Mestský súd v Prahe odsúdil lekárku na deväť rokov väzenia za nelegálne obchodovanie s falošnými receptami na opiáty a antidepresíva, ako aj za falšovanie covidových certifikátov.
Jej dvaja spolupracovníci dostali tresty odňatia slobody na 10,5 a 8,5 roka. Za mrežami skončili aj ďalší dvaja obžalovaní, ktorí podľa súdu recepty predávali v teréne. Podľa informácií Českej televízie (ČT) rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, keďže lekárka sa proti nemu okamžite odvolala. Súd ju uznal vinnou z neoprávneného nakladania s omamnými a psychotropnými látkami a zakázal jej vykonávať lekársku prax na deväť rokov. Sudkyňa Jana Miklová zdôraznila, že jej úloha v celej organizovanej skupine bola kľúčová, pretože ako jediná mala prístup do lekárskych systémov.
Falšovanie receptov na mená zosnulých pacientov
Podľa obžaloby umožnila lekárka svojmu komplicovi prístup do lekárskeho systému, v ktorom vytváral falošné recepty – dokonca aj na mená zosnulých pacientov. Následne ich odovzdával ďalšiemu členovi skupiny, ktorý ich ďalej distribuoval. Dvojica obžalovaných recepty predávala konečným zákazníkom. Celkovo bolo podľa súdu vystavených najmenej 304 podvodných receptov. Prokuratúra ich usvedčila aj vďaka analýze ich telefónnej komunikácie. Nelegálne aktivity sa odohrávali minimálne v rokoch 2021 a 2022.
Problémy s pracoviskami a falšovanie covidových testov
Lekárka podľa ČT pracovala v niekoľkých pražských nemocniciach, odkiaľ ju však prepustili. Neskôr prišla aj o ďalšie zamestnanie. Jeden z falošných pozitívnych covidových testov údajne použila pre vlastnú potrebu – chcela sa tak vyhnúť vysťahovaniu z bytu v dôsledku exekúcie.
Ďalší odsúdení priznali vinu
Predajcovia receptov dostali tresty vo výške 6,5 roka a štyri roky, pričom súd im tresty zmiernil, keďže sa k činom priznali. Okrem falšovania receptov sa dvaja z obžalovaných zaoberali aj predajom pervitínu.