Obezita sa stáva čoraz väčším problémom, pričom zasahuje nielen dospelých a deti, ale aj nastávajúce matky. Lekári upozorňujú na znepokojujúci trend – narastajúci počet tehotných žien s nadváhou, čo môže ohrozovať ich zdravie aj zdravie dieťaťa.
Podľa gynekologičky a pôrodníčky Zuzany Kosibovej sa s obezitou stretáva približne každá štvrtá pacientka. Odborníci zároveň poukazujú na to, že ženy s nadváhou čoraz častejšie riešia problémy s otehotnením, uvádzajú tvnoviny.sk. Nadbytočné tukové tkanivo môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a spôsobiť komplikácie pri počatí.
„Pri každej pacientke, ktorá má nadváhu, je našou úlohou odporučiť jej redukciu hmotnosti,“ vysvetľuje Kosibová. Napriek tomu niektoré ženy tieto odporúčania neprijímajú a namiesto úpravy životného štýlu sa obracajú na centrá asistovanej reprodukcie. Kosibová však upozorňuje, že aj metódy umelého oplodnenia môžu viesť k ďalšiemu priberaniu na váhe, a to aj pri miernejších hormonálnych stimuláciách.
Nielen tehotenstvo, ale aj pôrod môže byť rizikový
Nadváha u tehotných žien nesúvisí len s problémami pri počatí. Môže tiež viesť k ťažkostiam počas pôrodu, pričom mnoho obéznych žien rodí cisárskym rezom.
Český pôrodník Antonín Pařízek varuje, že u žien s obezitou je riziko pôrodu mŕtveho dieťaťa až desaťnásobne vyššie. Obezitológ Ivan Majerčák dodáva, že telesná hmotnosť matky počas tehotenstva môže ovplyvniť budúcu hmotnosť dieťaťa a jeho predispozíciu k nadváhe. Zaujímavé je, že deti obéznych matiek sa často nerodia s nadváhou, práve naopak – ich pôrodná hmotnosť býva nižšia. Tento jav je často spôsobený poruchami fetoplacentárneho obehu, ktoré môžu obmedziť prísun živín k plodu.
Pohyb ako prevencia zdravotných komplikácií
Podľa odborníkov by sa tehotné ženy bez zdravotných obmedzení mali venovať pravidelnej fyzickej aktivite. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča aspoň 150 minút cvičenia týždenne.
„Ideálna je kombinácia vytrvalostného a silového tréningu, posilňovania panvového dna a cvičení, ktoré znižujú riziko pádov, keďže počas tehotenstva je vyššia pravdepodobnosť straty rovnováhy,“ vysvetľuje pedagóg, vedec a pohybový terapeut Viktor Oliva. Zdravý životný štýl počas tehotenstva tak môže pomôcť nielen matkám, ale aj ich deťom, čím sa znížia riziká spojené s nadváhou a obezitou.