Hrozbou je aj pre naše zdravie, najmä pre alergikov, pre ktorých je bodnutie mimoriadne nebezpečné.
Začiatkom októbra 2024 potvrdili na našom území výskyt nebezpečného sršňa ázijského. Zahliadli ho v Palárikove v novozámockom okrese alebo v Dolnom Ohaji. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR informovala, že sa spolu s odborníkmi podarilo lokalizovať aj jeho hniezdo.
Je hrozbou aj pre ľudské zdravie
Sršeň ázijský predstavuje veľkú hrozbu pre pôvodné druhy opeľovačov, vrátane včelstiev, keďže väčšinu potravy druhu tvoria včely, ale tiež iné typy hmyzu, ktoré sú opeľovačmi.
Hrozbou je aj pre naše zdravie, najmä pre alergikov, pre ktorých je bodnutie mimoriadne nebezpečné. Preto sa odborníci pripravujú na monitorovanie invázneho druhu s príchodom jari.
Ako informuje STVR, zlikvidovaním hniezda boj nie je vyhratý, keďže v prípade prezimovania sršních kráľovien sa môžu po oteplení vrátiť do aktívneho života.
„Vzorky z Dolného Ohaja nám nezapadajú do genetickej štruktúry v rámci Palárikova a je to predpoklad, že buď je to nové šírenie, povedzme nejaký diaľkový prenos, alebo potenciálne sa tu vyskytovalo iné hniezdo,“ ozrejmil regionálny koordinátor pre monitoring a odborný pracovník SAV Dušan Senko.
Tieto sršne sa k životu prebudia pri stabilných teplotách nad 12 stupňov. Počas jari sa do monitorovania lokalít, kde by sa mohol sršeň ázijský vyskytnúť, zapoja ochranári, hasiči, včelári, záhradkári, ale ruku priložia aj poľovnícke zväzy či školy.
„Cez jednotlivé organizácie včelárov, záhradkárov, poľovníkov, aby ten monitoring sa v tomto jarnom období sa teda rozšíril,“ dodal starosta Dolného Ohaja Ivan Solár.
Edukujú aj žiakov
Predseda Slovenského zväzu včelárov Šurany, Karol Kliment, avizuje snahu nájsť čo najviac hniezd. „Budeme informovať včelárov, čo majú hľadať a čo majú pozorovať teraz na jar. To je najdôležitejšie, aby sme do konca apríla – polovičky mája zachytili čo najviac primárnych hniezd.“
Vedomosti o sršňoch dostali aj žiaci obce Palárikovo, kde potvrdili jeho výskyt. „Na škole sme začali s edukáciou žiakov. Tým pádom vlastne tieto informácie prenesieme aj do domácností k ostatným obyvateľom,“ vysvetľuje pedagogička základnej školy v Palárikove a pracovníčka SAV, Katarína Senková Baldaufová.
Podľa predsedu Dobrovoľného hasičského zboru obce Palárikovo, Tomáša Slivoňa, sa do nahlasovacej činnosti môžu zapojiť aj občania.
„Hlavné hlásenie by malo prechádzať cez tú aplikáciu „Zastav sršňa“ alebo cez Štátnu ochranu prírody. Môžu sa obrátiť na nás, my to už potom vyriešime.“
Sršeň ázijský je o niečo menší než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté konce nôh a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.
