Pri hrozbe exekúcie je základom riešiť veci včas. Na čo vám podľa zákona exekútor NEMÔŽE siahnuť?

exekúcia
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/mindandi, frimufilms
Reklama

Ak sa ocitneme v situácii, kde hrozí exekúcia, je najlepšie riešiť dlhy včas a komunikovať s veriteľmi, aby sa predišlo právnym následkom. 

Kedykoľvek sa nečakane môžeme dostať do finančnej tiesne a naše povinnosti si nedokáže splniť. Dlhy postupne narastajú, až sa ocitneme v exekučnom konaní.

Ak sa ocitneme v situácii, kde hrozí exekúcia, je najlepšie riešiť dlhy včas a komunikovať s veriteľmi, aby sa predišlo právnym následkom.

Možnosti osoby, ktorá sa ocitla v ťažkej situácii

V niektorých prípadoch ale do ťažkej situácie nemusíme spadnúť vlastnou vinou. V takom prípade môžeme podať návrh na zastavenie exekúcie, v ktorom ale musia byť uvedené relevantné dôvody a skutočnosti, píše Pravda. Ďalšou z možností je podanie žiadosti o odklad exekúcie.

Exekútor vydá upovedomenie o odložení exekučného konania, ktoré bude adresované účastníkom konania, platiteľovi mzdy povinného, banke, dlžníkovi povinného alebo ďalším osobám, ktoré sa týka exekúcia.

Osoba, ktorá podáva žiadosť, môže tiež vyhlásiť, že sa v nepriaznivom postavení ocitol bez vlastného pričinenia a exekúcia by pre neho alebo rodinných príslušníkov predstavovala negatívne dopady.

Exekútor odloží exekúciu na neodkladný čas, ktorý je súčasťou žiadosti, nanajvýš tri mesiace od podania žiadosti. Na dlhšiu dobu sa exekúcia dá odložiť iba so súhlasom oprávneného.

Prípadov, kedy vám hrozí exekučné konanie, je hneď niekoľko. Môže ísť o nezaplatené faktúry, pôžičky, kedy veriteľom nereagujete na správy.

Ak ste boli žalovaní a súd vydá rozhodnutie, podľa ktorého máte niečo zaplatiť, ale neučiníte tak, môže byť exekúcia nariadená na vymáhanie tejto sumy. Podobne je to v prípade splátkového kalendára, kedy opäť nedodržíte lehoty splatnosti a s veriteľom nekomunikujete o finančných ťažkostiach. Častou príčinou exekúcií sú dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení alebo výživnom.

Základom je komunikácia

V konaniach potom exekútor siaha na majetok dlžníka. Zákon ale pamätá na predmety, ktoré sú z tohto konania vylúčené a exekútor na ne nemôže siahnuť.

„Ide o veci bežného vybavenia domácnosti, ako je napríklad posteľ, chladnička, ak má v dome niekto pec, s ktorou vykuruje. Ide o veci ako hračky, študijné predmety pre deti alebo daného dlžníka, rôzne zdravotné pomôcky alebo základné predmety, nástroje, ktoré používa pri výkone svojho povolania,“ povedal právnik Leo Teodor Vojčík z firmy Vojčík & Partners pre STVR.

Exekútor je oprávnený „zhabať“ majetok do základnej výšky približne 350 eur. Človek, voči ktorému bolo začaté konanie, je chránený zákonom v takej miere, aby mu nebol vzatý majetok, čím by sa znemožnilo vykonávanie zamestnania alebo jeho existencia. Zaujímavosťou je tiež, že exekútor vám nemôže zobrať ani svadobnú obrúčku.

Základom podľa advokáta je v každom prípade vždy komunikácia. „Predĺžiť dobu splatnosti, znížiť splátku, zo skúsenosti viem, že vo väčšine prípadov to možné je,“ skonštatoval Vojčík.

Klienti zväčša odkladajú riešenie problému a venujú sa mu až vtedy, keď majú napríklad zablokované účty v banke. Exekučné konania neprichádzajú zo dňa na deň, ale postupným nabaľovaním podlžností.

„Vždy predchádza tomuto proces, ktorý v sebe má niekoľko rôznej korešpondencie, ktorú ten človek musel odignorovať a vlastne sa akoby zo svojho pohľadu dozvie o tom až vtedy, keď už mu exekútor siaha na peniaze alebo na mzdu,“ vysvetlil právnik.

Vojčík dodáva, že čím dlhšie klient odďaľuje problém, tým neskôr sa dospeje k uspokojivému výsledku a rozuzleniu prípadu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis