Koučka, mentorka a supervízorka Janette Šimková sa pomoci druhým začala venovať po skončení vysokej školy ako sociálna poradkyňa. Záujem o osobný rozvoj, emočnú inteligenciu a mentálne zdravie ju priviedol k tomu, aby sa stala kvalifikovanou koučkou pre jednotlivcov, páry aj celé rodiny.
Dnešné vzťahy najčastejšie troskotajú na nerešpektovaní, nedorozumeniach a odlišnostiach, nehovoriac o tom, že nevypovedané veci sú príčinou konfliktov aj v rodinách a medzi priateľmi. Rovnako aj toxické vzťahy sa netýkajú len romantických vzťahov, manipulácie a egocentrizmus patria k tým signálom, ktoré by sme si mali všímať v akomkoľvek vzťahu.
Janette tiež upozorňuje na to, že „ten druhý“ si často neuvedomuje, že je v nerovnocennom vzťahu obeťou. Čím dlhšie takýto vzťah trvá, tým náročnejšie je zotavenie, obnova sebaúcty a dôvery v seba. Takýto vzťah má totiž vplyv na psychické aj fyzické zdravie a často ovplyvňuje aj tie nadchádzajúce budúce vzťahy.
Aké problémy dnešných vzťahov by ste zaradili na zoznam tých najčastejších? Prečo s nimi bojuje toľko párov?
Je to vzájomné nepochopenie osobnostných odlišností, z ktorého vzniká veľa nedorozumení, emočných zranení a konfliktov. Keď sú dlhodobo neriešené, prejdú do vzťahovej krízy, ktorú čím neskôr pár rieši, tým je to boľavejšie a náročnejšie. Páry často trápi uvedomenie si toho, že potrebujú urobiť vo vzťahu zmeny, lebo sa začali nudiť alebo si prekážať – v komunikácii, v posteli, pri spoločne trávenom čase. Majú sa radi, ale… Za tým „ale“ je veľa nevyriešeného, nevypovedaného a zraňujúceho.
Alebo sa na scéne objaví niekto, pri kom dôverne známy partnerský stereotyp prestane dávať zmysel a človek chce nasledovať vzrušenie z nepoznaného a nového. Zároveň, každý z nás si nesie vzorce a schémy správania sa z pôvodnej rodiny. Tie vplývajú na predpoklady, z ktorých vychádzame, keď máme očakávania od partnera aj od fungovania vo vzťahu. Keď sa nenapĺňajú, nespokojnosť začne prekrývať to pekné, čo sa vo vzťahu odohráva a pozornosť sa zameriava iba na sklamania a výhrady voči partnerovi.
Dnes sa čoraz častejšie stretávame s termínom toxický vzťah. Čo si pod ním máme predstaviť? Ako sa takýto vzťah prejavuje?
Ten, kto sa v ňom ocitne sa bude cítiť nešťastne, nemilovane a nenaplnene. Môže trpieť neustálym stresom a zvýšenou citlivosťou, podráždením, zneistením. Pocitovo sa prežívanie „zafarbí“ nepochopením, neúctou, nerešpektom, manipuláciou, citovým vydieraním, kontrolujúcim správaním, nedostatkom opory či množstvom nezmyselných konfliktov, útokov a zastrašovaním.
Následkom býva vyčerpanosť a pocit prázdnoty, hoci je partner nablízku. Emočné zdravie je silne zasiahnuté prevládajúcimi negatívnymi emóciami, pocitom ohrozenia a nedôvery, absentuje psychologické, emočné alebo fyzické bezpečie. Toxické vzťahy sa však netýkajú len romantických vzťahov, stretneme sa s nimi aj v rodinách, na pracovisku a tiež v priateľských vzťahoch.
Aké postavenie má v takomto type vzťahu „ten druhý“?
Stáva sa obeťou, aj keď sa to zdráha priznať, lebo je to zahanbujúce a ponižujúce. Príde k sebaobviňovaniu a vyčítaniu si, že to dopustil. Zneužívaný človek bojuje v podstate proti sebe. Snaží sa to mentalizovaním zdôvodniť a obhájiť, popiera, čo v skutočnosti cíti a všetku vinu berie na seba.
Prečo sa toxické vzťahy dostávajú práve v posledných rokoch do oveľa väčšej pozornosti? S čím to súvisí?
Zvyšuje sa povedomie o duševnom zdraví a emocionálnych problémoch, a to vďaka osvete od odborníkov aj z príbehov ľudí. Prispievajú k nej aj sociálne siete, kde sa šíria autentické výpovede tých, ktorí podobnými skúsenosťami prešli. Konštruktívne sú tiež spochybňované tradičné patriarchálne modely spolužitia muža a ženy, ktoré neraz reprezentujú nezdravé a nerovnocenné vzťahy, kedy sa muži snažia rozhodovať o tom, čo je pre ženy dobré.
Ktoré individuálne vlastnosti nám napovedia, že ide o toxického človeka? Čo si všímať?
Je kategória osobností nevhodných pre trvalejší vzťah, kam sa radia psychopatické, asociálne, histriónske, závislé, patologicky žiarlivé, ťažko manipulátorské, ako aj prehnane pedantné a protivne mentorujúce osoby majúce vždy pravdu. Niektorí ľudia sa môžu vo vzťahu správať nezrelo (toxicky) kvôli tomu, že majú zraňujúce skúsenosti z detstva a dospievania. Vyvinuli si obranné stratégie na prežitie, ktoré môžu ísť na úkor tých druhých, lebo prekračujú ich hranice, aby pomohli sebe.
Toxickí ľudia túžia po veľkej pozornosti a strhávajú ju na seba, lebo potrebujú hovoriť o sebe a o svojich úspechoch. Najvýraznejšie sa u nich prejavuje egocentrizmus, sebectvo a mentalita obete. Bežne používajú sarkazmus, iróniu či posmešné ponižovanie, ktorým docielia, že druhý sa necíti v poriadku, čo umocňuje ich pozíciu nadvlády, dominancie až tendencie vlastniť toho druhého a rozhodovať o ňom.
Môžeme pri toxickom vzťahu hovoriť aj o štádiách, ktorými pár prechádza? Ako by ste ich charakterizovali? Pri ktorom štádiu by sme už mali zbystriť pozornosť?
Toxickí ľudia majú často narcistické rysy, čo sa vo vzťahu prejaví rôznymi štádiami, od sladkej fázy spoznávania cez fázu chronickej nespokojnosti až po fázu dehonestácie a degradácie. Je na mieste byť obozretný hneď na začiatku spoznávania, lebo partner s narcistickými črtami sa snaží ohúriť toho druhého nadmernými komplimentmi, romantickými gestami a intenzívnym záujmom. Tento proces vytvára dojem dokonalosti a silného spojenia, čo vedie k tomu, že varovné signály neblikajú dosť nástojčivo. Keď si neuvedomíme, že je to sofistikovaná manipulácia, je veľmi ťažké nepodľahnúť. Je to neodolateľné a partner taký charizmatický a úžasný. Postupne sa však vytvára schéma, kedy sa cyklicky opakujú fázy dobrej a zlej dynamiky, kedy po období konfliktov a napätia prichádza obdobie medových týždňov, kedy sa partner usilovne snaží, aby bolo opäť všetko krásne.
Prečo sa stáva, že si toxický vzťah neuvedomujeme, aj keď sme jeho súčasťou? Čo nás dokáže zmiasť?
Do nejakej miery za to môžu adaptačné mechanizmy. Zvykneme si na to, čomu sme často vystavení a urobíme z toho akúsi normu. Krehkejšie, empatickejšie, dôverčivejšie, citlivejšie a nesebavedomé bytosti ľahšie podliehajú emocionálnej manipulácii a vezmú si výčitky, výhrady a naprávanie k srdcu. Považujú za svoje zlyhanie, že nevyhovejú vo všetkom a obviňujú z toho seba. O to viac sa snažia nájsť spôsob, ako sa prispôsobiť a vychádzať v ústrety.
Neraz je príčinou aj to, že osamelý človek tak veľmi túži po vzťahu, že ochotne prehliada niektoré nerešpektujúce prejavy a obmedzovanie osobnej slobody a slobody voľby.
Ako sa môže toxický vzťah podpísať pod individuálne duševné zdravie? Aké stopy môže po sebe zanechať?
Toxické vzťahy sú veľmi nebezpečné práve preto, lebo môžu viesť k depresii, úzkostiam, poruchám príjmu potravy, zvýšeným problémom so sebadôverou, sebaobrazom a sebahodnotou. Chronický stres z toxických vzťahov sa premieta do psychosomatických ochorení. ako sú bolesti hlavy, žalúdočné problémy či nespavosť. Častá býva aj posttraumatická stresová porucha po ukončení toxického vzťahu.
Dá sa toxicita vo vzťahu liečiť, alebo je jediným účinným riešením ukončenie vzťahu?
Nie každý vzťah so známkami toxicity je odsúdený na zánik. Keď sa chcú obaja partneri zmeniť a rozhodnú sa na vzťahu pracovať formou otvorenej komunikácie, čestnosti, sebareflexie a odbornej psychologickej pomoci (individuálnej alebo párovej), môžu svoj vzťah zachrániť. Je to závislé od ochoty, angažovania sa oboch partnerov a vyjasnenia si vzájomných potrieb, hraníc, očakávaní, pravidiel a dohôd. Tento proces je náročný a vyžaduje veľké časové a energetické investície.
Rozhodne je čas na rozchod, keď sa jeden z partnerov odmieta podieľať na práci na vzťahu a ignoruje emočné rozpoloženie toho druhého, čoho následkom býva emocionálne, fyzické alebo psychické zneužívanie.
Ako ukončený toxický vzťah môže ovplyvniť budúce vzťahy? Aké zmeny nastanú?
Budovaniu nového zdravého vzťahu priťaží zvýšená nedôverčivosť voči niekomu, koho ešte nepoznáme a máme veľké obavy, aby sa nezopakovala predošlá skúsenosť. Zranený partner je ostražitý a aj najmenšie prejavy ohrozenia psychologického bezpečia považuje za varovné signály, na ktoré môže reagovať neprimerane. Môže nastať aj to, že si obeť toxického vzťahu nevedomky prenesie toxické vzorce správania do nového vzťahu. Vďaka manipulácii alebo citovému vydieraniu sa snaží získať kontrolu nad dianím s iluzórnym pocitom nadobúdania kontroly.