinkou – prvé prípady nelegálneho fentanylu polícia zaznamenala už v roku 2010. V roku 2011 zadržali páchateľa, ktorý vyrábal a distribuoval 4,4 kg tejto smrtiacej látky.

Ako sa fentanyl zneužíva na Slovensku?

Na Slovensku sa fentanyl najčastejšie zneužíva vo forme liečivých náplastí, ktoré konzumenti vyvárajú a následne injekčne aplikujú. Polícia v roku 2019 rozložila organizovanú skupinu, ktorá si náplasti nechávala predpisovať v nadmernom množstve a ďalej ich predávala užívateľom.

Policajné opatrenia proti fentanylu

Slovenská polícia zaviedla preventívne opatrenia na boj proti tejto hrozbe. Zameriava sa na osvetu medzi deťmi a mladistvými a zároveň informuje svojich príslušníkov o rizikách kontaktu s fentanylom, najmä v práškovej a tekutej forme. Policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová pre STVR uviedla:

„Príslušníci Policajného zboru sú informovaní o rizikách kontaktu s fentanylom, ochrane zdravia ako aj poskytovaní prvej pomoci.“

Prečo je fentanyl taký nebezpečný?

Podľa odborníkov fentanyl spôsobuje eufóriu, ospalosť a zmenu nálady, ale zároveň nebezpečne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu. Môže spôsobiť spomalenie alebo úplné zastavenie dýchania, čo vedie k smrti. Riaditeľka OZ Odyseus Dominika Jašeková varuje:

„Fentanyl môže byť pridávaný napríklad do heroínu, keďže produkcia ópiového maku v Afganistane klesla. To znamená, že užívatelia ani netušia, akú látku a v akom množstve si aplikujú.“

Závislí na Slovensku: Smrteľné experimenty s náplasťami

Občianske združenie Odyseus už na Slovensku zaznamenalo prípady predávkovania fentanylom, najmä v Bratislave. Podľa Jašekovej si ľudia vyvárali fentanylové náplasti a následne si ich pichali do žíl.

Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica opisuje účinky fentanylu:

„Ľudia po užití majú zmenené vedomie, zaspávajú, alebo driemu často v bizarných polohách a na neobvyklých miestach, potom si na nič nepamätajú.“

Fentanyl v zdravotníctve: Prísne regulovaný

Fentanyl je na Slovensku klasifikovaný ako liek a je dostupný len na špeciálny predpis. Podáva sa predovšetkým pacientom s neutíšiteľnou bolesťou vo forme náplastí. Na rozdiel od USA je u nás jeho používanie prísne kontrolované.

Odborníčka Dominika Jašeková z OZ Odyseus uzatvára: „Na Slovensku nie je fentanyl bežne dostupný. Nie je možné ho získať bez predpisu, takže jeho nelegálna dostupnosť je zatiaľ obmedzená.“

Aké sú riešenia?

  • Zvýšená kontrola predpisovania fentanylu
  • Osvetové kampane o rizikách zneužívania
  • Monitorovanie nelegálneho trhu s drogami
  • Posilnenie medzinárodnej spolupráce v boji proti pašovaniu fentanylu

Situácia s fentanylom v Európe a na Slovensku je alarmujúca. Hoci je jeho distribúcia pod prísnou kontrolou, zneužívanie tejto drogy stále predstavuje vážne riziko. Odborníci varujú, že bez preventívnych opatrení by sa mohol fentanyl rozšíriť rovnako, ako sa to stalo v USA. Preto je dôležité venovať tejto téme zvýšenú pozornosť a nepodceňovať jej nebezpečenstvo.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova