Začína v Európe energetická kríza? Zásoby klesli na 47 %

Reklama

Či chceme alebo nie. Slovensko a ani Európa sa bez plynu nezaobídu. Našim hlavným dodávateľom bolo vždy Rusko, no vojne sa situácia mení. Stále máme dosť plynu, ale zásobníky, ktoré mali udržiavať stabilitu sa pomaly ale isto vyprázdňujú.

Spotreba plynu v Európe pritom dosahuje v tomto období historické hodnoty, čo sa odrazilo na znížení zásob v podzemných zásobníkoch. Podľa údajov Gas Infrastructure Europe (GIE) klesli zásoby na približne 47 %, pričom februárový odber je najvyšší za posledné štyri roky.

Výrazné čerpanie plynu

Od začiatku vykurovacej sezóny európske krajiny odobrali zo zásobníkov viac ako 56 miliárd kubických metrov plynu. Ako udáva openiazoch.sk, priek vysokej spotrebe zostáva k dispozícii ešte 52,4 miliardy m³, čo je štvrtý najvyšší objem zásob zaznamenaný v histórii pre toto obdobie. Minulý rok sa odčerpávanie plynu skončilo až na konci marca, pričom v zásobníkoch zostalo 58,44 % plynu. Tento rok je situácia odlišná – zásobníky sú naplnené len na 47,24 %, čo je o 8,5 percentuálnych bodov menej ako päťročný priemer.

Skorší začiatok vykurovacej sezóny 

Vykurovacia sezóna v Európe začala 29. októbra 2024, teda o desať dní skôr než v predchádzajúcom roku. Intenzívne čerpanie sa tak prejavilo na výrazne nižšej hladine zásob už vo februári. Celkový odber plynu k 106. dňu od dosiahnutia maximálnej kapacity zásobníkov je o 26 % vyšší ako priemer za rovnaké obdobie v uplynulých piatich rokoch.

Historické minimum a kritické hodnoty

Niektoré roky boli pre Európu z pohľadu plynových zásob ešte problematickejšie. V rokoch 2018 a 2022 klesli zásoby na kritické hodnoty pod 18 %, respektíve 26 %. V takýchto situáciách museli krajiny siahnuť po vyrovnávacom plyne, ktorý pomáha udržať požadovaný tlak v zásobníkoch.

Blížiace sa ochladenie

Začiatok týždňa priniesol do Európy relatívne mierne počasie, no predpovede naznačujú prudké ochladenie smerom k víkendu, ktoré by malo pretrvávať aj v nasledujúcom týždni. Zvýšená spotreba plynu tak môže pokračovať a ešte viac zaťažiť dostupné zásoby.

Rekordné dodávky LNG

Zároveň sa však výrazne zvýšil dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Dodávky z terminálov do európskej plynárenskej siete dosahujú vo februári rekordné hodnoty. V súčasnosti sú kapacity na spätné splyňovanie LNG a jeho distribúciu do plynovodov využívané na 52 %.

Aj napriek obrovskému dopytu sa Európa zatiaľ drží v rámci bezpečných zásob, no vývoj v nasledujúcich týždňoch môže situáciu výrazne ovplyvniť. Nasledovať môžu rôzne scenáre, medzi nimi aj výrazné zdraženie suroviny.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis