V roku 1972 bola vykonaná štúdia, ktorá sa zaoberala prognózou budúcnosti ľudskej civilizácie. Jej závery prekvapili spoločnosť, vedci upozornili, že ak ľudstvo nezmení svoj prístup k ekológii, ekonomike a využívaniu prírodných zdrojov, hrozí kolaps civilizácie už v prvej polovici 21. storočia.
Vedci publikovali štúdiu s názvom Limity rastu, ktorú si objednal Rímsky klub, medzinárodná organizácia zameraná na globálne problémy. Autori štúdie použili počítačový model na analýzu rôznych faktorov ovplyvňujúcich civilizáciu, ako je vyčerpávanie zdrojov a znečistenie.
Výsledky naznačili, že ak ľudstvo nezmení svoje správanie, v roku 2040 dosiahne svet kritický bod. Táto správa bola vtedy prijatá s posmešným smiechom. V roku 2009, po 50 rokoch, sa iní vedci vrátili k tejto štúdii a zistili, že niektoré z predpovedí sa naplnili.
„Je dôležité poznamenať, že tieto predpovede neboli vyvrátené a v skutočnosti sa zdajú byť celkom správne. Nevieme o žiadnom modeli vytvorenom ekonómami, ktorý by bol taký presný počas takého dlhého obdobia,“ píšu.
Ako sa dá zabrániť kolapsu?
Vyčerpanie prírodných zdrojov a globálna hospodárska kríza sú podľa autorov modelu výzvou, na ktorú by mohlo byť riešením zníženie spotreby a obmedzenie neustáleho hospodárskeho rastu.
Aj keď model z roku 1972 nepredpokladá, že krajina zanikne okamžite, varuje pred postupným zhoršovaním životných podmienok. Tento pohľad potvrdil environmentalista Gaya Herringtonová v štúdii zverejnenej na stránke Resilience.
„Kľúčovým zistením mojej štúdie je, že sme stále schopní prispôsobiť sa scenáru, ktorý sa neskončí kolapsom. Vďaka inováciám v podnikaní spolu s novým vývojom vo vládach a občianskej spoločnosti poskytuje pokračovanie v aktualizácii modelu ďalší pohľad na výzvy a príležitosti, ktoré máme na vytvorenie udržateľnejšieho sveta,“ povedala pre The Guardian.